NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Kolejne mapy potrzeb zdrowotnych opublikowane

Minister Zdrowia opracował kolejne mapy potrzeb zdrowotnych z zakresu lecznictwa szpitalnego na lata 2019-2021.

Przy opracowaniu map korzystano ze wsparcia kilkudziesięciu ekspertów medycznych, działających w ramach stałych grup roboczych. Dodatkowo wyniki analiz zostały przedstawione blisko 500 przedstawicielom środowiska medycznego na ponad 30 panelach konsultacyjnych. Przed samym opublikowaniem materiał przesłano do konsultacji wszystkim Radom Wojewódzkim ds. Potrzeb Zdrowotnych (a więc łącznie do ponad 1500 osób) oraz konsultantom krajowym. W ramach tych konsultacji zgłoszono i rozpatrzono łącznie niemal 4500 uwag.

Czym są mapy potrzeb zdrowotnych?
Mapy potrzeb zdrowotnych wpływają na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przez wspomaganie procesów zarządczych w ochronie zdrowia. Wykorzystanie tego narzędzia umożliwia podejmowanie trafniejszych decyzji, istotnych z punktu widzenia pacjenta. Mapy wspierają m.in. decyzje o:

  • przeznaczeniu środków inwestycyjnych w ochronie zdrowia,
  • zmianie organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich finansowania ze środków publicznych, tak aby odpowiadały potrzebom zdrowotnym obywateli w poszczególnych regionach.

Rozwinięciem idei map potrzeb zdrowotnych jest Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych – elektroniczne narzędzie, które już wkrótce pozwoli na wizualizację danych i analiz zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych. Dzięki temu korzystanie z map będzie łatwiejsze dla wszystkich użytkowników.

Co zawierają nowe publikacje?
Treść dokumentów jest zgodna z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie zakresu treści map potrzeb zdrowotnych. Każda z map obejmuje więc:

  • analizę demograficzną i epidemiologiczną,
  • analizę stanu i wykorzystania zasobów,
  • prognozę potrzeb zdrowotnych.

Wszystkie analizy odnoszą się do lecznictwa szpitalnego, w podziale na 80 typów oddziałów.

Jak powstały mapy?
Mapy opracował Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia wraz z ponad 30 ekspertami medycznymi, reprezentującymi specjalizacje zaangażowane w leczenie chorób na poszczególnych oddziałach. Wypracowane dokumenty zostały również poddane dyskusji z konsultantami krajowymi oraz wojewódzkimi na ponad 30 panelach, w których wzięło udział prawie 500 przedstawicieli środowiska.

Oprócz wymaganych ustawą i rozporządzeniem zakresów, pochylono się również nad innymi formami opieki:
•    stacjonarną opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień,
•    rehabilitacją leczniczą,
•    świadczeniami pielęgnacyjnymi i opiekuńczymi w ramach opieki długoterminowej,
•    opieką paliatywną i hospicyjną.
Są to dokumenty robocze, które mają stanowić początek dyskusji na opisywanymi obszarami. Dokładne analizy zostaną włączone do map wraz z ich aktualizacją w grudniu 2018 r.

W najbliższej perspektywie Ministerstwo Zdrowia planuje:

  • znowelizować rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zakresu treści map potrzeb zdrowotnych, co pozwoli wykorzystać wiedzę i doświadczenia płynące z publikacji dotychczasowych dokumentów w IV kwartale 2018 r.,
  • udostępnić platformę elektroniczną (Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych) prezentującą cyfrowo wszystkie analizy z map w III kwartale 2018 r.;
  • zaktualizować dane we wszystkich mapach potrzeb zdrowotnych w ujęciu chorobowym do końca 2018 r.

źródło: MZ

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Zaczynamy już w niedzielę 15 września

Prof. Henryk Skarżyński zaprasza na wyjątkowe wydarzenia. 📅 15-17 września 2024 Kajetany/WarszawaOperacje pokazowe, wykłady, warsztaty, dyskusje, sesje plakatowe. Największe autorytety z kraju…
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Senior ma moc, czyli XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie

Emocje jeszcze nie opadły. 6 września 2024 r. seniorzy opanowali Kraków. Co to był za dzień! Po raz kolejny udowodniono, że Senioralia…
Aktualności

FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

Większość ludzi planujących zostać rodzicami zapytana o to, czy chce, by ich dziecko było zdrowe, odpowie twierdząco, a nawet może czuć zdziwienie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter