NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Kwietniowy wzrost infekcji dróg oddechowych

W ostatnich dniach zauważalny jest istotny wzrost liczby pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych. Przyczynami mogą być m.in. zmiany w zakresie obowiązku noszenia maseczek i czy przestrzegania dystansu w kontaktach z innymi osobami, czy powrót do pracy stacjonarnej. – Do kwietnia tego roku długi czas noszenia maseczek i utrzymywania dystansu fizycznego, a także zdalna praca i nauka, chroniły nas przed infekcjami przenoszonymi drogą kropelkową. Po zniesieniu ograniczeń widzimy, że podatność na zakażenia znacząco wzrosła – alarmuj eksperci.

Pierwszego kwietnia tego roku zostały zniesione niektóre obostrzenia związane z profilaktyką COVID-19. I to od początku tego miesiąca w centrach medycznych pojawia się coraz więcej pacjentów – dorosłych i dzieci – z objawami infekcji dróg oddechowych. Przyczyny specjaliści doszukują się w obniżonej po pandemii odporności i zmianą reżimu sanitarnego. Jeśli połączymy to z większą niż dotychczas ekspozycją na patogeny (COVID-19, ale i wirusa grypy, rotawirusy), to stajemy przed wyzwaniem, jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed wiosennym szczytem zachorowań.

Do kwietnia długi czas noszenia maseczek i utrzymywania dystansu fizycznego, a także zdalna praca i nauka, chroniły nas przed infekcjami przenoszonymi drogą kropelkową. Po zniesieniu ograniczeń widzimy jednak, że podatność na zakażenia znacząco wzrosła – mówi dr n. o zdr. Karolina Prasek, Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.

– Pamiętajmy, aby mimo zniesienia obostrzeń, zachować zdrowy rozsądek, zwłaszcza teraz, przy wzrastającej liczbie zachorowań – dodaje.

Jak zatem nie dać się infekcjom w tegorocznym wiosennym sezonie?

Eksperci zalecają proste, a zarazem skuteczne metody zapobiegania infekcji, jakimi są częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, a także przestrzeganie higieny kaszlu i kichania. To jednak nie wszystko! Warto także:

 • zostać w domu w przypadku objawów infekcji, by móc szybciej wrócić do zdrowia i zminimalizować rozprzestrzenianie się patogenów,
 • unikać zatłoczonych miejsc, a podczas przebywania w dużych skupiskach ludzi zakładać maseczkę ochronną,
 • szczelnie zakrywając usta i nos,starać się nie posyłać chorych dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły,
 • w pracy nie dotykać rękami nosa, ust lub oczu,
 • w domu często wietrzyć pomieszczenia,
 • ubierać się odpowiednio do warunków atmosferycznych i nie przegrzewać organizmu,
 • dbać o zdrową dietę, regularną ilość snu i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Należy pamiętać, że w centrach medycznych i aptekach nadal obowiązkowe jest noszenie maseczek. Ministerstwo Zdrowia radzi, by pamiętać o maseczkach w miejscach większych ludzkich skupisk, we wszystkich sytuacjach, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów, nie tylko SARS-CoV-2, lecz także innych wirusów powodujących infekcje dróg oddechowych, tak wśród osób dorosłych, jak i dzieci – podsumowuje dr n. o zdr. Karolina Prasek.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *