NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

LISTA STU 2023: poznaj najbardziej wpływowe osoby w medycynie i ochronie zdrowia

Już po raz 21. „Puls Medycyny” ogłosił wyniki prestiżowego rankingu Lista Stu. Za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie jury uznało prof. Macieja Banacha, a za osobę mającą największy wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce już po raz trzeci został uznany wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Uroczystość wręczania nagród odbyła się 4 marca 2024 roku.

Laureaci plebiscytu LISTA STU 2023 (foto: Tomasz Pikuła)

W tegorocznym plebiscycie kandydatów oceniało grono 45 ekspertów. Warto dodać, że skład kapituły konkursowej zmienia się podczas każdej edycji konkursu. Redakcja przekazuje jurorom listę kandydatów, których proponuje do przyznania nagrody. Wcześniej sami mają możliwość zgłoszenia własnych kandydatów, którzy następnie oceniani są w trzech kategoriach: ● osiągnięcia i dokonania w 2023 r., ● pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny/systemu ochrony zdrowia oraz ● siłę publicznego oddziaływania. W każdej z nich przyznawane są punkty od 1 do 10. O miejscu w rankingu decyduje łączna liczba punktów.

prof. dr hab. Maciej Banach – 1. miejsce na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie (foto: Tomasz Pikuła)

W tym roku za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie kapituła uznała prof. dr. hab. Macieja Banacha, specjalistę w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, kierownika Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Bardzo chciałbym, żeby Polak wreszcie zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii. Oczywiście, byłoby mi niezmiernie miło, gdyby Komitet Noblowski docenił projekty, które realizuję z moimi współpracownikami, ale miałbym ogromną satysfakcję i powód do dumy, gdyby jakikolwiek polski badacz został zauważony i doceniony przez to gremium – powiedział prof. dr hab. Maciej Banach, który zajął 1. miejsce w plebiscycie Lista Stu 2023 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, w rozmowie z „Pulsem Medycyny”.

Numerem 1 na liście „systemowej” już po raz trzeci z rzędu został wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski (foto: Tomasz Pikuła)

Miniony rok po raz kolejny udowodnił mi – co szczególnie chciałbym podkreślić – że nie osiągnie się nic wielkiego bez dobrej współpracy. Ja mam tę przyjemność i ogromny przywilej, że na co dzień pracuję z fantastycznymi osobami z całego świata. Niektórzy towarzyszą mi niemal od początku drogi zawodowej i wciąż są dla mnie inspiracją – podkreślił.

Według oceny kapituły osobą o największym pozytywnym wpływie na system ochrony zdrowia w Polsce jest Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialny m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji, który tytuł ten otrzymał już po raz trzeci. Jury doceniło jego zasługi, jak przeprowadzenie gruntownej nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, osiągnięcia w szerokim udostępnianiu pacjentom możliwości otrzymania refundacji nowych leków, co było dla wielu szansą na wydłużenie życia i poprawę jego jakość, a niejednokrotnie szansą na wyleczenie.

Niekwestionowany lider rankingu, prof. dr hab. Henryk Skarżyński (do ubiegłego roku był na Liście Stu we wszystkich jej wydaniach, 14 razy w pierwszej dziesiątce, a trzy razy na 1. miejscu) obejmuje przewodnictwo w Radzie Honorowej Kapituły Konkursu Lista Stu (foto: Tomasz Pikuła)

LISTA STU 2023: MEDYCYNA

LISTA STU 2023: SYSTEM OCHRONY ZDROWIA

Powiązane artykuły
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *