NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Lek na nadciśnienie przyczyną raka skóry?

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ostrzega przed lekami, które zawierają hydrochlorotiazyd.  Badania potwierdziły, że ich przyjmowanie może przyczyniać się do rozwoju raka skóry.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat, w którym ostrzega przed hydrochlorotiazydem (HCTZ) – substancją, która znajduje się w kilkudziesięciu lekach na nadciśnienie.

Hydrochlorotiazyd to substancja, której głównym zdaniem jest obniżanie ciśnienia tętniczego. Występuje przede wszystkim w kilkudziesięciu lekach, które stosuje się w nadciśnieniu tętniczym i przewlekłej niewydolności serca. Stosuje się go również w zwalczaniu obrzęków, które powstają w przebiegu chorób serca, wątroby i nerek. Niestety jak się okazuje nie jest to substancja w pełni bezpieczna.

Z badań przeprowadzonych niedawno w Danii wynika, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem dużych, skumulowanych dawek leków, które zawierają hydrochlorotiazyd (powyżej 50 000 mg) a występowaniem raka skóry, który nie jest czerniakiem (podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego). Skumulowana dawka 50 000 mg odpowiada 12,5 mg HCTZ przyjmowanego codziennie przez 11 lat.

W jednym z badań wzięło udział 71 533 chorych na raka podstawnokomórkowego i 8 629 chorych na raka kolczystokomórkowego, które porównano z przypadkami z populacji kontrolnej. W drugim badaniu przeanalizowano 633 przypadki zachorowań na raka kolczystokomórkowego wargi.

Nowotwory skóry, które nie są czerniakami występują stosunkowo rzadko – zachorowalność na nie wynosi od jednego do 34 przypadków na 100 tys. osób. Tymczasem jak wynika z duńskich badań u pacjentów, którzy przyjmowali preparaty z dodatkiem hydrochlorotiazydu ryzyko to wzrasta od czterech do prawie ośmiu razy dla raka kolczystokomórkowego i 1,3-krotnie w przypadku raka podstawnokomórkowego.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zalecił lekarzom i farmaceutom informowanie pacjentów o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem preparatu, a także regularną kontrolę nowych i istniejących zmian skórnych. Instytucja sugeruje, by ponownie rozważyć zastosowanie środków z tą substancją w składzie u chorych, w których rodzinie były przypadki zachorowań na raka skóry. Osoby przyjmujące leki, które zawierają hydrochlorotiazyd, powinny również unikać ekspozycji na światło słoneczne i promienie UV.

 

Powiązane artykuły
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze osiągnięcia nauki i medycyny w otolaryngologii

Już niebawem w Nashville w stanie Tennessee (USA) podczas dorocznego spotkania AAO-HNSF 2023 & OTO Experience, które odbędzie się w dniach 30…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Opieka neurologiczna w Polsce

Gdzie jest i dokąd zmierza polska neurologia? Jakie są jej największe sukcesy i jakie wyzwania stawia przed nią przyszłość? Na te pytania…
Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

Święto polskiej neurologii

Dziś – 15 września 2023 roku – na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się Kongres Jubileuszowy Polskiej Neurologii, podczas którego Polskie Towarzystwo…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter