NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Lekarze PPOZ krytykują nowy sposób wyboru świadczeniodawcy

Nie do przyjęcia – w ocenie lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia – jest projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

– Negatywnie opiniujemy brak deklaracji zbiorczej (mimo zapowiedzi) dla zespołu poz (lekarz, pielęgniarka, położna), co jest podstawą funkcjonowania poz zgodnie z ustawą z 1 grudnia. Za zbędną biurokrację, uciążliwą i czasochłonną przede wszystkim dla pacjenta uważamy rozbudowanie deklaracji do trzech stron A4 oraz składanie trzech podpisów na każdej deklaracji przy dokonywaniu wyboru lekarza, pielęgniarki (w przypadku mężczyzn), a dodatkowo położnej (w przypadku kobiet). Pismo z naszym stanowiskiem przesłaliśmy już do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła – informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jak informują lekarze PPOZ – projekt przewiduje składanie trzech odrębnych deklaracji wyboru: świadczeniodawcy poz i lekarza poz, świadczeniodawcy poz i pielęgniarki poz oraz świadczeniodawcy poz i położnej poz.

– W obliczu wejścia w życie ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, która to docelowo przewiduje składanie deklaracji wyboru do lekarza, pielęgniarki i położnej tworzących zespół podstawowej opieki zdrowotnej konieczne jest wprowadzenie czwartego wzoru deklaracji, który umożliwiłby jednoczesny wybór wszystkich członków takiego zespołu lub co najmniej dwóch z nich. Wzór ten funkcjonowałby alternatywnie w stosunku do trzech wzorów zaproponowanych w projekcie. Za jego pomocą świadczeniobiorca, obok wyboru świadczeniodawcy, mógłby zadeklarować wybór lekarza, pielęgniarki oraz położnej poz bądź zadeklarować wybór osób udzielających dwóch z trzech z tych zakresów świadczeń (tj. lekarza i pielęgniarki poz). Wprowadzenie takiego wzoru ułatwiłoby składanie deklaracji tym pacjentom, którzy chcą dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej poz zatrudnionych u tego samego świadczeniodawcy – wyjaśnia Bożena Janicka.

PPOZ krytycznie ocenia zwiększenie objętości deklaracji wyboru z dwóch do trzech stron A4

– W naszej ocenie zakres deklaracji wyboru powinien zapewnić ograniczenie jej objętości do maksymalnie dwóch stron A4. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę pacjentów objętych opieką w poz, dodatkowa strona nie tylko przedłuża czas jej wypełnienia, ale istotnie zwiększa objętość dokumentów, które przechowywać muszą świadczeniodawcy. To naszym zdaniem niepotrzebne zwiększanie objętości gromadzonych deklaracji – mówi Bożena Janicka.

PPOZ opowiada się też za ograniczeniem liczby podpisów, które na deklaracji wyboru składać ma pacjent.

 – Wystarczające jest, aby pacjent wprowadziwszy swoje dane osobowe, dane wybieranego świadczeniodawcy oraz lekarza, pielęgniarki lub położnej poz, złożył pod owymi oświadczeniami jeden podpis. Istotnie skróciłoby to czas wypełniania przez niego deklaracji – dodaje Bożena Janicka.

Swoje uwagi lekarze PPOZ skierowali już do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła. – Liczymy, że zostaną one pozytywnie rozpatrzone, gdyż naszym zdaniem projekt w zaproponowanej wersji potęguje biurokrację, zabiera czas pacjentom, a przede wszystkim nie jest zgodny z zapowiedziami dotyczącymi możliwości wyboru zespołu poz – wyjaśniają lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter