NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Kardiolodzy interwencyjni będą debatować w Warszawie

W dniach 25-27 kwietnia 2018 r. w Warszawie w Hotelu Airport Okęcie odbędą się XXII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej WCCI 2018 – Warsaw Course on Cardiovascular Interventions. To największa, najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji z zakresu kardiologii interwencyjnej w Polsce i Europie.

WCCI jest oficjalną konferencją Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK) i jest przez nią akredytowana. Stałymi partnerami warsztatów są również: Europejska Asocjacja Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI), Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), a także – od 7 lat największe Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej – EuroPCR. Warsztaty WCCI otrzymały też certyfikaty Infarmy i Organizacji Techmed..

Dyrektorami warsztatów WCCI Warsaw są: Prof. dr hab. med. Adam Witkowski – kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Koordynator społecznej kampanii “Stawka to Życie. Zastawka to Życie” oraz Prof. dr hab. med. Robert Gil – kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Konferencja na stałe wpisała się w historię polskiej kardiologii, współtworząc ją i dostarczając uczestnikom warsztatów najnowszej specjalistycznej wiedzy na światowym poziomie. Podkreślić należy, że historia kolejnych Warsztatów WCCI to także historia rozwoju kardiologii interwencyjnej w Polsce – mówi prof. Robert Gil, Dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Obecnie Warsztaty corocznie gromadzą ponad 1000 uczestników, w tym: kardiologów, kardiologów interwencyjnych i kardiochirurgów z Polski oraz ze świata, a także przedstawicieli innych dziedzin medycyny zaangażowanych w leczenie kardiologiczne pacjentów – anestezjologów, angiologów, chirurgów naczyniowych, radiologów, neurologów, pielęgniarki i techników medycznych oraz studentów kierunków medycznych. Warsztatom na przestrzeni lat patronują prestiżowe instytucje, na czele z Ministerstwem Zdrowia, Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego oraz Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej.

Program warsztatów co roku dopasowany jest do najnowszych osiągnięć i postępu medycyny. Jednocześnie przedstawione są sprawdzone i najskuteczniejsze terapie wraz z konkretnymi doświadczeniami i technikami najlepszych kardiologów na świecie.

Ta forma wymiany doświadczeń powoduje, iż polskie Warsztaty z roku na rok coraz bardziej zyskują na znaczeniu i mają obecnie status prestiżowej międzynarodowej konferencji. – podsumowuje prof. Adam Witkowski, Dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Tegoroczny program Warsztatów przewiduje trzy nurty sesji naukowych, wspieranych relacjami na żywo z sal zabiegowych, wykonywanych z pracowni kardioangiograficznych Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie, Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSW w Warszawie oraz z zaprzyjaźnionych ośrodków zagranicznych (Budapeszt, Brno oraz Tuluza). Pierwszy nurt dotyczy rewaskularyzacji wieńcowej, drugi chorób strukturalnych serca i wad zastawkowych, a trzeci chorób tętnic obwodowych. W programie WCCI 2018 przewidziano również sympozja satelitarne, prezentujące najnowsze wyniki badań klinicznych oraz innowacyjne urządzenia i techniki leczenia przydatne w kardiologii interwencyjnej.

Podczas WCCI 2018 nie zabraknie również dyskusji na temat systemowych zmian w polskiej kardiologii – zwraca uwagę prof. Adam Witkowski. – Debatom z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, AOTMiT oraz z udziałem organizacji pacjentów poświęcone są dwie Sesje podczas pierwszego dnia warsztatów – pierwsza z nich nosi tytuł “Kardiologia w dobie podstawowej sieci szpitalnej: Opieka kompleksowa w kardiologii – jak funkcjonuje modelowe rozwiązanie dla opieki chorych po zawale w praktyce? Czy jest szansa na program dla chorych z niewydolnością serca?”, druga zaś koncentruje się wokół pytania “Jak organizować w Polsce niekomercyjne badania kliniczne” – dodaje prof. Witkowski.

Jednak tematy poruszane podczas Warsztatów WCCI mają istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju kardiologii w Polsce, ale także ze względów społecznych.

Prognozy pokazują, że wraz ze starzeniem się polskiego społeczeństwa zachorowalność na niewydolność serca wzrośnie i będzie to najczęstsza choroba sercowo-naczyniowa w Polsce – ostrzega prof. Robert Gil, Dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Skala problemu jest zatem znacząca i niezbędne są kompleksowe i systemowe działania w celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii chorób serca w Polsce, ten ważny dla polskiego społeczeństwa problem również będziemy podnosić podczas warsztatów – dodaje prof. Gil.

By wziąć udział w konferencji WCCI należy się zarejestrować. Wystarczy wejść na stronę http://wcci.pl/rejestracja/ i wypełnić formularz. Rejestracja uczestników będzie możliwa do 20 kwietnia 2018 r.

Organizatorzy zachęcają również do śledzenia profilu konferencji WCCI na Facebook-u: https://www.facebook.com/wcciwarsaw/

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

IMiD oraz Sarcoma nagrodzeni przez Sarcoma Advocacy in Action

Do konkursu zgłoszono 16 inicjatyw z całego świata. Wśród niech znaleźli się reprezentanci Polski. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD wraz ze…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter