NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Jest już Odział Intensywnej Terapii Dziecięcej w UCK


W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstał Odział Intensywnej Terapii Dziecięcej. To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Koszt całej inwestycji to ponad 1 milion złotych.

Na Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej UCK hospitalizowani są pacjenci od pierwszego dnia życia aż do ukończenia 18 lat, wymagający pobytu na intensywnej terapii z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej  lub wielonarządowej. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym znajduje się 6 klinik pediatrycznych: Klinika Neonatologii, Klinika Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży, Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, Klinika Neurologii Rozwojowej, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii. Do każdej z nich trafiają pacjenci, u których potencjalnie może pojawić się konieczność przeniesienia na oddział intensywnej terapii.

– Dotychczas mali pacjenci wymagający tego typu terapii musieli być przewożeni do innych ośrodków w Trójmieście. W przypadku najciężej chorych transport może być niebezpieczny. Utworzenie Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej na terenie UCK było niezbędne – mówi prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w strukturach której znajduje się nowo powstały Oddział.

Pierwszą pacjentką była 11-letnia Martynka po wykonanej z sukcesem pionierskiej operacji serca. Dziewczynka aktualnie czuje się dobrze, zaś wysoko wyspecjalizowany personel medyczny przyjmuje kolejnych chorych. Do tej pory w kameralnych, przytulnych przestrzeniach Oddziału hospitalizowano 9 pacjentów. Dzieci przebywają tutaj od kilku do kilkunastu dni, w zależności od potrzeb. Nad funkcjonowaniem Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej czuwa lekarz koordynujący dr n. med. Maria Szłyk-Augustyn.

Warto dodać, że nowa jednostka wyposażona została w najnowocześniejszą aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych. Do dyspozycji pacjentów są 4 regulowane łóżka pediatryczne (o wartości od 20 do 50  tys. zł każde) wyposażone w materace przeciwodleżynowe, wagę oraz kołdry ogrzewające pacjenta, a także dwa nowoczesne inkubatory dla tych najmniejszych dzieci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sprezentowała Oddziałowi aparat do USG z głowicą do badań kardiologicznych, zaś darowizna przekazana w ramach Choinki Darczyńców Gazety Wyborczej sfinansowała zakup defibrylatora.

Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej  funkcjonuje od 1 stycznia 2019, jednak oficjalne otwarcie odbyło się 13 lutego. W uroczystości uczestniczyli: Małgorzata Zadorożna, z-ca dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki Ministerstwa Zdrowia,  prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, prof. Radosław Owczuk, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, będący jednocześnie ordynatorem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK, Arkadiusz Lendzion, z-ca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK, Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, jak również przedstawicie klinik pediatrycznych, administracji szpitala oraz personel nowo powstałego Oddziału.

– To ważny dzień dla mieszkańców Pomorza, zwłaszcza tych najmłodszych. Po wielu latach starań władz Uczelni i dyrekcji UCK, szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dysponuje własnym Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej. Dzięki temu nasi specjaliści w sposób kompleksowy będą mogli otoczyć opieka pacjentów klinik pediatrycznych – komentuje prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

fot. Sylwia Mierzewska UCK.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter