NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego

25 lutego br., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego, który w tym roku przypada w 61 rocznicę pierwszej w świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego.

W Polsce pierwszą operację przywracającą słuch osobie niesłyszącej z wykorzystaniem tej technologii wykonał 16 lipca 1992 roku, prof. Henryk Skarżyński. Dzień później implant ślimakowy otrzymało – po raz pierwszy w Polsce – niesłyszące dziecko. Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego jest obchodzony na świcie, aby pokazać ludziom z wadami słuchu, jak wiele korzyści dają nowoczesne technologie wykorzystywane we współczesnej implantacji.

Pierwsza w świecie operacja została przeprowadzona została w Paryżu przez francuskiego otochirurga Charlesa Eyries’a we współpracy z fizykiem medycznym Andre Djourno 25 lutego 1957. Wszczepione urządzenie nie pozwalało na rozumienie mowy, dawało jedynie poczucie dźwięków otoczenia, i w związku z ogólnym rozczarowaniem pacjenta zostało usunięte. Badacze mimo ograniczonych technicznie możliwości urządzenia widzieli w przeprowadzonym eksperymencie potencjał.

Zainspirowany dokonaniem prof. Francuzów Wiliam House rozpoczął badania na Uniwersytecie w Los Angeles. W 1961 r. kierowana przez niego grupa wszczepiła dwóm pacjentom elektrody, umożliwiając stymulację nerwu słuchowego. W 1964 r. John Doyle, współpracujący wcześniej z Housem, po raz pierwszy wprowadził elektrodę do wnętrza ślimaka. House rozpoczął w 1972 r. w Stanach Zjednoczonych pierwszy na świecie program leczenia głuchoty za pomocą seryjnie produkowanych implantów ślimakowych. Podobny program w Europie rozpoczął w 1973 r. Cloud-Henri. Chouard w Paryżu, a Kurt Burian w 1975 r. w Wiedniu.

Do tego zaszczytnego grona Polska dołączyła w roku 1992, dzięki prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który przeprowadzając pionierską w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej dał nie tylko szansę i nadzieję tysiącom niesłyszących pacjentów, ale także rozpoczął realizację programu leczenia całkowitej głuchoty w naszym kraju. Ten zabieg był przełomem w polskiej otochirurgii.

Brak powodzenia oznaczałby zaniechanie tego programu na kolejne lata, ale sukces oznaczałby niezwykły impuls dla rozwoju otochirurgii, audiologii, rehabilitacji i wczesnej diagnostyki wad słuchu u noworodków. W ten niezwykle złożony, wielospecjalistyczny program włączyły się kolejne osoby, lekarze, psycholodzy, logopedzi, pedagodzy, inżynierowie i audioprotetycy. Przygotowania do pierwszej operacji wszczepienia implantu osobie niesłyszącej trwały dwa lata.

Dzięki temu, że te pierwsze operacje się powiodły, rozpoczęto realizację programu implantów ślimakowych, a następnie cały wielki program nowoczesnej otochirurgii i audiologii. Prof. Henryk Skarżyński doprowadził do powstania placówek medycznych o międzynarodowej dziś sławie, takich jak: Instytut Fizjologii I Patologii Słuchu oraz Światowe Centrum Słuchu, pod opieką którego pozostaje obecnie ponad 6 tys. użytkowników implantów słuchowych. W Instytucie zrealizowano ponad 400 tys. procedur chirurgicznych.

W ciągu ponad 20 lat wprowadzono do codziennej praktyki klinicznej blisko 200 różnych nowych programów klinicznych, w tym praktycznie wszystkie innowacyjne rozwiązania dotyczące obszaru implantologii w otochirurgii. Polscy pacjenci mają w Instytucie dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie.

Najnowszym tego przykładem jest światowa premiera nowego zestawu implantu ucha środkowego typu Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler. Operacje pokazowe z wykorzystaniem tego systemu przeprowadził 31 marca 2017 r. prof. Henryk Skarżyński. Z tej okazji do Kajetan przyjechało ponad 250 czołowych specjalistów z tych dziedzin z całego świata. Było to wielkie wyróżnienie dla Zespołu Światowego Centrum Słuchu. System Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler zastosowany po raz pierwszy w implantach ucha środkowego pozwala leczyć nowe, docelowe grupy pacjentów.

Opracowany nowy system pozwala na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych narzędzi, które dotychczas u naszych pacjentów nie mogły mieć zastosowania z powodu chorób wrodzonych i nabytych. Nowa technologia mocowania tych systemów wszczepialnych przybliży pełny świat dźwięku osobom, które nie mogły być wcześniej operowane. Operacje pokazowe, które odbyły się w Światowym Centrum Słuchu były światową premierą.
Obecnie, dziennie w Centrum, od ponad 15 lat, przeprowadzanych jest około 60 – 70 operacji poprawiających słuch – najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 6 000 implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Z różnych form pomocy skorzystało dotychczas ponad 3,5 mln osób.

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter