NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Kursy chirurgii robotycznej da Vinci

W Krakowskim Szpitalu na Klinach ruszył program szkoleniowy dla lekarzy w zakresie zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Obecnie w Polsce pracuje 6 jednostek posiadających autoryzowany system wsparcia chirurgicznego da Vinci. Karkowski Szpital na Klinach jest pierwszym, który realizuje otwarty program szkoleń dla lekarzy w zakresie technik robotycznych.

Krakowski Szpital na Klinach z sukcesem uruchomił kompleksowy program zabiegów robotycznych w zakresie urologii, ginekologii oraz chirurgii ogólnej, chirurgii kolorektalnej oraz bariatrii.

  • Tworząc w Krakowie Centrum Chirurgii Robotycznej zapowiadaliśmy, że chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. Dziś możemy z satysfakcją powiedzieć, że dzięki światowej klasy specjalistom, udało się nam ten cel osiągnąć. Jako pierwsi w Polsce będziemy szkolić lekarzy w zakresie technik chirurgicznych z wykorzystaniem systemu da Vinci. Naszą ambicją jest, aby Krakowski Szpital na Klinach stał się ogólnopolskim centrum szkoleniowym dla młodych chirurgów, gdzie będą mogli zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy Neo Hospital.

Warsztaty odbywają się w języku polskim i angielskim, w niewielkich, 4-osobowych grupach. Podczas trzydniowych szkoleń, lekarze zapoznają się zasadami pracy robota da Vinci, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą, mają możliwość ćwiczeń na trenażerach oraz odbywają wirtualne treningi na najnowszej generacji symulatorze SimNow, produkowanym i opatentowanym przez amerykański koncern Intuitive Surgical. Kurs kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym.Kurs jest dostępny również dla lekarzy spoza Polski.

Symulator SimNow to pierwsze tej klasy urządzenie do treningu wirtualnego w Polsce. Zostało udostępnione dzięki współpracy Krakowskiego Szpitala na Klinach z firmą Synektik, wyłącznym dystrybutorem sprzętu da Vinci w Polsce.

Kursy w zakresie chirurgii przygotowane przez Krakowski Szpital na Klinach uzyskały afiliację i rekomendacje International Bariatric Club (IBC) oraz IBC Clinic. IBC to jedna z największych światowych organizacji zrzeszających ponad 7000 ekspertów tej dziedziny z całego świata. Kierownikiem kursu jest prof. Tomasz Rogula, specjalista chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotowej  i  ogólnej, który od ponad 20 lat pracuje w USA, a od niedawna również w Polsce. Przez prawie 10 lat pracował w Cleveland Clinic, USA, która jest jednym z dwóch najlepszych szpitali amerykańskich. W czasie swojej pracy w Cleveland Clinic utworzył i kierował pierwszym Ośrodkiem Robotowej Chirurgii Bariatrycznej.

  • Szpital Na Klinach w Krakowie dołączył do światowej elity klinik, wykonujących operacje chirurgiczne przy pomocy robotów. Chirurg, chcąc operować  robotem  powinien odbyć specjalne szkolenie aby wykorzystać w pełni jego możliwości oraz poznać zasady bezpieczeństwa. Dla wielu chirurgów, mających doświadczenie w zabiegach laparoskopowych, operacje robotowe mogą stanowić naturalne przejście do technologii o lepszej ergonomii i dużej precyzji, w tym bardziej intuicyjnej obsługi narzędzi chirurgicznych. Dzięki bardzo zaawansowanej technologii, w tym symulacji wirtualnej i sztucznej inteligencji, proces nauki  techniki robotowej może być znacznie przyspieszony. Jednak wciąż niezbędne jest nadzorowanie przez doświadczonych lekarzy. Poprzez uruchomienie szkoleń robotycznych Da Vinci, Krakowski Szpital na Klinach stał się europejskim liderem w szkoleniu lekarzy w ramach Międzynarodowych Kursów Chirurgii Robotowej, a młodym lekarzom daje niecodzienna szansę na uzyskanie wiedzy i doświadczenia w operowaniu przy użyciu sprzętów robotycznych – mówi prof. Tomasz Rogula, kierownik kursu robotycznego w Krakowskim Szpitalu na Klinach.

Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.

Powiązane artykuły
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Po raz pierwszy wręczono statuetki i dyplomy „Perspektywy Nauki”

Podczas 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który odbywał się w dniach 9-10 czerwca na terenie Politechniki Warszawskiej oraz Światowego Centrum Słuchu Instytutu…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *