NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Lek wycofany z obrotu z powodu zanieczyszczeń chemicznych

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie produkt leczniczy Clexane – lek stosowany w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Powodem jest zanieczyszczenie chemiczne.

Lek stosowany jest w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie u osób poddawanych zabiegom chirurgicznym lub długotrwale unieruchomionych, leczeniu zakrzepicy żył głębokich powikłanej lub nie powikłanej zatorowością płucną,  leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej i zawału serca, profilaktyce tworzenia się skrzeplin w krążeniu pozaustrojowym w czasie hemodializy.

Do GIF wpłynęła informacja o stwierdzeniu obecności zanieczyszczenia chemicznego 4-Nonylofenolu w kleju, który jest stosowany do mocowania igieł w ampułkostrzykawkach wypełnionych Clexanem.

Chodzi o roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawkach 6000 j.m. 60 mg/0,6 ml, o numerze serii: 8CF88A i dacie ważności: 31/06/2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest Sanofi-Aventis France.

Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał za zasadne wydanie decyzji o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu decyzja urzędu ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: GIF

Powiązane artykuły
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze osiągnięcia nauki i medycyny w otolaryngologii

Już niebawem w Nashville w stanie Tennessee (USA) podczas dorocznego spotkania AAO-HNSF 2023 & OTO Experience, które odbędzie się w dniach 30…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Opieka neurologiczna w Polsce

Gdzie jest i dokąd zmierza polska neurologia? Jakie są jej największe sukcesy i jakie wyzwania stawia przed nią przyszłość? Na te pytania…
Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

Święto polskiej neurologii

Dziś – 15 września 2023 roku – na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się Kongres Jubileuszowy Polskiej Neurologii, podczas którego Polskie Towarzystwo…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter