Skąd się bierze niechęć do osób z większą masą ciała? Czy osoby z nadwagą i otyłością mają takie same prawa jak inni? Czy rozpoznanie otyłości jest proste? Jak żyje człowiek, który w ciągu kilku miesięcy traci 80 a nawet więcej kilogramów? Na te i wiele innych pytań odpowiadają goście podcastu JEST GRUBO, którego premierowe odcinki dostępne są w popularnych kanałach online w każdą środę.
Około 65 proc. polskiego społeczeństwa ma zbyt dużą masę ciała. To oznacza, że problem ten dotyczy niemalże każdego z nas – osobiście lub poprzez bliskich, przyjaciół i znajomych. A mimo to wciąż przez wielu z nas traktowany jest stereotypowo i pobieżnie, bez prawdziwej próby zrozumienia osób chorujących na otyłość. Wszystkim aspektom życia z większą masą ciała w nowym podcaście JEST GRUBO przyglądają się Magdalena Gajda, od 2013 roku Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prywatnie osoba od dzieciństwa chorująca na otyłość, po wszystkich metodach redukcji masy ciała, obecnie w fazie remisji choroby oraz Małgorzata Wiśniewska, mama syna chorego na otyłość. Ich podcasty to nowe spojrzenie na ważny dla całej populacji problem, ale przede wszystkim przekaz: “Z otyłością nikt nie może zostać sam”.
Tym, co wyróżnia serię podcastów JEST GRUBO spośród kanałów o podobnej tematyce, jest uważność prowadzących. Obie autorki potrafią słuchać. Nie pouczają i nie oceniają, a zaproszeni do rozmowy goście chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Wśród poruszanych historii pojawiają się te związane z dyskryminacją, stygmatyzacją, body shamingiem, fatfobią, wykluczeniem z wielu aspektów zwykłego życia, konsekwencjami intymnymi, osobistymi otyłości. jak również próba oswojenia słowa “gruby” jako zwykłego przymiotnika. Podcast łamie bariery, a prowadzące poruszają trudne tematy. Ich dociekliwe pytania sprawiają, że czasem naprawdę JEST GRUBO.
Osobiste historie to jedna, ogromnie ważna, część podcastu. Druga – to rozmowy z ekspertami, którzy w przystępny sposób przekazują wiedzę jak radzić sobie z różnymi problemami wynikającymi z większej masy ciała i jak leczyć otyłość.
Premierowe odcinki dostępne są w każdą środę, o godzinie 20.00. Do tej pory posłuchać można sześciu podcastów. Kolejny już w środę, 30 listopada:
Odc. 1: Komu nie zależy, abyśmy schudli?
Nam samym? Naszym bliskim? Społeczeństwu? A może lekarzom? Prowadzące poszukują odpowiedzi wspólnie z psycholog odchudzania Agnieszką Węgiel.
Odc. 2: Byłem tak gruby, że moja 6 letnia córka pomagała mi założyć skarpety.
Gość podcastu Piotr Chmielewski opowiada o tym, co się dzieje w głowie, gdy w ciągu kilku miesięcy traci się aż 80 kilogramów.
Odc. 3: Komu „Gruby” przeszkadza? I kto zarabia na fatfobii?
Gość podcastu Maria Mamczur – reportażystka, socjolożka, malarka, autorka książki pt. „Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach”, wspólnie z prowadzącymi szuka odpowiedzi na pytania skąd się bierze nienawiść wobec osób z większą masą ciała oraz kto ubija najlepszy interes na społecznej fatfobii?
Odc. 4: Nadmiar skóry po schudnięciu?
Jak chirurg przycina i naciąga skórę na brzuchu, nogach i rękach? Co zrobić, aby blizny nie były widoczne? O nadmiarze skóry po redukcji masy ciała i sposobach na radzenie sobie z nią opowiadają dr n. med. Tadeusz Witwicki – specjalista chirurgii plastycznej oraz Aleksandra Nowak – kosmetolożka, specjalistka terapii laserowych.
Odc. 5: 12 lat po operacji bariatrycznej, nadal szczupła.
Najwięcej ważyła 152 kg. Najmniej 68 kg. Dopiero przy drugiej operacji bariatrycznej zrozumiała, że otyłość to choroba. Gościem podcastu jest jego współprowadząca – Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, która opowiada o tym jak na co dzień żyje się z otyłością, której nie widać.
Odc. 6: Nazwała go „Grubasem”. Zapłaciła odszkodowanie!
„Grubas, świnia, ale się spasł, mniej żryj” – tak właśnie są obrażane osoby z większą masą ciała. Czy w Polsce jest społeczne przyzwolenie na dyskryminację osób z nadwagą, otyłością? Gościem podcastu jest chory na otyłość Damian, publicznie znieważony przez pracownika ochrony zdrowia.
Nowy kanał podcastowy JEST GRUBO można znaleźć na:
► YouTube – https://www.youtube.com/@jestgrubo3457
► Apple Podcasts – https://podcasts.apple.com/…/jest-grubo/id1650632325
► Spotify – https://spoti.fi/3SneJmP
► Facebook – https://www.facebook.com/
a także na antenie Radia Płock FM, 88,1 MHz, w niedziele o godz. 18:00 i poniedziałki o godz. 19:00.