NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Lubin: Otwarcie nowego skrzydła szpitala

Szpitalny Oddział Ratunkowy, blok operacyjny, nowoczesna diagnostyka obrazowa i pracownia endoskopowa, a także lądowisko dla helikopterów na dachu budynku. Tak wygląda nowe skrzydło szpitala RCZ w Lubinie, które pacjentami zapełni się już od lipca.

Oddany do użytku budynek prezentuje się imponująco. Na samo wyposażenie medyczne wydano 3 mln złotych, ale koszt całej inwestycji w nowy budynek wraz z zaplanowanym remontem starej części szpitala przekroczy 35 mln złotych. Całość tej kwoty pokrywa Grupa EMC Szpitale, do której od 2014 roku należy lubiński szpital.

„Dzięki wszystkim ludziom zaangażowanym w inwestycję jak i tym którzy tu pracują, lub będą pracowali, realizujemy misję EMC jaką jest ponadstandardowa opieka oferowana naszym Pacjentom. Przykład Lubińskiego szpitala to dla nas dowód, że racjonalne zarządzanie szpitalem połączone z inwestowaniem w infrastrukturę przynosi wiele pozytywnych w ochronie zdrowia” – powiedział Rafał Szmuc, prezes Grupy EMC Szpitale.

W nowym skrzydle na pacjentów czekają warunki na światowym poziomie. SOR został podzielony na obszary segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć. Wydzielono tez obszar resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacyjny. Zlokalizowane na dachu budynku lądowisko dla helikopterów ma powierzchnię 750 m2. Dzięki odpowiedniemu skomunikowaniu z resztą szpitala pacjenci przywożeni przez zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą mogli niezwłocznie trafić windą na salę operacyjną, resuscytacyjną lub do pracowni diagnostycznej.

Całość kompleksu zawiera nie tylko SOR, ale również nowocześnie wyposażony blok operacyjny z 5 salami operacyjnymi oraz pracownie endoskopii i diagnostyki obrazowej z TK, RTG i USG.
Decyzja o budowie nowej części szpitala z SOR była odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców miasta i powiatu lubińskiego i całego województwa. Uznana została za strategiczny projekt, ważny dla kraju i regionu, zgodny z długoterminowym planem rozwoju Polski i tym samym włączona do Kontraktu Terytorialnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020. Kamień węgielny pod rozbudowę i modernizację RCZ wmurowany został w październiku 2015 r. Nowe skrzydło jest bezpośrednio połączone ze starym budynkiem, a wszystkie prace związane z rozbudową prowadzone były bez przerywania normalnego funkcjonowania oddziałów.

Zakończenie budowy nowego skrzydła i uruchomienie SOR jest krokiem milowym w rozwoju szpitala, ale to nie koniec modernizacji lubińskiej placówki. Bezpośrednio po przeniesieniu bloku operacyjnego do nowej lokalizacji w starej części budynku szpitala rozpocznie się budowa traktu porodowego. W dalszej kolejności remont przejdą oddziały szpitalne.

Szpital w którym każdego roku hospitalizowanych jest ponad 17 tysięcy pacjentów cały czas się rozwija i wdraża nowoczesne rozwiązania. Od marca 2017 roku chirurgów onkologicznych z Lubina – jako pierwszych w Polsce – wspiera oparta na sztucznej inteligencji platforma IBM Watson Oncology. Jej zadaniem jest  asystowanie lekarzom w poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych w oparciu o zgromadzone informacje  naukowe.

Do Grupy EMC, której częścią jest lubiński szpital,  należy 10 szpitali i 26 przychodni na terenie całego kraju. 89% przychodów Grupy pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Czy Polaków boli bardziej?

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że w 2023 roku odczuwało ból. To najwyższy odsetek z 18 badanych krajów, podobnej odpowiedzi udzielili jedynie…
AktualnościPACJENT

Czym się kierują maturzyści przy wyborze uczelni?

Wybór uczelni to dla maturzystów jedno z najważniejszych życiowych wyzwań. Jakie są kryteria tej decyzji – perspektywy zawodowe, lokalizacja, a może możliwość…
AktualnościInnowacje

2.KNDS: Mało kto wie, nad czym pracują polscy naukowcy

Jakie prace badawcze prowadzą polscy naukowcy? Tego można było dowiedzieć się podczas zakończonego niedawno 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”. O pracach i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter