NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

LEADER potwierdza skuteczność liraglutydu

Agonista receptora GLP-1 znacząco zmniejsza ryzyko ciężkich incydentów sercowo-naczyniowych i zgonów u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 – wykazały najnowsze badania naukowe.

fot. frankielon (CC BY SA)

LEADER to wieloośrodkowe, międzynarodowe, randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane za pomocą placebo badanie oceniające długotrwałe działanie produktu leczniczego zawierającego substancję czynną liraglutyd w dawce do 1,8 mg, w porównaniu z placebo i w połączeniu ze standardowym leczeniem u osób z cukrzycą typu 2 i wysokim ryzykiem wystąpienia ciężkich incydentów sercowo-naczyniowych. Standardowe leczenie obejmowało zmianę stylu życia, terapie zmniejszające stężenie glukozy oraz leki wspomagające układ krążenia.

Badanie rozpoczęło się we wrześniu 2010 r. Randomizacji poddano 9340 pacjentów z cukrzycą typu 2 z 32 krajów, których następnie obserwowano przez okres 3,5–5 lat. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było wystąpienie złożonego incydentu sercowo-naczyniowego obejmującego zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawał mięśnia sercowego niezakończony zgonem lub udar mózgu niezakończony zgonem.

„Uzyskane wyniki pokazują, że możemy nie tylko obniżać poziom glukozy i masę ciała, ale również zmniejszać ryzyko komplikacji sercowo-naczyniowych oraz zgonu u osób z cukrzycą typu 2” – powiedział dr John Buse, przewodniczący Komisji Nadzorującej badanie LEADER oraz szef Wydziału Endokrynologii i dyrektor Centrum Opieki Diabetologicznej na University of North Carolina School of Medicine. „Leczenie cukrzycy typu 2, które może również zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe jest bardzo ważne, gdyż choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów na świecie w tej populacji pacjentów.”

Najważniejsze wyniki badania LEADER zaprezentowano 13 czerwca 2016 r. na 76. Sesji Naukowej Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego (ADA 2016) oraz opublikowano w New England Journal of Medicine.

Liraglutyd jest analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) z sekwencją aminokwasów o podobieństwie 97 proc. do endogennego ludzkiego GLP-1. Lek zawierający substancję czynną liraglutyd został wprowadzony na rynek UE w 2009 r. Jest on dostępny w w ponad 85 krajach i rocznie korzysta z niego ponad 1 milion pacjentów z cukrzycą typu 2 na całym świecie. W Europie produkt jest wskazany do stosowania w leczeniu dorosłych z cukrzycą typu 2 dla uzyskania kontroli glikemii w monoterapii, w przypadku gdy metformina jest niewskazana, lub w kombinacji z doustnymi produktami leczniczymi obniżającymi poziom glukozy i/lub podstawową insuliną, jeśli środki te, łącznie z dietą i ćwiczeniami, nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
LEKARZWszechstronny lekarz

Wczesne zwiastuny udaru mózgu obecne są przez lata

Zespół naukowców z 11 krajów świata określił prawdopodobieństwo i ryzyko udaru mózgu, korzystając z płynu łzowego, mitochondriów i danych opartych na sztucznej…
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter