NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Powstało Centrum Leczenia Prostaty

Centrum Leczenia Raka Prostaty, którego celem jest kompleksowe, wielospecjalistyczne podejście do leczenia powstało w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. To druga tego typu jednostka w Polsce.

Uroczysta inauguracja działania Centrum Leczenia Raka Prostaty odbyła się 4 lipca 2018, podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli: prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, dr hab. n. med. Artur Antoniewicz – krajowy konsultant w dziedzinie urologii, dr hab. n. med. Marcin Matuszewski – ordynator Kliniki Urologii UCK oraz prof. Jacek Jassem, ordynator Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK.

Rak prostaty, zwany inaczej rakiem stercza czy też rakiem gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn, plasujący się na drugim miejscu w kwestii występowania i trzecim, jeśli chodzi o przyczynę zgonów wśród panów. Jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w momencie wystąpienia przerzutów. Raka gruczołu krokowego można wykryć w badaniu per rectum (przez odbytnicę), gdy wyczuwalne są nieprawidłowości, takie jak zgrubienia czy stwardnienia. Innym najczęstszym obecnie sposobem rozpoznania raka stercza jest badanie poziomu PSA we krwi.

Od lat 80. utrzymuje się stały trend wzrostu zachorowalności i umieralności na raka prostaty. Aktualnie na 100 000 mieszkańców przypada 76,37 zachorowań i 26,1 zgonów. Najczęściej ofiarą tego nowotworu padają mężczyźni po 65. roku życia, choć zdarzają się również panowie 40-letni. Prognozuje się, że ilość chorych na raka stercza będzie w najbliższym czasie rosła, dlatego tak istotne jest działanie zwiększające wykrywalność i efektywność leczenia tej choroby.

– Niezwykle ważne jest, że metody diagnostyczne prowadzące do wykrycia agresywnych, niebezpiecznych raków gruczołu krokowego, które muszą być leczone mimo kosztów i możliwych powikłań, wykrywają także nowotwory mało groźne, które można tylko obserwować. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów raka prostaty jest bardzo trudne i wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego chcemy stworzyć ośrodek wzorujący się na podobnych działających w wielu krajach Europy, w którym grupa lekarzy wielu specjalności, ale szczególnie zainteresowanych rakiem gruczołu krokowego, będzie starała się badać i leczyć pacjentów według jednolitych, najnowocześniejszych wskazań – mówi dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.

Centrum Leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit, jednostka skupiająca specjalistów z różnych dziedzin. Urolodzy współpracują tutaj ściśle z onkologami, psychoonkologami, radioterapeutami, radiologami i patomorfologami. Dedykowana ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów z wielu dziedzin sprzyja poprawie jakości i efektywności leczenia.

Do Centrum Leczenia Raka Prostaty należy udać się ze skierowaniem potwierdzającym podejrzenie wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Pacjenci przyjmowani są w poniedziałki w godzinach
15. 00 – 17.00 na I piętrze budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK w Poradni Urologicznej, przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku.

Rejestracja: tel. 58 500 40 44 lub rejestracja @uck.gda.pl

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
PACJENTAktualności

Relacja ze Strefy Gazy

Szpitale nie nadążają z przyjmowaniem rannych, a przemieszczanie się jest skrajnie niebezpieczne. Kończą się zapasy leków, materiałów medycznych i paliwa do generatorów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter