NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Krajowi producenci leków w walce z pandemią

Po wybuchu pandemii firmy farmaceutyczne działające w Polsce zadeklarowały natychmiast, że nasz rynek będzie dla nich priorytetowy i w pierwszej kolejności będą dostarczać leki Polakom. Producenci włączyli się także w walkę z koronawirusem przekazując polskim szpitalom wsparcie sprzętowe, lekowe i finansowe.

W momencie pojawienia się koronawirusa krajowi wytwórcy leków – zarówno państwowi, jak i prywatni – dużym wysiłkiem organizacyjnym zwiększyli produkcję, aby zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na leki. Firmy zdecydowały się też wesprzeć polskie szpitale przekazując im darmowe leki, sprzęt, środki ochronne i pieniądze.

24 godziny na dobę

Krajowe firmy we współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym dokładają starań, aby dostawy substancji do wytwarzania leków odbywały się w sposób zapewniający ciągłość produkcji. Zakup i przywiezienie składników do produkcji farmaceutycznej stały się teraz dużym wyzwaniem logistycznym. Mimo tego fabryki leków w Polsce pracują obecnie siedem dni w tygodniu na trzy zmiany.

Dlatego pracownikom zakładów farmaceutycznych podziękował premier Mateusz Morawiecki w specjalnym nagraniu przesłanym krajowym wytwórcom leków.

– Dziś, kiedy ulice miast i miasteczek zamarły, Wy pracujecie na pełnych obrotach. W imieniu rządu, ale też w imieniu milionów Polaków, dziękuję Państwu za służbę. Praca rodzimego przemysłu farmaceutycznego, naszego nieocenionego skarbu jest dziś bezcenna – powiedział szef Rady Ministrów.

Krajowi wytwórcy dla Polski

Producenci leków włączyli się też w walkę z koronawirusem w Polsce. Obok państwowej Polfy Tarchomin, która ruszyła z produkcją płynów do dezynfekcji przekazywanych Agencji Rezerw Materiałowych i bezpośrednio farmaceutom, również prywatne polskie firmy mają swój wkład w tę batalię.

Polpharma sfinansowała zakup aż 100 respiratorów za łączną kwotę 7 mln zł i przekazała sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dostarcza także codziennie ponad 500 posiłków do warszawskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

Adamed przekazuje lek Arechin w formie darowizny dla szpitali w Polsce, w których leczeni są pacjenci z COVID-19 i na własny koszt go dostarcza. Wsparł również finansowo Pabianickie Centrum Medyczne w zakupie respiratora. Lekarzom i farmaceutom dostarcza środki ochronne. Również zagraniczne firmy, które zainwestowały w Polsce i produkują u nas leki zdecydowały się pomóc. 

Servier Polska przeznaczył 1,2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych. Firma Sandoz Polska we współpracy z Polską Federacją Szpitali przekazała płyny do dezynfekcji 16 szpitalom zrzeszonym w Federacji.

Teva ofiarowała 5000 opakowań azytromycyny oraz 270 opakowań hydroksychlorochiny – wspomagających leczenie COVID-19 oraz ponad 100 tysięcy materiałów ochronnych, w tym przyłbic, rękawiczek, maseczek, żeli dezynfekujących, fartuchów i kombinezonów medycznych.

Mający swoje zakłady w Grodzisku Mazowieckim Gedeon Richter Polska przekazał tamtejszemu szpitalowi 100 tys. zł na zakup najpilniejszego sprzętu medycznego.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Pierwszy Polak prezydentem Międzynarodowej Rady Doradczej Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii

12 września 2022 r. w Filadelfii, podczas spotkania specjalistów – otolaryngologów-chirurgów głowy i szyi, AAO-HNSF 2022 Annual Meeting & OTO Experience, prof….
Co? Gdzie? Kiedy?

30 lecie Rady Głównej Instytutów Badawczych

W roku 2022 przypada 30 lecie Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB) – organizacji, która reprezentuje obecnie 91 instytutów badawczych w Polsce prowadzących…
Co? Gdzie? Kiedy?

Szansa dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C. W 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.