NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Nadciśnienie tętnicze dotyka już dzieci!

Badania epidemiologiczne prowadzone w wielu krajach, w tym również w Polsce, wskazują na gwałtowne zwiększanie się liczby dzieci i młodzieży z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego. Zazwyczaj nadciśnienie u dziecka współistnieje z nadmierną masą ciała i jest skutkiem zbyt małej aktywności fizycznej i nieprawidłowej diety.

Prof. dr hab. med. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM zwraca uwagę, że pomiar ciśnienia tętniczego u dziecka powinien być integralną część badania lekarskiego podczas każdej, tzw. „bilansowej” wizyty w przychodni. Taki pomiar powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku u dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to ważne, ponieważ wysokość ciśnienia tętniczego w dzieciństwie ma duże znaczenie dla kształtowania się jego wartości w późniejszych latach. Wysokie ciśnienie krwi u dziecka przepowiada rozwój u niego trwałego nadciśnienia tętniczego w przyszłości.
Powiązane artykuły
PoradniaPACJENT

Odczuwasz osłabienie i brak energii? Przeczytaj ten artykuł

Blada skóra, uczucie ciągłego zmęczenia, a do tego brak energii mimo wystarczającej ilości snu? Te objawy często bagatelizujemy, tłumacząc je stresem, przepracowaniem,…
PACJENTPoradnia

Ból w klatce piersiowej zawsze oznacza zawał? Niekoniecznie.

Choć to objaw kojarzony z chorobami serca, może mieć wiele innych przyczyn – niektóre poważne, inne mniej oczywiste. Problemy trawienne, refluks, infekcje…
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter