NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Menopauza ma różne oblicza

Z ogólnoeuropejskiego badania sondażowego dotyczącego menopauzy, którego wyniki w przededniu Światowego Dnia Menopauzy przedstawiła firma Mylan wynika, że choć niektóre kobiety obawiają się hormonów, kiedy je stosują, większość  jest bardzo zadowolona.

Badanie przeprowadzono łącznie wśród 6061 kobiet w wieku od 45 do 55 lat z 6 państw (Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii). 70% ankietowanych kobiet było w okresie menopauzy. W badaniu wzięło udział 1033 kobiet z Polski. Otrzymane wyniki były podobne we wszystkich krajach.

Niewystarczająca wiedza na temat menopauzy

Chociaż ankietowane kobiety w większości uważają, że mają dość sporą wiedzę na temat menopauzy, stwierdzono, że jednocześnie prezentują błędne przekonania i nie kojarzą niektórych objawów z menopauzą. Większość kobiet, które jeszcze nie osiągnęły wieku menopauzalnego, traktowała uderzenia gorąca, zmiany nastroju, przyrost masy ciała i nadmierną potliwość jako typowe objawy menopauzy, natomiast przewaga nie wiązała z tym stanem innych częstych objawów (występujących u co najmniej 1 kobiety na 4), takich jak uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, osłabienie libido, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także sztywność stawów i mięśni. „Oznacza to, że kobiety mogą mieć te objawy i nie przypisywać ich menopauzie, przez co nie szukają pomocy” – ostrzega dr Santiago Palacios, położnik i ginekolog z Madrytu w Hiszpanii. „Musimy szerzej informować o mniej znanych objawach, takich jak zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia snu i objawy mięśniowo-szkieletowe”.

Choć wyniki badania sondażowego wykazały, że głównym źródłem informacji na temat menopauzy są pracownicy służby zdrowia (65%) ponad połowa kobiet nadal twierdziło, że sięga do nieprofesjonalnych źródeł, takich jak fora internetowe, blogi lub media społecznościowe. „Większość kobiet polegających na popularnych mediach często uzyskuje nieprawdziwe informacje i zwykle dochodzi do błędnych wniosków. Wyobrażenia kobiet na temat zagrożeń terapii hormonalnej są wyolbrzymione, a korzyści zminimalizowane” – uważa dr Nick Panay, specjalista ginekolog z Londynu w Wielkiej Brytanii. „Aby sprawić, by kobiety były dobrze poinformowane, kluczową rolę odgrywają specjaliści opieki zdrowotnej, dostarczając właściwych informacji. Na podstawie obserwacji z codziennej praktyki możemy dzisiaj stwierdzić znaczną poprawę jakości przekazu, nadal jednak wymaga on doskonalenia, aby móc przełamać panujące błędne przekonania”.

Przygotowane na menopauzę?

Pytane o wpływ menopauzy na codzienne życie, kobiety przed menopauzą i wystąpieniem pierwszych objawów mają tendencję do lekceważenia negatywnych skutków menopauzy: prawie 1 na 2 kobiety myśli, że menopauza nie wpłynie na żaden aspekt jej codziennego życia. Może to oznaczać, że nie są one przygotowane na stawienie czoła menopauzie. „Kobiety wydają się lekceważyć powagę objawów oraz fizyczny i psychologiczny wpływ, jaki mogą wywierać na ich życie osobiste i zawodowe” – twierdzi dr Palacios. Dr Panay dodaje: „Uważam, że jest to prawda szczególnie w odniesieniu do zaburzeń pamięci i koncentracji, które są bardzo stresującym objawem, zwłaszcza dla kobiet pracujących zawodowo. Kobiety często mówią: Nie sądziłam, że mnie to spotka”.

Terapia hormonalna poprawia jakość życia

HTM wydaje się być rozwiązaniem z wyboru, ponieważ kobiety ją stosujące twierdzą, że pomaga im w zniesieniu pewnych lub wszystkich objawów, których doświadczają. Kobiety stosujące HTM stawiają ją na pierwszym miejscu ponad wszystkimi innymi stosowanymi środkami, zwłaszcza pod względem skuteczności zwalczania 5 najczęstszych objawów takich jak: uderzenia gorąca, poty, zmiany nastroju, kołatanie serca czy zmiany w obrębie skóry. HTM wpłynęła korzystnie na najważniejsze aspekty ich życia, które mogły być zagrożone przez występowanie objawów menopauzy: samoocenę, utrzymanie dobrego zdrowia fizycznego, poczucie bycia piękną, relacje emocjonalne z partnerem, prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego.

Według doktora Nicka Panaya „HTM jest tak skuteczna, ponieważ znosi najbardziej uciążliwe dla kobiety objawy i w ten sposób poprawia jakość życia”. Dr Palacios dodaje: „Niektóre kobiety obawiają się hormonów, ale kiedy je stosują, większość z nich jest bardzo zadowolona. Po dokładnym wyjaśnieniu korzyści i zagrożeń kobiety nabierają pewności co do stosowania HTM, ale jeżeli wyda się tylko receptę bez żadnych wyjaśnień kobiety nie czują się komfortowo, ponieważ potrzebują dokładniejszych informacji”.

Brakuje wsparcia bliskich …

Wydaje się, że kobiety przechodzą przez menopauzę w ciszy, ponieważ 1 na 3 kobiety po menopauzie twierdzi, że nie czuje się wspierana w walce z jej objawami. Dr Panay twierdzi: „Myślę, że bardzo ważne jest holistyczne podejście do problemów kobiety. Pracownicy służby zdrowia powinni być pewni, że kobiety prowadzą zrównoważony tryb życia, są aktywne fizycznie, dobrze się odżywiają, ograniczają stres, ograniczają spożycie alkoholu, zaprzestają palenia tytoniu. Wszystkie te czynniki są podstawą terapii menopauzalnej, następnie należy dodać leczenie uzupełniające takie jak HTM, jeśli jest potrzebne” – przypomina dr Panay. „Bardzo ważne jest przedstawienie wszystkich możliwości i pozwolenie kobiecie na zdecydowanie, jakim sposobem chce dostosować się do naszych zaleceń”.

Istnieje wiele sposobów zwalczania objawów menopauzy i umożliwienia kobiecie życia w poczuciu spełnienia i satysfakcji. Każda kobieta przechodzi menopauzę na swój własny, niepowtarzalny sposób. Każda kobieta wchodząca w ten etap życia powinna zapytać lekarza, jak poradzić sobie z menopauzą.

Powiązane artykuły
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Po raz pierwszy wręczono statuetki i dyplomy „Perspektywy Nauki”

Podczas 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który odbywał się w dniach 9-10 czerwca na terenie Politechniki Warszawskiej oraz Światowego Centrum Słuchu Instytutu…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem…
PACJENTPoradnia

Co wiemy o nocnej napadowej hemoglobinurii?

Silne zmęczenie, duszność podczas wysiłku fizycznego, łatwe siniaczenie się, ciemne zabarwienie moczu w godzinach rannych oraz ogólne osłabienie mogą być sygnałami nocnej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter