NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Movember – mężczyzno w listopadzie zadbaj o swoją prostatę! 

Listopad to najlepszy czas, aby zająć się męskim zdrowiem, dlatego krakowski Szpital na Klinach od 14 do 19 listopada, mężczyznom po 45 r.ż. oferuje możliwość wykonania bezpłatnych badań PSA (oznaczenia z krwi swoistego antygenu sterczowego). Trwająca, cały miesiąc akcja znana jest pod hasłem Movember, które stanowi połączenie angielskich słów moustache– wąsy i november– listopad. Celem tej międzynarodowej akcji jest podnoszenie świadomości i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej, objawów związanych z rozwojem nowotworów układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz informowanie o nowoczesnych metodach diagnostyki i leczenia tych nowotworów. Kampania sprzyja podnoszeniu ważnych tematów, które mają za zadanie wprowadzić pozytywne dla zdrowia mężczyzn zmiany. Specjaliści podkreślają: im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na sukces leczenia.

Rak prostaty – najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn w Polsce

Rak prostaty jest aktualnie najczęstszym nowotworem występującym wśród mężczyzn w Polsce. Zachorowalność na ten typ nowotworu sięga ok. 18 tys. osób. Jak tłumaczy dr n. med. Paweł Wisz – urolog z krakowskiego Szpitala na KlinachRak prostaty coraz częściej diagnozowany jest u młodych mężczyzn, po 45 roku życia. Jest to obecnie najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn w Polsce, dlatego czas na podjęcie działań. Panowie czas wziąć własne zdrowie w swoje ręce i odwiedzić urologa. W ciągu ostatnich latach obserwuję istotne zmiany zwłaszcza u młodszych mężczyzn w nastawieniu do własnego zdrowia. Dbanie o zdrowie i profilaktyka staje się dobrą praktyką, świadomym wyborem i elementem nowoczesnego stylu życia. To bardzo dobry kierunek, gdyż nasze jądra podobnie, jak prostata wymagają systematycznego przeglądu i sprawdzeniaPodstawowe badania profilaktyczne takie jak oznaczenie poziomu PSA i wykonanie badania per rectum, czy badania USG do swojego kalendarza powinni wpisać, wszyscy panowie od 45 roku życia, a ci z obciążeniami genetycznymi już po ukończeniu 40 roku życia. – apeluje dr Paweł Wisz.

Listopad to dobry moment, żeby pomyśleć o męskim zdrowiu, dlatego krakowski Szpital na Klinach od 14 do 19 listopada, wszystkim mężczyznom po 45 r.ż. oferuje możliwość wykonania bezpłatnych badań PSA (oznaczenia z krwi swoistego antygenu sterczowego).  Darmowe badania będzie można wykonać w szpitalu przy ul. Kostrzewskiego 47 po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod nr 12 267 40 64 lub mailowej rejestracja@neohospital.pl. Liczba badań jest ograniczona.

Bądź czujny, nie przegap objawów

Nowotwór gruczołu krokowego często przez wiele lat potrafi rozwijać się praktycznie bezobjawowo, a jego pierwsze symptomy często mylone są przez z pacjentów objawami charakterystycznymi dla łagodnego przerostu prostaty.Dlategoteż w przypadku wystąpienia trudności w oddawaniu moczu, bólu podczas mikcji, obecność krwi w moczu lub nasieniu wskazana jest wizyta u urologa. 59 – letni pan Waldemar – pacjent krakowskiego Szpitala na Klinach – zorientował się, że ma problem z prostatą, gdy zobaczył krew w moczu. Jak wspomina – Poza krwiomoczem, który trwał ok. trzech godzin i ustał, nie pojawiły się u mnie żadne inne dolegliwości. Urolog od razu skierował mnie na badania diagnostyczne.  Okazało się, że PSA było na bardzo wysokim poziomie, ponad 9 ng/ml. Biopsja wykazała obecność komórek rakowych w pobranym wycinku –  tak pan Waldemar opowiada o początkach choroby.

Raka prostaty można skutecznie leczyć

Dwoma podstawowymi metodami leczenia raka prostaty są leczenie operacyjne bądź radioterapia. Wśród metod operacyjnych możemy wyróżnić technikę klasyczną oraz zabiegi małoinwazyjne wykonywane na drodze laparoskopii lub tą najbardziej zaawansowaną technicznie wykonaną z wykorzystaniem robota da Vinci.  Jak tłumaczy dr Paweł WiszOperacja raka prostaty polega na wycięciu zajętego nowotworem gruczołu krokowego, a w niektórych przypadkach również okolicznych węzłów chłonnych. Wśród zalet chirurgii robotycznej należy wymienić przede wszystkim wysoką precyzję przekładającą się na pooperacyjny wynik onkologiczny. Nie bez znaczenia pozostają również korzyści dla pacjentów takie jak mniejsze dolegliwości bólowe, szybsza rekonwalescencja i to na czym szczególnie zależy mężczyznom, czyli prawidłowe trzymanie moczu i zachowanie funkcji erekcji.

Pan Waldemar po usłyszeniu diagnozy od razu zgłosił się do urologa, który uprzedził go, że potrzebna jest operacja. – Uczciwie mi powiedział o jej skutkach ubocznych. Że będą problemy z trzymaniem moczu oraz że grozi mi impotencja. Zacząłem szukać, samodzielnie, innych opcji postepowania niż klasyczna operacja. Pomogli mi w tym znajomi, pogrzebałem w internecie. Zdecydowałem się zabieg z użyciem robota da Vinci. Po operacji nie odczuwałem bólu, leki przeciwbólowe działały. Jedyny dyskomfort stanowił cewnik, szczególnie przez pierwszy dzień, dopóki organizm nie przystosował się do jego obecności. Ze szpitala wyszedłem po 4 dniach już bez cewnika. – wspomina pan Waldemar.

O co mężczyźni z rakiem prostaty pytają najczęściej, czyli życie seksualne po operacji

Pęczki naczyniowo-nerwowe to struktura odpowiadająca za wzwód prącia. U pacjentów z rakiem prostaty, u których podczas operacji istnieje możliwość obustronnego zaoszczędzenia tych struktur szansa na powrót erekcji jest bardzo wysoka. Jak tłumaczy dr Paweł WiszW tym przypadku najlepszą metodą operacyjną jest ta z wykorzystaniem robota da Vinci, ponieważ dzięki niej chirurg może bardzo precyzyjnie odpreparować od siebie dwie struktury – pęczki naczyniowo – nerwowe od prostaty – zaoszczędzając w ten sposób włókna nerwowe, jak i naczynia krwionośne. Trzeba jednak wiedzieć, że dysfunkcje seksualne są możliwe w przypadku wszystkich opcji leczenia raka prostaty. Stopień ich zaawansowania zależy od wielu czynników takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, technika, którą wykonywany był zabieg, ale również od poziomu funkcji seksualnych i sprawności pacjenta przed podjęciem leczenia. 

Joanna i Tomasz to zgodne małżeństwo, razem są już 29 lat. W styczniu pan Tomasz w wieku 52 lat dowiedział się, że ma raka prostaty. Męża wynik badania dosłownie ściął z nóg. Zaczął żegnać się ze światem – wspomina pani Joanna. Dzisiaj pan Tomasz jest już po operacji robotycznej w Szpitalu na Klinach. Po operacji przychodzi ulga: nic nie boli, trzyma mocz. Ale mężowi nie daje spokoju pytanie, czy rak i operacja nie zabrały mu męskości. Musiał to wiedzieć nade wszystko! – No to sprawdził. Od razu sprawdził żartuje pani Joanna. A potem, gdy doktor Wisz dzwonił zapytać, czy wszystko w porządku, mój mąż mówił o wszystkim, tylko nie o najważniejszym. Więc szturcham go pod łokciem pod bokiem, żeby dodał do światowej statystki operacji robotycznych i to osiągnięcie. A ten nic. Więc w końcu ja powiedziałam, jak jest naprawdę z erekcją – śmieje się pani Joanna.

Wiedza to nasza oręż – dowiedz się jak najwięcej o raku prostaty!

Krakowski Szpital na Klinach przygotował praktycznego ebooka, w którym mężczyźni mający problem z prostatą, ale również ci, którzy chcą ich uniknąć mogą dowiedzieć się jak rozpoznawać niepokojące objawy, jakie rodzaje badań wykonać w ramach profilaktyki oraz jak wyglądają nowoczesne metody leczenia raka prostaty. Publikacja przygotowana jest również dla mężczyzn, u których zdiagnozowano już chorobę nowotworową, ponieważ pogłębiając swoją wiedzę mogą oni zdecydowanie łatwiej, bardziej świadomie i bezpieczniej realizować proces leczenia. Ebooka można pobrać pod poniższym linkiem: https://zabiegidavinci.pl/pub/e-book_-_Co_warto_wiedziec-_o_raku_prostaty_web.pdf.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *