NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjePoradniaWszechstronny lekarz

Sukces kardiologów dziecięcych GUMed

Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie zabieg wszczepienia przedsionkowego regulatora przepływów serca przeprowadził 2 stycznia br. zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. W kwalifikacji 11-letniej pacjentki do zabiegu brała udział międzynarodowa grupa ekspertów.

Martyna cierpi na kardiomiopatię restrykcyjną. Ta choroba serca występuje niezwykle rzadko u dzieci i zwana jest czasem „zespołem sztywnego serca”. Mięsień sercowy nie funkcjonuje prawidłowo, upośledzona funkcja rozkurczu tego narządu doprowadza do zastojów krwi w organizmie i skrajnej niewydolności wielu organów. Rokowania nie są optymistyczne. W przebiegu choroby u dziewczynki doszło do wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku i rozwoju wtórnego nadciśnienia płucnego, które stało się jednocześnie przeciwwskazaniem do przeszczepu serca – w większości tego typu przypadków jedynej szansy na przedłużenie życia.

Rozwiązaniem, poprawiającym jakość życia pacjentki, okazał się pionierski zabieg implantacji przedsionkowego regulatora przepływów (AFR – atrial flow regulator), pierwszy raz w Polsce i jako jeden z niewielu na świecie przeprowadzony z powodu kardiomiopatii restrykcyjnej. Zabieg polegał na nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej serca i wytworzeniu komunikacji między przedsionkami. By utrzymać między nimi stały przepływ krwi, w miejscu nakłucia założono implant zbudowany z dwóch nitinolowych dysków (foto). W wyniku zabiegu zostało obniżone ciśnienie w lewym przedsionku, co z kolei doprowadziło do złagodzenia objawów choroby.

– Przed operacją pacjentka nie była w stanie przejść samodzielnie kilku kroków. Nerki i wątroba były w skrajnie złym stanie. Aktualnie Martyna porusza się samodzielnie, a parametry narządów wewnętrznych wracają do normy. Również czynność mechaniczna serca uległa poprawie – mówi dr hab. Joanna Kwiatkowska, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. – Wskazanie, z powodu którego wykonano zabieg, czyli obniżenie ciśnienia w lewym przedsionku, jest szansą na leczenie pacjentów z upośledzoną funkcją rozkurczową lewej komory w przebiegu różnych chorób. W przyszłości może on być metodą łagodzenia objawów niewydolności krążenia, do której dochodzi w tym mechanizmie.

Zabieg przeprowadził zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w składzie: prof. Robert Sabiniewicz, dr Piotr Potaż, lek. Sebastian Ciemny oraz dr Grzegorz Żuk z Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kardiologicznego Centrum Klinicznego UCK. Bezpośrednio po operacji pacjentkę planowo przekazano na oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK. Była ona pierwszym pacjentem tego nowo powstałego oddziału.

Przedsionkowy regulator przepływów (AFR – firmy Occlutech) jest na etapie badań klinicznych. Dotychczasowe, nieliczne implantacje wykonywane są jako procedury ratujące życie, po wyczerpaniu wszelkich możliwości leczenia farmakologicznego, na podstawie indywidualnych opinii grona ekspertów. Głównym wskazaniem do wszczepienia AFR jest nadciśnienie płucne, a wytworzona komunikacja ma na celu obniżenie ciśnienia w krążeniu płucnym. Pierwszy taki zabieg w Polsce wykonano również w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w kwietniu ubiegłego roku.

źródło: GUM-ed

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
PACJENTPoradnia

Zmęczenie, bladość, nietypowe siniaki – zwróć uwagę na te objawy

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to duże zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza osób starszych. Ich objawy często są mylone z naturalnymi procesami starzenia, a tak…
LEKARZInnowacje

Księżycowy układ odpornościowy

Jest niezwykle silny. Szybko gromadzi zespoły komórek, aby eliminować zagrożenia wewnątrz organizmu. Czasami trafia niestety w niewłaściwy cel. Choroby autoimmunologiczne, takie jak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter