NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Kardiolodzy i kardiochirurdzy wręczają misie

W jaki sposób odnaleźć siłę na uśmiech podczas ciężkiej choroby kardiologicznej? Czy można obudzić w sobie nadzieję na powrót do zdrowia, kiedy święta spędza się w szpitalu? Sposób znaleźli organizatorzy akcji “Misie od serca”, którzy już po raz drugi kilkaset zebranych pluszaków przekazali pacjentom Szpitala Uniwersyteckiego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W minioną środę, 20 grudnia 2017 r. w krakowskim Hotelu Starym odbyła się druga edycja akcji “Misie od serca”, charytatywnej inicjatywy zorganizowanej przez Fundację Cardiovascular Center Foundation oraz Fundację Serce Dziecka przy udziale wybitnych lekarzy – kardiologa prof. Dariusza Dudka oraz kardiochirurga prof. Janusza Skalskiego. Podczas tradycyjnej już Wigilii środowiska medycznego w Hotelu Starym zebrano kilkaset pluszaków, które następnie przekazano w ręce tych, którzy Święta Bożego Narodzenia spędzą w szpitalnych salach, ponieważ ich stan jest zbyt poważny i nie pozwala na czasowe przerwanie hospitalizacji. W tym roku formuła wydarzenia została znacznie rozszerzona, a pokrzepiające maskotki otrzymali nie tylko najmłodsi chorzy, ale również seniorzy.

  • To cudowna akcja, która jest potrzebna po to, aby ludzie uwierzyli, że ktoś chce im pomóc i sprawić odrobinę radości. Jeśli dzieci są wciąż zbyt małe, aby dokładnie zrozumieć jej znaczenie, odczują to ich rodzice, którzy kiedyś przekażą to dziś jeszcze małym pacjentom. Ta piękna akcja to wręczenie dziecku odrobiny radości na Święta – tłumaczy prof. dr hab. med. Janusz Skalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitalu Dziecięcego w Krakowie.

Organizatorzy podkreślają, że wręczony miś ma charakter symboliczny i oznacza nadzieję na pomyślne wyjście z choroby oraz wyraz wsparcia w podjętej walce. Kolorowe pluszaki mają przywodzić uśmiech na twarzach pacjentów i ich rodzin oraz zapewnienie, że w tym trudnym czasie nie pozostają sami.

  • Dla dziecka miś może być wspaniałą zabawką, która uprzyjemni mu czas spędzony w szpitalu, jednak dla osób starszych wręczenie niewielkiego upominku ma wymiar o wiele głębszy – to wyraz wsparcia oraz komunikat, że podczas tych prawdopodobnie najbardziej rodzinnych Świąt ktoś o nich pamięta i życzy im wszystkiego najlepszego – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii Collegium Medicum UJ oraz kandydat na stanowisko Prezydenta Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

Tegoroczne “Misie od serca” wsparła również grupa uczniów krakowskiego Technikum Ekonomiczno-Hotelarskiego poprzez przeprowadzenie samodzielnej zbiórki kolorowych pluszaków, a następnie dołączenie do misiów zebranych przez gości Wigilii. Koordynatorem tej wyjątkowej oddolnej inicjatywy był osiemnastoletni Janek, który w stroju Świętego Mikołaja odwiedził również Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, gdzie osobiście wręczył małym pacjentom bożonarodzeniowe prezenty. Dzięki zaangażowaniu nastolatków uśmiech pojawił się na twarzach wszystkich pacjentów oddziałów kardiologicznych i kardiochirurgicznych w obu szpitalach.

Tekst przygotowała:

Karolina Jakubiak

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter