NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Medicover zaczyna walkę z zaćmą

Leczenie zaćmy to dziś jeden z palących problemów polskiej służby zdrowia w zakresie dostępności do świadczeń okulistycznych. Medicover wychodzi na przeciw tym problemom otwierając Klinikę Chirurgii Okulistycznej prowadzoną we współpracy  z prof. Iwoną Grabską -Liberek.

Jak wskazują dane Barmometru WHC z sierpnia 2017 r. przeciętny czas oczekiwania na zabieg leczenia zaćmy wyniósł 27 miesięcy i w porównaniu do roku ubiegłego wydłużył się o 2 miesiące. Poważnym problemem są także wizyty u okulistów, na które polscy pacjenci oczekują ok 2,5 miesiąca. Konsekwencją tej sytuacji jest rosnące zapotrzebowanie  na dostępność do świadczeń w prywatnym sektorze medycznym, a odpowiedzią coraz większa  liczba placówek prywatnych, przeprowadzających tego typu zabiegi.  Od niedawna  listę tą poszerzyła także nowootwarta Klinika Chirurgii Okulistycznej w szpitalu Medicover, prowadzona we współpracy  z prof. Iwoną Grabską -Liberek.

– Stale wydłużający się czas oczekiwania na leczenie nieprawidłowości narządu wzroku jest bardzo niepokojący, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Jest to szczególnie groźne w przypadku zaćmy – choroby, która z uwagi na swój postępowy charakter powinna być leczona jak najszybciej. Odkładanie jej leczenia w czasie może spowodować, że operacja będzie skomplikowana, a jej efekty mogą nie pozwolić już na odzyskanie lepszego widzenia – tłumaczy Marcin Łukasiewicz dyrektor Szpitala Medicover.  Stąd otwierając Klinikę Okulistyki chcemy dać pacjentom szanse na szybkie i skuteczne leczenie tej poważnej choroby oczu. Dzięki dostępowi Szpitala Medicover do najnowszych światowych technologii, udało nam się wyposażyć Oddział Chirurgii Okulistycznej w sprzęt światowych liderów, gwarantujący pacjentom pełne bezpieczeństwo, maksymalną precyzję zabiegów i skrócenie czasu rekonwalescencji – dodaje Marcin Łukasiewicz.

Zaćma, obok wad refrakcji, należy do najczęściej występujących problemów okulistycznych na świecie – odpowiadając za 33 proc. przypadków upośledzenia widzenia. Niestety mimo powszechnego występowania tej choroby, obecnie na rynku nie ma żadnego środka farmakologicznego zatrzymującego proces mętnienia soczewki w oku, czyli zaćmy. Jedyną skuteczną metodą leczenia tej choroby oczu jest  chirurgiczne usunięcie zmętniałej naturalnej soczewki i zastąpienie jej implantem.

I choć chirurgią zaćmy zajmuje się obecnie wiele ośrodków w Polsce, decydując się na zabieg warto wziąć pod uwagę jakość świadczonych usług w danej placówce. Zabieg poprzedza badanie kwalifikacyjne, na którym lekarz kalkuluje moc i dobiera rodzaj sztucznego implantu. Zabieg usunięcia zaćmy w Szpitalu Medicover jest wykonywany na najwyższej jakości sprzęcie – a przede wszystkim przez wybitnego chirurga – prof. dr hab. n. med. Iwonę Grabską-Liberek oraz lekarzy z jej zespołu.

– Warto pamiętać,  że zabieg leczenia zaćmy to nie tylko przywrócenie pacjentowi możliwości dobrego widzenia, którą zabrała mu choroba, to również dbałość o zapewnienie wysokiej jakości życia  – tłumaczy prof. dr. hab. n. med. Iwona Grabska – Liberek z Kliniki Chirurgii Okulistycznej w Szpitalu Medicover.

– Należy zdawać sobie sprawę, iż usunięcie zaćmy i implantacja sztucznej soczewki są wykonywane tylko raz w życiu. Dlatego niezwykle ważny jest proces wyboru odpowiedniej soczewki, dobranej według indywidualnych potrzeb pacjenta. W Medicover, potrzeby te dogłębnie analizujemy podczas wywiadu z pacjentem, gdzie w ramach kwalifikacji do zabiegu pytamy o zobowiązania zawodowe, ulubione aktywności oraz sytuacje, w których obecne zaburzenie ostrości widzenia najmocniej mu przeszkadza. W oparciu o odpowiedzi pacjenta, dobieramy indywidualnie optymalną soczewkę wewnątrzgałkową, która spełni oczekiwania chorego – dodaje prof. dr. hab. n. med. Iwona Grabska – Liberek.

Poprzez zindywidualizowany proces wyboru soczewki wewnątrzgałkowej  – operacyjne usunięcie zaćmy jest szansą dla pacjentów do cieszenia się z doskonałego widzenia na każdym dystansie, przez całe życie, bez konieczności używania jakichkolwiek okularów korekcyjnych czy tzw. okularów do czytania. Co więcej, jak podkreślają eksperci, wielokrotnie po zabiegu usunięcia zaćmy pacjenci uzyskują ostrość widzenia, analogiczną do tego wspominanego z lat młodości.

W nowo otwartej Klinice Okulistyki, poza leczeniem zaćmy, pacjenci będą mogli skorzystać także z  szeregu innych operacji okulistycznych, korygujących wady wzroku i poprawiających jakość widzenia – laserowej korekcji wzroku, refrakcyjnej wymiany soczewki, korekcji wysokich wad wzroku za pomocą doszczepienia soczewek fakijnych czy terapii stożka rogówki.

Partnerem okulistycznym nowej kliniki jest Libermedic – Warszawskie Centrum Okulistyczne prowadzone przez prof. dr hab. n. med. Iwonę Grabską-Liberek – Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, a także konsultanta województwa  mazowieckiego w dziedzinie okulistyki.

 

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter