NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPACJENT

Jak zdrowie Polaków wygląda na tle innych krajów OECD

W grudniu 2023 roku ukazał się raport „Health at a Glance 2023” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Co-operation and Development – OECD), w której skład wchodzi 38 wysoko rozwiniętych gospodarczo państw świata o ustroju demokratycznym.

Jak wynika z raportu, podstawowe wskaźniki zdrowia populacji pokazują, że społeczeństwa nie wyszły jeszcze w pełni z pandemii, a wiele osób nadal zmaga się z problemami psychicznymi i fizycznymi.

Niezdrowy styl życia i złe środowisko powodują, że miliony ludzi umierają przedwcześnie. Palenie tytoniu, szkodliwe spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i otyłość to główne przyczyny wielu chorób przewlekłych. Utrzymują się też bariery w dostępie do opieki zdrowotnej pomimo powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w większości krajów OECD. Ponowne skupienie się na podstawowej opiece zdrowotnej i profilaktyce jest jednym z ważnych sposobów jednoczesnej poprawy dostępności i skuteczności leczenia.

W krajach OECD jakość opieki zdrowotnej poprawia się pod względem bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, przy czym coraz większy nacisk kładzie się na to, aby była ona w większym stopniu skoncentrowana na człowieku. Podkreślono także, że cyfrowa opieka zdrowotna ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o transformację systemów opieki zdrowotnej, jednak wiele krajów nie jest na nią przygotowanych.

Jeśli chodzi o wnioski dotyczące Polski, przytaczamy wybrane dane dotyczące czynników ryzyka chorób oraz wysokości nakładów na ochronę zdrowia.

Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród Polaków jest na poziomie 17,1% – to więcej niż średnia OECD wynosząca 16%. Także spożycie alkoholu jest powyżej średniej OECD i wynosi: 11,0 litrów na osobę, podczas gdy w krajach OECD jest to 8,6 litra. Rozpowszechnienie otyłości wynosi 18,5% i jest zbliżone do średniej OECD – 18,4%. W Polsce odnotowano 73,3 zgony z powodu zanieczyszczenia powietrza na 100 tys. mieszkańców (średnia OECD 28,9).

Polska wydaje na zdrowie 2 973 USD na osobę – to mniej niż średnia OECD, gdzie przeznacza się 4 986 USD na osobę; PKB na zdrowie to 6,7%, a w innych krajach OECD średnio 9,2% PKB . Na 1 000 mieszkańców przypada 3,4 praktykujących lekarzy (OECD średnia 3,7) oraz 5,7 praktykujących pielęgniarek (średnia OECD 9,2). Polska ma 6,3 łóżek szpitalnych na 1 000 mieszkańców, czyli więcej niż średnia OECD wynosząca 4,3.

Pełny raport tutaj: Health at a Glance 2023

Źródło: oecd.org
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *