NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPACJENT

Jak zdrowie Polaków wygląda na tle innych krajów OECD

W grudniu 2023 roku ukazał się raport „Health at a Glance 2023” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development – OECD), w której skład wchodzi 38 wysoko rozwiniętych gospodarczo państw świata o ustroju demokratycznym.

Jak wynika z raportu, podstawowe wskaźniki zdrowia populacji pokazują, że społeczeństwa nie wyszły jeszcze w pełni z pandemii, a wiele osób nadal zmaga się z problemami psychicznymi i fizycznymi.

Niezdrowy styl życia i złe środowisko powodują, że miliony ludzi umierają przedwcześnie. Palenie tytoniu, szkodliwe spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i otyłość to główne przyczyny wielu chorób przewlekłych. Utrzymują się też bariery w dostępie do opieki zdrowotnej pomimo powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w większości krajów OECD. Ponowne skupienie się na podstawowej opiece zdrowotnej i profilaktyce jest jednym z ważnych sposobów jednoczesnej poprawy dostępności i skuteczności leczenia.

W krajach OECD jakość opieki zdrowotnej poprawia się pod względem bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, przy czym coraz większy nacisk kładzie się na to, aby była ona w większym stopniu skoncentrowana na człowieku. Podkreślono także, że cyfrowa opieka zdrowotna ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o transformację systemów opieki zdrowotnej, jednak wiele krajów nie jest na nią przygotowanych.

Jeśli chodzi o wnioski dotyczące Polski, przytaczamy wybrane dane dotyczące czynników ryzyka chorób oraz wysokości nakładów na ochronę zdrowia.

Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród Polaków jest na poziomie 17,1% – to więcej niż średnia OECD wynosząca 16%. Także spożycie alkoholu jest powyżej średniej OECD i wynosi: 11,0 litrów na osobę, podczas gdy w krajach OECD jest to 8,6 litra. Rozpowszechnienie otyłości wynosi 18,5% i jest zbliżone do średniej OECD – 18,4%. W Polsce odnotowano 73,3 zgony z powodu zanieczyszczenia powietrza na 100 tys. mieszkańców (średnia OECD 28,9).

Polska wydaje na zdrowie 2 973 USD na osobę – to mniej niż średnia OECD, gdzie przeznacza się 4 986 USD na osobę; PKB na zdrowie to 6,7%, a w innych krajach OECD średnio 9,2% PKB . Na 1 000 mieszkańców przypada 3,4 praktykujących lekarzy (OECD średnia 3,7) oraz 5,7 praktykujących pielęgniarek (średnia OECD 9,2). Polska ma 6,3 łóżek szpitalnych na 1 000 mieszkańców, czyli więcej niż średnia OECD wynosząca 4,3.

Pełny raport tutaj: Health at a Glance 2023

Źródło: oecd.org
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *