NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Kardioznacznik coraz bliżej

Grupa Synektik podpisała umowę na rozpoczęcie badań klinicznych związanych z kardioznacznikem przeznaczonym do badań serca metodą tomografii pozytonowej (PET).

fot. Synektik SA

„Rozpoczynamy kolejny etap projektu badawczego nad radiofarmaceutykiem kardiologicznym. Dotychczasowe badania – prowadzone w ramach fazy przedklinicznej zakończonej na początku 2015 roku – świadczą o szerokich możliwościach stojących przed diagnostyką choroby naczyń wieńcowych. Jesteśmy przekonani, że innowacyjna technologia PET w niedalekiej przyszłości usprawnieni leczenie chorób układu krążenia i znacząco ograniczy koszty opieki medycznej” – powiedział Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA.

Wyjaśnił, że badania kliniczne umożliwią rejestrację farmaceutyku zarówno w Europejskiej Agencji Leków (EMA), jak i amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Projekt odbywa się w ramach współpracy z firmą Hadasit Medical Resarch Services & Development Ltd , komercyjnym oddziałem Hadassah Medical Center. Dzięki umowie z izraelską spółką zawartą w listopadzie 2013 roku Hadasit spółka Synektik będzie mogła produkować i dystrybuować kardioznacznik na całym świecie.

Podpisanie umowy dotyczącej badań klinicznych stanowi kolejny etap rozwoju prac nad innowacyjnym znacznikiem do diagnozowania choroby wieńcowej i oceny perfuzji mięśnia sercowego metodą PET. Faza przedkliniczna została pomyślnie zakończona na początku 2015 roku. Dane uzyskane z certyfikowanych placówek GLP obejmują wyniki badań przedklinicznych, przeprowadzonych równolegle w Polsce, Niemczech oraz Izraelu z udziałem preparatu ammonium salt. Wyniki badań toksykologicznych oraz dozymetrii potwierdziły wcześniejsze założenia braku działań szkodliwych. W badaniach przedklinicznych kardioznacznik był dobrze tolerowany. Prace potwierdziły również wizualizację perfuzji mięśnia sercowego w regionach zainteresowania.

Nowy radiofarmaceutyk wykorzystywany będzie w badaniach PET, które daje wyższą rozdzielczość obrazu i dokładniejszą diagnostykę, a także są o wiele krótsze od najczęściej obecnie stosowanej metody SPECT. Czas badania będzie wynosił około 30-45 minut (w porównaniu do 3-4 godzin metodą SPECT) i zapewni obniżenie dawki promieniowania, którą otrzymuje pacjent. Technologia opiera się na innowacyjnym znaczniku, który umożliwia pomiar ilościowego przepływu krwi przez mięsień sercowy. Pozwala to na dokładne określenie stanu pacjenta po przebytym zawale mięśnia sercowego w chorobach niedokrwiennych serca oraz precyzyjną ocenę zaawansowania choroby wieńcowej.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter