NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Na COVID-19 choruje coraz więcej młodych pacjentów

Rośnie liczba młodych pacjentów, a także dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. – Niestety, w wielu przypadkach przebieg infekcji jest ciężki, a nawet bardzo ciężki. Pojawia się ostra duszność! Dochodzi do zgonów. A przecież mogliśmy temu zapobiec szczepiąc najmłodszą populację!  Jest jeszcze szansa.  Czekamy w punktach szczepień!– zaprasza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ostatnie dane dotyczące poziomu wyszczepialności wśród najmłodszych w Wielkopolsce biją na alarm! Wprawdzie 50-procentowy próg zaszczepionych przekroczyły wszystkie „starsze” grupy wiekowe (co daje nam drugie miejsce po Mazowszu), to wśród dzieci i młodzieży wynosi on zaledwie 32 procent (tu Wielkopolska plasuje się dopiero na czwartym miejscu w kraju!).

– Jako lekarze rodzinni jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje.  Z danych NFZ w Wielkopolsce wynika, że zakażenie koronawirusem odnotowano już w ponad 300 szkołach.  Kolejne klasy trafiają na kwarantanny,  rodzice muszą zapewnić opiekę  dzieciom przechodzącym na zdalne nauczanie. Coraz więcej najmłodszych pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie.  Dzieci się duszą, a przecież można było temu zapobiec szczepieniami, które są jedyną drogą ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 podkreśla Bożena Janicka i przypomina, że od czerwca w Polsce przeciwko COVID-19 mogą się szczepić osoby już od 12. roku życia!!!

– Czwarta fala pandemii w całej Polsce przybiera na sile. I jak widać jest ona bezlitosna także dla naszej młodzieży. Apelujemy do rodziców  i opiekunów! Szczepmy nasze dzieci! Niezaszczepienie skazuje je na cierpienia, a w najgorszym przypadku na śmierć! Bardzo groźne są także powikłania.  Już po kilku tygodniach od zakażenia COVID-19 może wystąpić u dziecka PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny, niosący za sobą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i innych wielonarządowych powikłań. Stwierdza się m.in.: nawracające bóle głowy,  zmęczenie, znużenie, obniżenie nastroju, czy zdolności intelektualnychwymienia Bożena Janicka.

Pocieszającym jest fakt, że na tle pozostałych województw mieszkańcy Wielkopolski najlepiej wypadają w trzech kategoriach wiekowych: 50-59, 60-69 i od trzech tygodni – 70 plus (w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z nich).

– Najwyższy czas na najmłodszych, na których nadal czekamy w punktach szczepień apelują lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
PACJENTAktualności

Relacja ze Strefy Gazy

Szpitale nie nadążają z przyjmowaniem rannych, a przemieszczanie się jest skrajnie niebezpieczne. Kończą się zapasy leków, materiałów medycznych i paliwa do generatorów…
AktualnościPACJENT

Jak żyć, aby nie mieć depresji

W czasopiśmie „Nature Mental Health” właśnie ukazały się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, w tym z Uniwersytetu w Cambridge (Anglia) i Uniwersytetu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *