NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Jest już Odział Intensywnej Terapii Dziecięcej w UCK


W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstał Odział Intensywnej Terapii Dziecięcej. To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Koszt całej inwestycji to ponad 1 milion złotych.

Na Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej UCK hospitalizowani są pacjenci od pierwszego dnia życia aż do ukończenia 18 lat, wymagający pobytu na intensywnej terapii z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej  lub wielonarządowej. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym znajduje się 6 klinik pediatrycznych: Klinika Neonatologii, Klinika Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży, Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, Klinika Neurologii Rozwojowej, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii. Do każdej z nich trafiają pacjenci, u których potencjalnie może pojawić się konieczność przeniesienia na oddział intensywnej terapii.

– Dotychczas mali pacjenci wymagający tego typu terapii musieli być przewożeni do innych ośrodków w Trójmieście. W przypadku najciężej chorych transport może być niebezpieczny. Utworzenie Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej na terenie UCK było niezbędne – mówi prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w strukturach której znajduje się nowo powstały Oddział.

Pierwszą pacjentką była 11-letnia Martynka po wykonanej z sukcesem pionierskiej operacji serca. Dziewczynka aktualnie czuje się dobrze, zaś wysoko wyspecjalizowany personel medyczny przyjmuje kolejnych chorych. Do tej pory w kameralnych, przytulnych przestrzeniach Oddziału hospitalizowano 9 pacjentów. Dzieci przebywają tutaj od kilku do kilkunastu dni, w zależności od potrzeb. Nad funkcjonowaniem Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej czuwa lekarz koordynujący dr n. med. Maria Szłyk-Augustyn.

Warto dodać, że nowa jednostka wyposażona została w najnowocześniejszą aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych. Do dyspozycji pacjentów są 4 regulowane łóżka pediatryczne (o wartości od 20 do 50  tys. zł każde) wyposażone w materace przeciwodleżynowe, wagę oraz kołdry ogrzewające pacjenta, a także dwa nowoczesne inkubatory dla tych najmniejszych dzieci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sprezentowała Oddziałowi aparat do USG z głowicą do badań kardiologicznych, zaś darowizna przekazana w ramach Choinki Darczyńców Gazety Wyborczej sfinansowała zakup defibrylatora.

Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej  funkcjonuje od 1 stycznia 2019, jednak oficjalne otwarcie odbyło się 13 lutego. W uroczystości uczestniczyli: Małgorzata Zadorożna, z-ca dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki Ministerstwa Zdrowia,  prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, prof. Radosław Owczuk, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, będący jednocześnie ordynatorem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK, Arkadiusz Lendzion, z-ca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK, Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, jak również przedstawicie klinik pediatrycznych, administracji szpitala oraz personel nowo powstałego Oddziału.

– To ważny dzień dla mieszkańców Pomorza, zwłaszcza tych najmłodszych. Po wielu latach starań władz Uczelni i dyrekcji UCK, szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dysponuje własnym Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej. Dzięki temu nasi specjaliści w sposób kompleksowy będą mogli otoczyć opieka pacjentów klinik pediatrycznych – komentuje prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

fot. Sylwia Mierzewska UCK.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Co wiemy o nocnej napadowej hemoglobinurii?

Silne zmęczenie, duszność podczas wysiłku fizycznego, łatwe siniaczenie się, ciemne zabarwienie moczu w godzinach rannych oraz ogólne osłabienie mogą być sygnałami nocnej…
PACJENTPoradnia

Pacjent w gabinecie psychologa: szum w uszach

Podobno najlepiej, żeby w tle nie było ciszy. Czy tłem mogą być śpiewające ptaki albo szum morza? Odpowiedzi na te i wiele…
PACJENTPoradnia

O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne?

Skóra to nie tylko bariera ochronna, ale także jeden z najważniejszych wskaźników ogólnego stanu zdrowia. Gdy organizm jest w dobrej kondycji, skóra…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter