NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Krew – lek nie do zastąpienia

Co roku 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. – Krew to najcenniejszy lek, którego nie da się niczym zastąpić! Codziennie ratuje życie milionom ludzi na całym świecie. Dołączmy do grona honorowych Dawców, podzielmy się bezcennym darem z potrzebującymi! – apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Pomimo ogromnego postępu w medycynie i biotechnologii nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastąpić ludzką krew. fot. pixabay.com

Światowy Dzień Krwiodawcy  obchodzony jest w rocznicę urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi. Głównym celem obchodów jest popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi.

„Pomimo ogromnego postępu w medycynie i biotechnologii nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastąpić ludzką krew. Dlatego ona sama jest najlepszym lekiem – w przypadku ciężkich chorób, wypadków, klęsk żywiołowych, czy katastrof. Jest niezbędna do przeprowadzenia wielu zabiegów i operacji!“ – podkreśla Bożena Janicka.
Dlaczego krew jest tak cenna? Dostarcza tkankom tlenu oraz wydala z organizmu dwutlenek węgla. Oprócz tego rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza do narządów wydalniczych szkodliwe produkty przemiany materii oraz pełni funkcje obronne.

„Honorowe oddawanie krwi  jest najbardziej humanitarnym czynem! Dawcy kierują się bezinteresowną chęcią pomocy. To wzruszający gest, świadczący o solidarności z chorymi i rannymi, czyli ze wszystkimi, którzy walczą o zdrowie i życie! Zbliżają się wakacje. Ten piękny czas to niestety także okres wzmożonych urazów i wypadków, w związku z czym występuje największe zapotrzebowanie na krew. W całej Polsce na honorowych dawców czekają punkty krwiodawstwa. Podzielmy się z potrzebującymi największym darem życia“ – zachęcają lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter