NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Lek na choroby oczu wycofany z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z aptek na terenie całego kraju kilka serii leku dostępnego na receptę dla dorosłych pacjentów cierpiących na choroby oczu.

Ozurdex (Dexamethasonum), firmy Allergan Pharmaceuticals Ireland, przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z obrzękiem plamki (środkowej części siatkówki w tylnej części gałki ocznej) spowodowanym niedrożnością żyły środkowej siatkówki lub tzw. cukrzycowym obrzękiem plamki (DME), a także zapaleniem tylnego odcinka oka objawiającym się jako nieinfekcyjne zapalenie błony naczyniowej. Tego typu schorzenia mogą powodować m.in. pogorszenie widzenia oraz utrudniać wykonywanie wielu codziennych czynności – od czytania po prowadzenie samochodu. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i występuje w postaci implantu do ciała szklistego w aplikatorze.

Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja od irlandzkiego Health Products Regulatory Authority o tym, że w wybranych seriach preparatu Ozurdex zidentyfikowano „cząsteczki silikonu o średnicy ok. 300 µm pochodzącej z rękawa igły”, konieczne okazało się wycofanie ich z obrotu na terenie całego kraju.

Decyzja GIF, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, dotyczy leku Ozurdex o numerach serii:

  • E78689, z datą ważności do czerwca 2019;
  • E78894, z datą ważności do sierpnia 2019;
  • E79233, z datą ważności do września 2019;
  • E79467, z datą ważności do października 2019;
  • E79922, z datą ważności do grudnia 2019;
  • E81083, z datą ważności do maja 2020;
  • E82127, z datą ważności do października 2020.

źródło: GIF

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter