NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie z onkolożką dr n. med. Darią Świniuch z Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spotkanie pod hasłem „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” odbędzie się w sobotę, 26 października, o godz. 10.00, w Bramie Poznań przy ul. Gdańskiej 2. W ten sposób zwrotnikraka.pl chce uczcić obchody Różowego Października. Wstęp na spotkanie jest wolny i otwarty.

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną – istnieje kilka podtypów biologicznych, dlatego mówiąc o raku piersi, mamy na myśli schorzenie o różnym rokowaniu, różnej odpowiedzi na leczenie oraz o różnym przebiegu. W celu prawidłowego zakwalifikowania chorego do leczenia lekarz onkolog powinien dokładnie określić nie tylko stopień zaawansowania choroby, ale też podtyp biologiczny. Dzięki temu możemy zaproponować pacjentom skuteczne i efektywne leczenie, dzięki któremu żyją oni dłużej – wyjaśnia dr n. med. Daria Świniuch z Kliniki Onkologii Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, asystent na Oddziale Chemioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

W sobotę 26 października br. o godz. 10.00 dr Daria Świniuch poprowadzi spotkanie warsztatowe dla pacjentek dotkniętych rakiem piersi. Organizatorem wydarzenia jest redakcja portalu zwrotnikraka.pl w ramach akcji „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”. Po wykładzie będzie można porozmawiać z klinicystką podczas godzinnego dyżuru konsultacyjnego.

Nowoczesna diagnostyka to skuteczne leczenie

Rak piersi HER2-low to ważna informacja dla chorych na raka piersi hormonozależnego i trójujemnego, u których doszło do wznowienia choroby lub przerzutów – tłumaczy dr Daria Świniuch. – Szacuje się, że niską ekspresję receptora HER2, czyli właśnie nowotwór HER2-low, może mieć nawet trzech na pięciu pacjentów, których wcześniej traktowano i leczono jako HER2-ujemnych – dodaje ekspertka, która podczas spotkania nie tylko wskaże, gdzie każdy pacjent znajdzie informację o ekspresji receptorów HER2, ale też wytłumaczy, kiedy wykonuje się takie badanie i dlaczego.

HER2-low to nie tylko zmiana w klasyfikacji raka piersi, ale przede wszystkim nowa linia leczenia celowanego, które możemy zastosować w sytuacji, gdy przestanie być skuteczna terapia hormonalna w połączeniu z inhibitorami CDK 4/6. To znacząca zmiana, gdyż dotychczas tej grupie pacjentów onkologia miała do zaproponowania tylko tradycyjną chemioterapię, często o niskiej skuteczności klinicznej. Dziś mamy nowoczesne leki, czyli koniugaty, które znacznie  wydłużają czas do progresji choroby – wyjaśnia.

Wcześnie wykrytego raka można wyleczyć

W Polsce co roku około 20 tysięcy pacjentek w Polsce dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Nawet co dziesiąta z nich jest z Wielkopolski. Październik to tradycyjnie miesiąc, gdy Wielkopolanie solidaryzują się z chorymi na raka piersi i ich bliskimi. W tych dniach w całym województwie odbywają się liczne wydarzenia o charakterze edukacyjnym, promujące profilaktykę nowotworową, zachęcające do regularnego badania się, jak i zdrowego trybu życia. Niestety, jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zaledwie co trzecia mieszkanka Wielkopolski do listopada 2023 r. wykonała bezpłatnie mammografię[1], a przecież wcześnie wykryta choroba może być całkowicie wyleczona.

Edukacja pacjentów i ich bliskich na temat nowoczesnych metod diagnostyki oraz promocja profilaktyki to główne założenia akcji „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”. Kampania obejmuje różnorodne działania edukacyjne, dostępne poprzez serwis internetowy i media społecznościowe portalu zwrotnikraka.pl. Jednym z kluczowych elementów akcji są bezpłatne, otwarte spotkania edukacyjne dla pacjentek. To wyjątkowa szansa na bezpośredni kontakt z onkologiem, zdobycie rzetelnej wiedzy i wymianę doświadczeń z innymi kobietami, które również zmagają się z wyzwaniami choroby.

Patronat nad poznańskim spotkaniem objął Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, a w jego promocję zaangażowały się Poznańskie Amazonki, Fundacja OmeaLife „Rak piersi nie ogranicza”, „Rakujemy jak Chcemy” – Stowarzyszenie dla Dziewczyn z Rakiem Piersi i Drużyna Szpiku – Fundacja Anny Wierskiej „Dar Szpiku”.

Akcję wsparły też największe fundacje zrzeszające pacjentów w naszym kraju: Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj życie!, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Życie z Rakiem – Fundacja Onkologiczna.

Więcej informacji o akcji oraz materiały edukacyjne: tutaj.

Więcej o spotkaniu w Poznaniu na stronie organizatora.

Grafiki, foto: zwrotnikraka.pl


[1] https://www.termedia.pl/onkologia/Mammografie-wykonala-co-trzecia-Wielkopolanka-zakwalifikowana-do-programu,56188.html

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

„Zadbajmy o dobrostan” – inauguracja Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki

15 stycznia 2025 roku w Senacie RP odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, zorganizowana z okazji ustanowienia roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej…
PoradniaPACJENT

Odczuwasz osłabienie i brak energii? Przeczytaj ten artykuł

Blada skóra, uczucie ciągłego zmęczenia, a do tego brak energii mimo wystarczającej ilości snu? Te objawy często bagatelizujemy, tłumacząc je stresem, przepracowaniem,…
PACJENTAktualności

Higiena snu to ważny element dbania o mózg

– Połowa Polaków osobiście zna osobę zmagającą się z chorobą mózgu, a 26 proc. ma takiego chorego w najbliższej rodzinie. To dobitnie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *