NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Krajowi producenci leków w walce z pandemią

Po wybuchu pandemii firmy farmaceutyczne działające w Polsce zadeklarowały natychmiast, że nasz rynek będzie dla nich priorytetowy i w pierwszej kolejności będą dostarczać leki Polakom. Producenci włączyli się także w walkę z koronawirusem przekazując polskim szpitalom wsparcie sprzętowe, lekowe i finansowe.

W momencie pojawienia się koronawirusa krajowi wytwórcy leków – zarówno państwowi, jak i prywatni – dużym wysiłkiem organizacyjnym zwiększyli produkcję, aby zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na leki. Firmy zdecydowały się też wesprzeć polskie szpitale przekazując im darmowe leki, sprzęt, środki ochronne i pieniądze.

24 godziny na dobę

Krajowe firmy we współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym dokładają starań, aby dostawy substancji do wytwarzania leków odbywały się w sposób zapewniający ciągłość produkcji. Zakup i przywiezienie składników do produkcji farmaceutycznej stały się teraz dużym wyzwaniem logistycznym. Mimo tego fabryki leków w Polsce pracują obecnie siedem dni w tygodniu na trzy zmiany.

Dlatego pracownikom zakładów farmaceutycznych podziękował premier Mateusz Morawiecki w specjalnym nagraniu przesłanym krajowym wytwórcom leków.

– Dziś, kiedy ulice miast i miasteczek zamarły, Wy pracujecie na pełnych obrotach. W imieniu rządu, ale też w imieniu milionów Polaków, dziękuję Państwu za służbę. Praca rodzimego przemysłu farmaceutycznego, naszego nieocenionego skarbu jest dziś bezcenna – powiedział szef Rady Ministrów.

Krajowi wytwórcy dla Polski

Producenci leków włączyli się też w walkę z koronawirusem w Polsce. Obok państwowej Polfy Tarchomin, która ruszyła z produkcją płynów do dezynfekcji przekazywanych Agencji Rezerw Materiałowych i bezpośrednio farmaceutom, również prywatne polskie firmy mają swój wkład w tę batalię.

Polpharma sfinansowała zakup aż 100 respiratorów za łączną kwotę 7 mln zł i przekazała sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dostarcza także codziennie ponad 500 posiłków do warszawskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

Adamed przekazuje lek Arechin w formie darowizny dla szpitali w Polsce, w których leczeni są pacjenci z COVID-19 i na własny koszt go dostarcza. Wsparł również finansowo Pabianickie Centrum Medyczne w zakupie respiratora. Lekarzom i farmaceutom dostarcza środki ochronne. Również zagraniczne firmy, które zainwestowały w Polsce i produkują u nas leki zdecydowały się pomóc. 

Servier Polska przeznaczył 1,2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych. Firma Sandoz Polska we współpracy z Polską Federacją Szpitali przekazała płyny do dezynfekcji 16 szpitalom zrzeszonym w Federacji.

Teva ofiarowała 5000 opakowań azytromycyny oraz 270 opakowań hydroksychlorochiny – wspomagających leczenie COVID-19 oraz ponad 100 tysięcy materiałów ochronnych, w tym przyłbic, rękawiczek, maseczek, żeli dezynfekujących, fartuchów i kombinezonów medycznych.

Mający swoje zakłady w Grodzisku Mazowieckim Gedeon Richter Polska przekazał tamtejszemu szpitalowi 100 tys. zł na zakup najpilniejszego sprzętu medycznego.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstanie Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Polska zdecydowanie odstaje od największych krajów Europy i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie dostępność w stacjonarnych domach opieki. To, co planuje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *