NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Medal honorowy dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Podczas trwających od kilku dni obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim prof. Henryk Skarżyński został odznaczony medalem honorowym „Powstanie w Getcie Warszawskim”, przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

W swojej laudacji Marian Kalwary, ocalały z getta, przybliżył sylwetkę nagrodzonego. – Prof. Henryk Skarżyński jest jednym z najwybitniejszych światowej sławy otolaryngologów. W 1996 roku powołał do życia Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, a następnie Światowe Centrum Słuchu, w którym od 2003 roku wykonywanych jest najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Jest laureatem ponad 350 nagród i odznaczeń przyznanych przez krajowe i zagraniczne środowiska naukowe, akademickie i lekarskie. Niektórzy pacjenci profesora Skarżyńskiego po odzyskaniu słuchu odkryli w sobie talenty muzyczne. I właśnie na tej bazie profesor organizuje coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” – mówił.

Uroczystość wręczenia medali „Powstanie w Getcie Warszawskim” odbyła się 15 maja 2023 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Foto: SZIH/Maciek Jazwiecki

Należy też podkreślić jego pełen empatii stosunek do społeczności żydowskich w Polsce. Profesor bierze udział w większości publicznie obchodzonych świąt i rocznic żydowskich, a nawet uroczystości wręczania medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Organizuje też badania słuchu w senioralnym środowisku żydowskim oraz kieruje w razie potrzeby dalszą terapią. Nigdy nie odmawia pomocy. I właśnie ta serdeczność, opiekuńczość oraz zainteresowanie naszym środowiskiem przez profesora były asumptem do uhonorowania go medalem honorowym „Powstanie w Getcie Warszawskim” – podkreślił Marian Kalwary.

Jak napisano w uzasadnieniu, medal honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” przyznano prof. Henrykowi Skarżyńskiemu w dowód uznania za obronę godności każdego człowieka oraz za walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 15 maja 2023 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Jesteśmy w nadzwyczajnym miejscu, wśród nadzwyczajnych ludzi. Ja jestem zwykłym lekarzem i nie jest to fałszywa skromność. Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej. I rzeczywiście robię to z pasją. Jeżeli ta moja pasja i pasja mojego zespołu zostały zauważone, to bardzo dziękuję. Cieszy nas sukces każdego pacjenta, a zwłaszcza tych, którzy – co było tu wspomniane – skazani na niebyt potrafią być artystami. Zawodowo i nie tylko. Cieszę się, że na naszej drodze spotkaliśmy przyjaciół. Wspomnę Marka Edelmana, z którym spotkaliśmy się 30 lat temu. Reprezentował wtedy Społeczną Fundację Solidarności. Wraz z doc. Marią Góralówną zapytali mnie, czy mogą coś zrobić dla dzieci. Powiedziałem, że po pierwsze – wesprzeć program wykrywania wad słuchu u noworodków, a po drugie – przełamać pewne tabu, żeby te dzieci, które mogą słyszeć dzięki aparatom słuchowym, aparaty otrzymały. Zaangażowanie Marka zadecydowało, że grupa 10 tys. dzieci, które nie musiały być operowane, otrzymała właściwe wsparcie słuchowe i mogła pójść do szkół. Pomogliśmy wówczas bardzo różnym dzieciom, całkiem zwyczajnym – powiedział prof. Henryk Skarżyński, odbierając to wyróżnienie.

W tym roku zainaugurowano nową edycję medalu, która różni się od poprzedniej inną koncepcją graficzną, nową formą strukturalną i wielkością.

Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim”, Foto: SZIH

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, z uwagi na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *