NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Łatwiejszy dostęp do fizjoterapii

Skrócenie kolejek do rehabilitacji i ułatwienie pacjentom dostępu do świadczeń szczególnie w mniejszych miejscowościach to pierwsze zmiany reformy systemu opieki rehabilitacji oraz profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty. 

Od 1 czerwca 2018 roku zawód fizjoterapeuty mogą wykonywać tylko osoby, które otrzymały już PWZ. Do tej pory pozwolenie na wykonywanie zawodu ma 48 062 specjalistów, a w najbliższych dniach liczba ta zwiększy się o kolejne 4 tysiące. „Kwalifikacje tych osób zostały potwierdzone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Celem samorządu zawodowego jest wyeliminowanie z rynku osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji i podszywają się pod osoby wykonujące ten medyczny zawód zaufania publicznego” – tłumaczy prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

Prezes KIF podziękował ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu za projekt nowelizacji Ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz zmianie niektórych innych ustaw, który jest obecnie przedmiotem opiniowania, uzgodnień i konsultacji publicznych.

Korzyści dla pacjentów

NFZ zaczął realizować politykę wyrównywania poziomu opieki na terenie całego kraju, podpisując umowy z większą ilością gabinetów i ośrodków.

Prof.  Krawczyk podkreślał, że fizjoterapeuci będą mogli skupić się nie tylko na wprowadzaniu indywidualnych terapii, ale także uczeniu rodziców i opiekunów osób niesamodzielnych właściwej opieki i pracy z nimi. „W tej chwili rehabilitacja to tylko zabiegi. Współpraca z fizjoterapeutą często powinna być oparta na poradach, instruktażu – nauce prawidłowego poruszania się itd.” – dodał prezes KRF.

„Więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z opieki. Pomoc doraźna dla pacjentów z najczęstszymi schorzeniami (np. przeciążeniowym bólem pleców) zakłada możliwość bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutą. W takim przypadku odpadną koszty niepotrzebnej wizyty lekarskiej. Osoby, które trafiły pod opiekę fizjoterapeuty jako chorzy przewlekle, nie będą potrzebowały kolejnego skierowania” – przedstawił założenia refom prof. Łukasz Szumowski.

Sprawdź kwalifikacje

Każdy pacjent może sprawdzić pod tym adresem, czy wybrany przez niego specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje. Wkrótce, oprócz podstawowych danych o specjalistach, w rejestrze pojawią się także informacje o specjalizacji fizjoterapeuty w konkretnym obszarze. Nowe przepisy mają także zmniejszyć tzw. szarą strefę, poprzez nałożenie obowiązku rejestrowania w KIF praktyk fizjoterapeutycznych.

źródło: MZ

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter