NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Kluczbork: operacja wyłączenia tętniaka wewnątrzczaszkowego

W Oddziale Neurochirurgii Szpitala Vital Medic w Kluczborku wykonano pierwszą operację mikrochirurgicznego wyłączenia tętniaka wewnątrzczaszkowego. Jest to jedna z najbardziej wymagających technicznie operacji neurochirurgicznych; pod względem precyzji jest uważana za jedną z najtrudniejszych procedur operacyjnych w chirurgii w ogóle.

W Oddziale Neurochirurgii Szpitala Vital Medic w Kluczborku wykonano pierwszą operację mikrochirurgicznego wyłączenia tętniaka wewnątrzczaszkowego. fot. Vital Medic Sp. z o.o.

Polega ona na wypreparowaniu w mózgu drobnego nieprawidłowego uwypuklenia na jednej z tętnic mózgowych i założeniu na to uwypuklenie specjalnego, tytanowego zacisku, co chroni pacjenta przed ryzykiem pęknięcia i wylewem krwi do mózgu. Operacja przypomina rozbrajanie bomby przez sapera, z tym że odbywa się w warunkach sali operacyjnej z otwarciem czaszki i z wykorzystaniem powiększenia mikroskopowego.

Do jej przeprowadzenia potrzebne jest, poza świetnie wyszkolonymi neurochirurgami naczyniowymi, zaangażowanie dużego zespołu wykwalifikowanego personelu, doskonały sprzęt – przede wszystkim mikroskop operacyjny, neuronawigacja i mikronarzędzia oraz świetna, neuroanestezjologiczna opieka pooperacyjna. W celu zapewnienia pacjentowi pełnego bezpieczeństwa, postawiono w stan gotowości, nie używany dotąd, świetnie wyposażony oddział intensywnej terapii, znajdujący się na terenie szpitala Vital Medic.

Wszystkim tym warunkom, jak się okazało, jest w stanie sprostać szpital w Kluczborku. To kolejna bardzo trudna operacja przeprowadzona w tym ośrodku, po niedawnej operacji mikroresekcji guza śródrdzeniowego kręgosłupa. Wykonywanie tak złożonych i obarczonych dużym ryzykiem operacji neurochirurgicznych w szpitalu prywatnym jest czymś nadzwyczajnym w skali Polski i świadczy o wyjątkowej determinacji zarządu szpitala do udowodnienia, że nie boi się najtrudniejszych wyzwań i systematycznie zmierza do podwyższania poziomu i jakości swoich usług medycznych. Jest to także dowód na to, że istnieje zapotrzebowanie na takie usługi. Trzeba podkreślić, że obie operacje były w pełni opłacone przez pacjentów, którzy mogli być zoperowani w szpitalu publicznym przez tych samych neurochirurgów, a jednak wybrali placówkę prywatną z uwagi na zaoferowany im standard opieki, oraz renomę ośrodka słynącego już w całej Polsce z wykonywania pełnego wachlarza, nieraz bardzo złożonych procedur kręgosłupowych, skoordynowanych z dedykowanym leczeniem rehabilitacyjnym. Obie operacje przeprowadził doświadczony zespół neurochirurgów, anestezjologów i radiologów pod kierownictwem dra n. med. Dariusza Łątki.

Pacjentką była pani Alicja, u której został przypadkowo wykryty tętniak tętnicy łączącej przedniej mózgu o morfologii i lokalizacji uniemożliwiającej bezpieczne wyłączenie mniej inwazyjną drogą wewnątrznaczyniowej embolizacji. Biorąc pod uwagę kumulacyjne ryzyko pęknięcia takiego tętniaka wynoszące 3% rocznie i bardzo aktywny tryb życia pacjentki podjęto decyzje o operacji. Mimo, że tego typu operacje są wykonywane w szpitalach publicznych bez kolejki, jako ratujące życie, pani Alicja zdecydowała się na operację płatną. Tym samym szpital Vital Medic pokonał kolejny etap w swoim rozwoju, dodając do realizowanych w pełnym zakresie zabiegów chirurgii kręgosłupa, wysokospecjalistyczną procedurę chirurgii wewnątrzczaszkowej, udowadniając tym samym, że w pełni zasługuje na miano specjalistycznego szpitala neurochirurgicznego.

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter