NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Modernizacja szpitala na Józefowie

Mazowiecki szpital specjalistyczny, znany jako szpital na Józefowie, zyskał nowoczesną salę hybrydową i pracownię elektrofizjologii a oddziały umieszczone w budynku D przeszły modernizację. Całość zmian kosztowała ponad 10 mln zł, z czego 5,8 mln zł wyniosło wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego.

-Każda modernizacja czy rozbudowa szpitala, w której jako samorząd bierzemy udział, ma dla nas ogromne znaczenie, bo wiemy, że przeznaczane środki przekładają się na poprawę zdrowia mieszkańców Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Zmiany w szpitalu na Józefowie objęły kilka miejsc: – Nowością nie jest tylko pierwsza w tej części województwa sala hybrydowa. Zmiany dotyczą również zmodernizowanych oddziałów rehabilitacji, onkologii, neurologii, chorób wewnętrznych i ginekologiczno-położniczego – wyjaśnia przewodnicząca Bożena Pacholczak. – Z jednej strony stawiamy na nowoczesne, najlepiej wyposażone sale do operacji, z drugiej na bieżąco podnosimy standard pomieszczeń szpitalnych, by pobyt w nich był jak najbardziej przyjazny dla pacjentów.

Najbardziej spektakularną inwestycją jest wieloprofilowa sala operacyjno-zabiegowa. Jej atutem jest możliwość robienia zabiegów z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co poprawia bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanej operacji. Koszt stworzenia i wyposażenia sali wyniósł ponad 6,6 mln zł, z czego ministerstwo zdrowia przekazało na ten cel prawie 4,2 mln zł, samorząd województwa mazowieckiego – ok. 2,4 mln zł, a szpital z własnych środków zainwestował 56 tys. zł. Sala została więc wyposażona m.in. w cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół angiograficzny z tzw. pływającym, czyli ruchomym blatem, który umożliwia dokładniejsze pozycjonowanie pacjenta, aparat do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, aparaturę do hemofiltracji i krążenia pozaustrojowego, kolumny anestezjologiczną i chirurgiczną, aparat usg, sprzęt do znieczuleń, respirator, defibrylator oraz lampę operacyjną. Poza tym dzięki prawie 1,6 mln zł z budżetu województwa zmodernizowana została istniejąca wcześniej pracownia rtg – dostosowano ją do standardów sali hybrydowej.

– Teraz nasi lekarze będą mogli w dogodniejszych warunkach wykonywać badania i operacje, zwłaszcza te wymagające niezwykłej precyzji – np. dotyczące naczyń obwodowych i wewnątrzczaszkowych. Sala posłuży szczególnie kardiologii, kardiochirurgii, neurochirurgii, neurologii zabiegowej, radiologii zabiegowej i gastroenterologii – dodaje prezes szpitala Tomasz Skura.

Powstała też nowa sala do zabiegów ablacji (pracowni elektrofizjologii). Dzięki dotacji z budżetu Mazowsza (ok. 1,7 mln zł) oraz środkom własnym szpitala (ponad 17 tys. zł) sala ma nowe wyposażenie: system mapowania elektroanatomicznego, aparat rtg z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny i przezierny rtg.

W szpitalu zmodernizowane zostały pomieszczenia w budynku D, w których mieszczą się oddziały rehabilitacji, onkologii ogólnej, wewnętrzny I i II, neurologii i ginekologiczno-położniczy. Całość sfinansowana została ze środków budżetu województwa (1,8 mln zł). Wykonane zostały nowe węzły sanitarne i kanalizacja oraz przebudowano 88 łazienek. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co zwiększy ogólnie komfort pacjentów tych oddziałów, a także ułatwi pracę personelowi medycznemu.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter