NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Na COVID-19 choruje coraz więcej młodych pacjentów

Rośnie liczba młodych pacjentów, a także dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. – Niestety, w wielu przypadkach przebieg infekcji jest ciężki, a nawet bardzo ciężki. Pojawia się ostra duszność! Dochodzi do zgonów. A przecież mogliśmy temu zapobiec szczepiąc najmłodszą populację!  Jest jeszcze szansa.  Czekamy w punktach szczepień!– zaprasza Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ostatnie dane dotyczące poziomu wyszczepialności wśród najmłodszych w Wielkopolsce biją na alarm! Wprawdzie 50-procentowy próg zaszczepionych przekroczyły wszystkie „starsze” grupy wiekowe (co daje nam drugie miejsce po Mazowszu), to wśród dzieci i młodzieży wynosi on zaledwie 32 procent (tu Wielkopolska plasuje się dopiero na czwartym miejscu w kraju!).

– Jako lekarze rodzinni jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje.  Z danych NFZ w Wielkopolsce wynika, że zakażenie koronawirusem odnotowano już w ponad 300 szkołach.  Kolejne klasy trafiają na kwarantanny,  rodzice muszą zapewnić opiekę  dzieciom przechodzącym na zdalne nauczanie. Coraz więcej najmłodszych pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie.  Dzieci się duszą, a przecież można było temu zapobiec szczepieniami, które są jedyną drogą ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19 podkreśla Bożena Janicka i przypomina, że od czerwca w Polsce przeciwko COVID-19 mogą się szczepić osoby już od 12. roku życia!!!

– Czwarta fala pandemii w całej Polsce przybiera na sile. I jak widać jest ona bezlitosna także dla naszej młodzieży. Apelujemy do rodziców  i opiekunów! Szczepmy nasze dzieci! Niezaszczepienie skazuje je na cierpienia, a w najgorszym przypadku na śmierć! Bardzo groźne są także powikłania.  Już po kilku tygodniach od zakażenia COVID-19 może wystąpić u dziecka PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny, niosący za sobą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i innych wielonarządowych powikłań. Stwierdza się m.in.: nawracające bóle głowy,  zmęczenie, znużenie, obniżenie nastroju, czy zdolności intelektualnychwymienia Bożena Janicka.

Pocieszającym jest fakt, że na tle pozostałych województw mieszkańcy Wielkopolski najlepiej wypadają w trzech kategoriach wiekowych: 50-59, 60-69 i od trzech tygodni – 70 plus (w pełni zaszczepionych jest 84 proc. z nich).

– Najwyższy czas na najmłodszych, na których nadal czekamy w punktach szczepień apelują lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Zapraszamy na 4. konferencję z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”

25 maja o godz. 18.00 odbyła się 4. konferencja z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”.Tym razem specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przedstawili, jak…
PACJENTAktualności

Sztuczna inteligencja a język migowy

Naukowcy z Barcelona Supercomputing Center – Centro Nacional de Supercomputación (BSC-CNS) i Universitat Politècnica de Catalunya (UPC) opracowali narzędzie do tworzenia automatycznych…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *