NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Krępujący problem wielu pań

Nietrzymanie moczu znacznie obniża jakość życia kobiety. Wpływa na jej stan fizyczny, psychiczny, doznania somatyczne, poczucie zadowolenia z codziennych aktywności. Zaburza wiele obszarów codziennej aktywności kobiety, dlatego nie należy go lekceważyć.

Nietrzymanie moczu znacząco wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej. fot. Archiwum

Nietrzymanie moczu to niekontrolowany, mimowolny wycieku moczu, pojawiający się w momencie wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu, kichania, uprawiania sportu. Zaczyna się od popuszczania pojedynczych kropli moczu np. podczas uprawiania sportu czy wysiłku fizycznego np. podnoszenia przedmiotów. W nasilonym stadium wyciek moczu pojawia się w trakcie chodzenia, a nawet przy zmianie pozycji ciała, czy w spoczynku.

Główną przyczyną nietrzymania moczu jest znacznego stopnia osłabienie mięśni oraz więzadeł dna miednicy. W pojedynczych przypadkach patologia dotyczy osłabienia mięśni zwieraczy cewki moczowej. Pojawienie się jednorazowego popuszczania moczu nie wymaga diagnostyki. Jednak w przypadku nasilenia się dolegliwości diagnostyka i leczenie stają konieczne.

Wstydliwy temat

NTM stanowi problem socjalny, higieniczny, dotyczy również sfery seksulanej. Dwa razy częściej występuje u kobiet  (zwłaszcza starszych i niesamodzielnych), niż u mężczyzn.  Według statystyk w Polsce objawy NTM wymagające terapii występują u 4 milionów osób. Około 75 proc. kobiet z NTM nigdy nie konsultowało się z lekarzem, te które zdecydowały się na wizytę zwlekały około 3 lat od pojawienia się pierwszych objawów NTM.

Problem z nietrzymaniem moczu jest problemem natury intymnej, związanym z poczuciem wstydu, skrępowaniem przed rozmową na ten temat. Pacjentki mają bardzo dużo oporów przed przyznaniem się do schorzeń związanych z nietrzymaniem moczu. Według badań nie mają odwagi porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą czy ginekologiem. Niepytane o ten problem podczas wizyt u lekarza, bagatelizują go i nie przyznają się do jego uciążliwości. Wstydzą się same zapytać o możliwe sposoby leczenia.

I choć problem nietrzymania moczu, nie jest przypadłością zagrażającą życiu pacjentek, powoduje wiele powikłań natury psychicznej.

„Pomimo tego, że Polacy słyną z umiłowania do rozmów na temat chorób, różnego rodzaju przypadłości, okazuje się, że nietrzymanie moczu stało się współczesnym tematem tabu. Kobiety przypisują zmiany procesom starzenia się i nie bardzo wierzą również w skuteczność metod leczenia nietrzymania moczu. Nie rozmawiają o nim również z najbliższym otoczeniem. Ukrywają go przed partnerem seksualnym, bojąc się odrzucenia, ośmieszenia, stają się oziębłe, wycofane i tym samym pogłębiają w sobie poczucie odrzucenia i wyobcowania” –  ocenia psycholog  Agata Ejsmont z Centrum Psychologicznego „Homini” .

Według badań ankietowych nietrzymanie moczu znacząco wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej.

„Obawa odkrycia przez partnera nietrzymania moczu powoduje, że kobiety świadomie rezygnują z seksu, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnieniem więzi psychicznej oraz obcości emocjonalnej” – dodaje ginekolog dr Beata Sterlińska-Tulimowska.

Z rozmów z ginekologami/ seksuologami wynika, że kobiety borykające się z NTM obawiają się, że podczas stosunku może dojść do bezwiednego wycieku moczu, partner zwróci uwagę na nieprzyjemnych zapach, poplamioną bieliznę czy zmiany skórne spowodowane kontaktem moczu z błonami śluzowymi zewnętrznych narządów płciowych.
„NTM kobiety uważają za objaw starości i upośledzenie intymnej strefy ciała. W efekcie – czują się starsze niż na to wskazuje ich metryka i niepełnowartościowe jako kobiety” – podkreśla ginekolog.

Niewiedza o sposobach leczenia problemów z nietrzymaniem moczu powoduje, że kobiety godzą się ze swoim stanem zdrowia i nie starają się szukać pomocy u specjalistów, skazując się tym samym na bardzo niski komfort funkcjonowania i szereg problemów psychicznych, które mogą towarzyszyć im do końca życia.

Oto jak NTM wpływa na trzy podstawowe sfery życia kobiety:

•    sfera rodzinna – zmiana trybu i stylu życia rodziny, zmiana aktywności seksualnej pacjentki (zazwyczaj jej obniżenie), wydatki związane z zapewnieniem higieny osobistej kobiety,
•    sfera zawodowa – zmiana planów zawodowych, ograniczenie życia zawodowego, opracowanie grafiku pracy z uwzględnieniem wyjść do toalety, rezygnacja z pracy,
•    sfera społeczna – ograniczanie kontaktów społecznych i towarzyskich, alienacja, wyobcowanie.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter