NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Nagroda Prezesów PTK dla prof. Piotra Futymy

Dr hab. n. med. Piotr Futyma, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, został laureatem tegorocznej Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – uznawanej za najważniejsze polskie wyróżnienie w tej dziedzinie.

To nagroda indywidualna, przyznawana za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej, udokumentowane pracami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach naukowych.

Nagrodę przyznano za cykl prac pt. „Zastosowanie ablacji bipolarnej w leczeniu arytmii opornych na ablację klasyczną wraz z wdrożeniem dedykowanego przyrządu”. Laureat kompleksowo scharakteryzował w nich innowacyjne metody ablacji bipolarnej – techniki stosowanej w leczeniu arytmii opornych wobec klasycznych metod. Prof. Piotr Futyma był jednym z pionierów stosowania tej metody, którą już wdrożono w Polsce i wiodących ośrodkach na świecie, m.in. w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Malezji, Niemczech, Rumunii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.

Dr hab. Piotr Futyma, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego

Jestem zaszczycony otrzymaniem tej prestiżowej nagrody od szacownego grona prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest to wyraz uznania za wspólne wysiłki i zaangażowanie w rozwój opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi – powiedział prof. Piotr Futyma. – Jestem wdzięczny za wsparcie mojej rodzinie, współpracownikom z Centrum Rytmu Serca im. św. Józefa w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także całej społeczności medycznej. Ta nagroda motywuje mnie do dalszych prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie elektrofizjologii serca i ablacji arytmii, czego ostatecznym celem jest poprawa efektów leczenia pacjentów. Składam podziękowania wszystkim, dzięki którym mogłem otrzymać tę nagrodę – dodał.

Prof. Piotr Futyma jest kardiologiem i elektrofizjologiem, specjalistą w zakresie inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu serca o imponującym dorobku naukowym i zawodowym. Jest autorem trzech patentów, ponad 50 publikacji i przeszło 40 materiałów z kongresów. Jest recenzentem wielu uznanych czasopism naukowych krajowych i zagranicznych. Pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma „HeartRhythm Case Reports”. Należy do wielu organizacji, m.in. Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Heart Rhythm Society, European Society of Cardiology oraz European Heart Rhythm Association. Jest laureatem licznych nagród za swoje osiągnięcia.

Związany jest z Rzeszowem, gdzie wykłada na uniwersytecie (w Kolegium Nauk Medycznych) oraz praktykuje w Centrum Rytmu Serca im. św. Józefa. Wśród jego osiągnięć jest m.in. wykonanie pierwszej w regionie ablacji u ciężarnej pacjentki (w 2017 roku).

Tekst i foto: Materiały prasowe

Powiązane artykuły
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Po raz pierwszy wręczono statuetki i dyplomy „Perspektywy Nauki”

Podczas 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który odbywał się w dniach 9-10 czerwca na terenie Politechniki Warszawskiej oraz Światowego Centrum Słuchu Instytutu…
LEKARZWszechstronny lekarz

Co myślą młodzi i jakie mają plany (raport)

Młodzi ludzie nieustannie szukają balansu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Jak uczniowie pod koniec szkoły średniej kształtują swoje życiowe drogi? Odpowiedzi na to…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *