NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Komisja Europejska zadba o rozwój medycyny w Polsce

Campus Warsaw gościł przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, ktrzy przyjechali poznać możliwości polskich podmiotów z branży nowych technologii, ale również problemów i wyzwań, z którymi zmaga się rynek e-zdrowia w Polsce.

fot. archiwum

Komisja Europejska zadba o rozwój medycyny w Polsce
Spotkaniu przedstawicieli Komisji ds. Przemysłu, Badań naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE, Committee on Industry, Research and Energy) przewodniczyli europosłowie Jerzy Buzek i Michał Boni. Posłowie poznali możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii z użyciem Microsoft HoloLens, rozwiązań z zakresu telemedycyny, najnowszych metod przetwarzania danych oraz wysłuchali panelu ekspertów, w którym zasiedli Prof. Dariusz Dudek (Collegium Medicum UJ), Mateusz Kierepka (MEDapp SA), Bartosz Pampuch (Comarch), Rafał Witkowski (IC Soution) oraz Michał Pizon (SiDly).

„Przyjechaliśmy aby zdobyć informacje, w jaki sposób europejskie regulacje mogą wesprzeć działania tych niezwykłych ludzi, którzy pracują tu w Polsce nad najnowocześniejszymi technologiami w ochronie zdrowia. Naszym celem jest tworzenie nie tylko wspólnoty telekomunikacyjnej, ale również wspólnego europejskiego rynku cyfrowego, wspólnych dla UE regulacji dla zbierania i przesyłania danych w chmurze, aby w medycynie te dane móc przesyłać i wymieniać się informacjami – powiedział prof. Jerzy Buzek, szef delegacji ITRE. – Chcemy roztoczyć opiekę nad pacjentami nawet w sytuacji, gdyby przemieszczali się nie tylko w granicach naszego kraju, ale w całej Unii Europejskiej. Zbudowanie platformy wymiany informacji umożliwiłoby również stworzenie jednakowych standardów wymiany i korzystania z danych. Jeśli tego nie zrobimy będzie nam bardzo trudno się rozwijać w skali globalnej, światowej, dlatego ważne, byśmy nad tym zapanowali” – dodał prof. Buzek.

Poseł Boni zwrócił uwagę, że 73% pacjentów w całej Europie uważa, że trzeba dzielić się danymi po to, aby mieć lepsze warunki do zdrowia, a ponad 50% pacjentów chciałoby mieć dostęp do takich danych. Poseł podkreślił, że to oczekiwania użytkowników powinny wyznaczać kierunki również dla prawodawstwa w UE.

„Jeśli to jest życzenie pacjentów, powinniśmy stworzyć warunki techniczne, organizacyjne i prawne, żeby to mogło nastąpić, a  nie zamykać te informacje w obrębie jednego szpitala, regionu i kraju. Dane muszą krążyć aby ta wymiana danych służyła wszystkim użytkownikom. Musimy zadbać o prawo ochrony danych osobowych i jego lepszą implementację w Polsce. Debaty dot. “free flow of data” rozpoczną się już jesienią” – zaznaczył poseł Boni.

„Medycyna stoi przed kolejnym krokiem milowym. Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni, że dane medyczne gromadzone są na papierze. W nowoczesnych jednostkach medycznych są już w formie elektronicznej ale nadal na lokalnych serwerach. Natomiast teraz nadchodzi era dzielenia się danymi, pozyskanymi w jednostkach medycznych. Musimy te dane przetransferować do środowiska chmury, w której dane są zgromadzone – mówił prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ. – Niestety, aktualne przepisy jeszcze nie umożliwiają takiej wymiany danych. Ta transformacja, której będziemy świadkami w najbliższych miesiącach i latach, przy wsparciu UE oraz w oparciu o przepisy komisji ITRE, spowoduje, że wyjdziemy z medycyny lokalnej w świat medycyny globalnej. Taka medycyna będzie mogła dostarczyć indywidualnych rozwiązań opartych o globalną wiedzę przetestowaną już w bardzo dużej ilości szpitali oraz przez lekarzy. To da nam, lekarzom, możliwość “uszycia na miarę” terapii i diagnozy. Dana choroba będzie rozpoznawana przy mniejszym zaangażowaniu diagnostyki. Cały ten proces będzie wspomagany przez samouczenie się systemu” – tłumaczył prof. Dudek.

Jedną z technologii prezentowanych na wydarzeniu było użycie okularów HoloLens do w planowaniu zabiegów w kardiologii oraz wspomaganiu procesu uczenia się lekarzy. W Collegium Medicum UJ, pod przewodnictwem prof. Dudka przygotowywany jest właśnie projekt pilotażowy, w którym testowane będzie zastosowanie urządzenia Microsoftu z oprogramowaniem krakowskiej firmy MEDapp SA.

„Dzięki hologramowym ujęciom serca, które prezentowali prof. Dudek i Mateusz Kierepka z MEDapp można się lepiej przygotować do operacji. Można analizować jak pomagać, nie tylko sercu zagrożonemu zawałem, ale również sercu starszego pacjenta, gdzie inne elementy są groźne, np. przepływ krwi i odpowiedni rytm pracy serca. Rozmawiamy o tym jak stworzyć lepsze warunki dla pacjenta. Dlatego spotkania świata nowych technologii, wybitnych lekarzy jak prof. Dudek, twórców i użytkowników pomagają nam zrozumieć jak stworzyć prawo, bezpieczeństwo przepływu danych i informacji, a także jak stworzyć system finansowania nowych technologii aby mogły być one dostępne dla każdego. Zdecydowanie uczestniczymy w rewolucji” – mówił poseł Boni.

Prof. Buzek podkreślał, że właśnie tej chwili w Parlamencie Europejskim posłowie przygotowują odpowiednie regulacje prawne w skali europejskiej dot. wspólnego rynku cyfrowego, pakietu telekomunikacyjnego, internetu szerokopasmowego oraz internetu dla wszystkich Europejczyków i w każdym miejscu, dlatego spotkanie w Campus Warsaw jest kluczowe dla poznania i zrozumienia możliwości i potrzeb samych uczestników tego rynku.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter