NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościSystem

Lekarze rodzinni podpisują umowy na 12 miesięcy

 Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów, analizę negocjowanych wariantów umów, planowane dalsze rozmowy finansowe (i nie tylko) z Centralą NFZ oraz Ministrem Zdrowia, Zarząd PPOZ zaleca podpisanie aneksów do obecnych umów na 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020.

Mamy nadzieję, że czas ten zostanie wykorzystany na konstruktywne negocjacje i wypracowywanie tylko dobrych rozwiązań dla Polaków – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Początkowo wszystko wskazywało na to, że negocjacje prowadzone przez PPOZ z NFZ i Ministrem Zdrowia w sprawie warunków zawarcia umów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na 2020 rok, zmierzają do wypracowania wspólnego stanowiska. Niestety, sprawa nieoczekiwanie się skomplikowała. Prezes NFZ nagle zmienił swoje warunki. Ostatnie rozmowy w siedzibie NFZ w Warszawie, które odbyły się w poniedziałek, 30 grudnia, ponownie nie doprowadziły do zawarcia  porozumienia. Obie strony pozostały przy swoich stanowiskach, a Prezes NFZ wyraził gotowość renegocjacji umów najwcześniej na przełomie kwietnia – maja przyszłego roku.

– Prezes NFZ nie zgodził się na zawarcie umów na wcześniej uzgodnionych warunkach  finansowych przez PPOZ, głównie na wzrost stawki bazowej od stycznia 2020 do wysokości 13,81 zł,ponieważ tych pieniędzy już brak! Dlaczego? Wynegocjowane przez nas środki finansowe (ponad 360 mln zł), zostały rozdysponowane w trakcie kolejnych negocjacji (z PZ),  a negocjatorzy ci nie dali rady utrzymać naszej stawki na dzień 1 stycznia 2020  – 13,81 , a jedynie 13, 55zł. Zmianę naszej stawki styczniowej na niższą nie omieszkał z satysfakcją przyjąć Prezes NFZpodkreśla Bożena Janicka.

Zarząd PPOZ szczegółowo przeanalizował Zestawienie Centrali NFZ w zakresie skutków dla negocjowanych wariantów (porównanie – na str. PPOZ), i okazało się, że propozycje PPOZ są korzystniejsze zarówno dla świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, jak i pacjentów.

– W naszej ocenie wariant 1. jest korzystny przede wszystkim dla NFZ, który w I półroczu będzie angażował mniejsze środki na funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto w II półroczu finansował będzie mniejsza populację – więcej osób umrze niż się urodzi. Wyliczenia wariantów na dzień 30.12.2019 błędnie zakładają constans populacji do końca rokuwyjaśnia Bożena Janicka.

Decyzja o podpisaniu umów na 12 miesięcy zapadła w poniedziałek, 30 grudnia w siedzibie PPOZ w Koninie podczas obrad Zarządu PPOZ.

– Przez ten czas zamierzamy powrócić do rozmów i mamy nadzieję, że zakończą się one wypracowaniem konstruktywnych i korzystnych rozwiązań dla polskich pacjentów. Właśnie z myślą o nich Zarząd PPOZ, po tak trudnych rozmowach z NFZ i MZ, zaleca podpisanie aneksów do obecnych umów od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020– mówi Bożena Janicka.

O zawieraniu umów zostaje poinformowana Dyrektor WOW NFZ.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w Nowym Roku    życzą zdrowia,szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Powiązane artykuły
System

Czy zawód pielęgniarki jest bezpieczny?

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Data została ustanowiona na cześć urodzin prekursorki współczesnego pielęgniarstwa i założycielki pierwszej szkoły dla…
System

Majowa lista refundacyjna nie dla pacjentów z AZS

Nastoletni pacjenci cierpiący na ciężką postać atopowego zapalenia skóry wciąż czekają na dostęp do skutecznego leczenia. W projekcie majowej listy leków refundowanych…
System

Internetowa kontrowersyjna forma sprzedaży leków

W sieci pojawiają się e-sklepy oferujące sprzedaż bez recepty leków, które w legalnym obrocie są dostępne jedynie na receptę, co jest czynem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.