NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Na COVID-19 choruje coraz więcej młodych pacjentów

Rośnie liczba młodych pacjentów, a także dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. – Niestety, w wielu przypadkach przebieg infekcji jest ciężki, a nawet bardzo ciężki. Pojawia się ostra duszność! Dochodzi do zgonów. A przecież mogliśmy temu zapobiec szczepiąc najmłodszą populację!  Jest jeszcze szansa.  Czekamy w punktach szczepień!– zaprasza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ostatnie dane dotyczące poziomu wyszczepialności wśród najmłodszych w Wielkopolsce biją na alarm! Wprawdzie 50-procentowy próg zaszczepionych przekroczyły wszystkie „starsze” grupy wiekowe (co daje nam drugie miejsce po Mazowszu), to wśród dzieci i młodzieży wynosi on zaledwie 32 procent (tu Wielkopolska plasuje się dopiero na czwartym miejscu w kraju!).

– Jako lekarze rodzinni jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje.  Z danych NFZ w Wielkopolsce wynika, że zakażenie koronawirusem odnotowano już w ponad 300 szkołach.  Kolejne klasy trafiają na kwarantanny,  rodzice muszą zapewnić opiekę  dzieciom przechodzącym na zdalne nauczanie. Coraz więcej najmłodszych pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie.  Dzieci się duszą, a przecież można było temu zapobiec szczepieniami, które są jedyną drogą ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 podkreśla Bożena Janicka i przypomina, że od czerwca w Polsce przeciwko COVID-19 mogą się szczepić osoby już od 12. roku życia!!!

– Czwarta fala pandemii w całej Polsce przybiera na sile. I jak widać jest ona bezlitosna także dla naszej młodzieży. Apelujemy do rodziców  i opiekunów! Szczepmy nasze dzieci! Niezaszczepienie skazuje je na cierpienia, a w najgorszym przypadku na śmierć! Bardzo groźne są także powikłania.  Już po kilku tygodniach od zakażenia COVID-19 może wystąpić u dziecka PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny, niosący za sobą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i innych wielonarządowych powikłań. Stwierdza się m.in.: nawracające bóle głowy,  zmęczenie, znużenie, obniżenie nastroju, czy zdolności intelektualnychwymienia Bożena Janicka.

Pocieszającym jest fakt, że na tle pozostałych województw mieszkańcy Wielkopolski najlepiej wypadają w trzech kategoriach wiekowych: 50-59, 60-69 i od trzech tygodni – 70 plus (w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z nich).

– Najwyższy czas na najmłodszych, na których nadal czekamy w punktach szczepień apelują lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
Aktualności

Poradnik o znaczeniu badań genetycznych dla chorego i jego rodziny

Czy za raka trzustki mogą odpowiadać geny? Czy predyspozycje do tego nowotworu można odziedziczyć po rodzicach, albo po dziadkach? Czy rak jajnika…
Aktualności

Program wczesnego wykrywania raka płuca

Rak płuca to jeden z największych zabójców wśród nowotworów. To dlatego, że we wczesnym stadium nie daje objawów; wykrywany jest na późnym…
Aktualności

Nowa immunoterapia skojarzona w projekcie listy leków refundowanych

Polscy chorzy z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym, najczęściej występującym pierwotnym nowotworem złośliwym wątroby z nadzieją oczekują na dostęp do nowej immunoterapii skojarzonej, która…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.