NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Lekarze PPOZ przedłużyli umowy do końca czerwca 2018

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przedłużyli umowy do końca czerwca 2018 roku. Liczymy na to, że najbliższe pół roku będzie czasem intensywnych i owocnych rozmów skutkujących poprawą funkcjonowania polskiej służby zdrowia, a w szczególności rozwiązujących problemy, z którymi boryka się podstawowa opieka zdrowotna. Mamy nadzieję, że zdrowie Polaków stanie się priorytetem naszego rządu – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

  

Mijający rok 2017 był wyjątkowo pracowity dla PPOZ. Podczas licznych spotkań w resorcie zdrowia i NFZ lekarze wielokrotnie wyrażali gotowość współpracy w trudnym procesie reformowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

– Zgłaszaliśmy propozycje i kierunki rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej. Wskazywaliśmy na główne problemy: braki organizacyjne, niedofinansowanie i dramatyczny spadek kadr medycznych.  Podkreślaliśmy, że bez kampanii informacyjnej dla pacjentów, zwiększenia zatrudnienia kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, a także bez większych nakładów finansowych – reforma podstawowej opieki zdrowotnej jako fundamentu systemu ochrony zdrowia w Polsce nie może się udać – przypomina Bożena Janicka.

Ostatnie spotkanie na zaproszenie Ministra Zdrowia odbyło się 6 grudnia w Warszawie. Dyskutowano między innymi o skutkach wejścia w życie ustawy o poz. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia po raz kolejny stanęło na stanowisku, że wdrożenie planowanych zmian wymaga rozłożenia w czasie, uzupełnienia brakujących kadr, przeprowadzenia realnego pilotażu, doprecyzowania funkcjonowania zespołu poz, opracowania realnej profilaktyki (bilansu zdrowego człowieka). Ważnym punktem były sprawy finansowe: konieczność dofinansowania poz celem przygotowania do planowanych zmian, nowych zadań, uzupełnienia kadr i realizacji zapowiadanego przez resort kierunku wzrostu nakładów na poz do 20 procent wszystkich środków na świadczenia zdrowotne.

– Oczekujemy podjęcia działań w zgłaszanych przez nas problemach, które z pewnością będą tematem kolejnych spotkań. Uważamy, że w obliczu rewolucyjnych reform (sieć szpitali, procedowana ustawa o poz, poradnie przyszpitalne) nadal niepewny jest los polskiego systemu ochrony zdrowia. Czy na szybko wprowadzane zmiany to rzeczywiście „dobre zmiany”? Z dużą nadzieją wysłuchaliśmy expose Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który wśród głównych tematów wymienił ochronę zdrowia i zapowiedział skokowe zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 procent PKB. Czy zdrowie Polaków będzie na pierwszym miejscu w 2018 roku? Czy stanie się priorytetem polskiego rządu, a rewolucję w reformach zastąpi ewolucja? Przedłużyliśmy nasze umowy do połowy przyszłego roku. Mamy nadzieję, że do tego czasu wszystko się wyjaśni – mówi Bożena Janicka.

13 grudnia w Centrali NFZ w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie między innymi w sprawie – zawarcia umów na 2018 rok

– Tak, rok szybko mija i stajemy przed kolejnym. W trakcie rozmowy i na podstawie przesłanego projektu Zarządzenia Prezesa NFZ na 2018 rok, niewielkie  zmiany finansowe są już zaplanowane od września 2018 (lekarz POZ w przedziale wiekowym 40 -65,  pielęgniarka poz,  położna poz i medycyna szkolna), ale oczekiwanych konkretów brak. W tej sytuacji, w związku z brakiem oczekiwanych i koniecznych zmian finansowych w POZ, postanowiliśmy przedłużyć obecne, wszystkie umowy podstawowej opieki zdrowotnej do 30 czerwca 2018, co zapewni dalszą dostępność do świadczeń poz wszystkim naszym obywatelom, Dając jednocześnie stronom czas na rozmowy i kolejne ustalenia – informuje prezes PPOZ.

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter