NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

Minister zdrowia spotkał się z kardiologami

Dziś (9 lutego odbyło się spotkanie Prof. Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: prof. Piotrem Ponikowskim, Prezesem PTK i Prof. Adamem Witkowskim, Prezesem-elektem PTK. Spotkanie było poświęcone współpracy Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem kardiologicznym. 


Spotkanie było poświęcone współpracy Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem kardiologicznym. Umówiono bieżące wyzwania w zakresie potrzeb zdrowotnych Polaków, w tym przede wszystkim: profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób serca, które wciąż pozostają najczęstszą przyczyną zgonów Polaków. Uczestnicy spotkania wiele uwagi poświęcili poważnym wyzwaniom systemowym, takim jak wdrożenie koordynowanej opieki w kardiologii, na które, jak zgodzili się prof. Łukasz Szumowski, prof. Piotr Ponikowski i prof. Adam Witkowski, decydenci i kardiolodzy mogą i powinni wspólnie opracowywać najlepsze możliwe rozwiązania.

Podczas spotkania w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie omówiono m.in. ogłoszone wczoraj, 8 lutego br. porozumienie Lekarzy Rezydentów z Ministrem Zdrowia, w ramach którego Strony potwierdziły podjęte w drodze negocjacji ustalenia.

– Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy Panu Ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu owocnego finału rozmów z Lekarzami Rezydentami. Jesteśmy przekonani, że ogłoszone w porozumieniu ustalenia to spójne, dobre systemowe rozwiązanie, które pozwoli na systematyczne zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia a poprzez to sukcesywną poprawę stanu zdrowia polskiego społeczeństwa – mówi prof. Piotr Ponikowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– Z naszej perspektywy otwarty dialog pomiędzy Lekarzami Rezydentami a Ministerstwem Zdrowia to podstawa tworzenia długofalowych, dobrych zarówno dla polskiego pacjenta, jak i polskiego systemu opieki zdrowotnej strategii działań. Jestem przekonany, że ogłoszone wczoraj porozumienie to ważny i potrzebny krok ku dobremu. Niezwykle cieszy fakt, że decyzje podejmowane są w drodze negocjacji. To sprzyja wzajemnemu zrozumieniu i dobrze rokuje na przyszłą współpracę także w innych obszarach opieki zdrowotnej – mówi prof. Adam Witkowski, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter