NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najmłodszy doktor w Polsce

Urodzony w 1999 r. Wojciech Nazar jest drugą w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a piątą w kraju osobą, która uzyskała stopień naukowy doktora przed ukończeniem studiów. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem, będąc formalnie studentem, na początku V roku kierunku lekarskiego, stając się tym samym najmłodszym doktorem w Polsce. Opiekunem pracy zatytułowanej Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2016-2022 z uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19 jest prof. Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii GUMed.

Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych na tak wczesnym etapie kariery dodaje mi sił do dalszej pracy naukowej. Mam nadzieję, że pozwoli mi w przyszłości prowadzić zaawansowane prace badawcze oraz otworzy nowe możliwości współpracy, zarówno międzyuczelnianej w Polsce, jak i międzynarodowej mówi dr Wojciech Nazar. W moich przyszłych projektach chciałbym skupić się na wdrażaniu algorytmów diagnostycznych i prognostycznych bazujących na najnowszych osiągnięciach matematycznych, w tym algorytmach uczenia maszynowego, zwanych też algorytmami sztucznej inteligencji. To pozwoli na podejmowanie bardziej spersonalizowanych i trafniejszych decyzji dotyczących np. wyboru metody leczenia. Przełoży się to na większą skuteczność zastosowanego schematu leczenia i zmniejszy liczbę osób, które mimo poddania się danej terapii i podjęcia ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych, nie skorzystały w pełni z jej potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Jak podkreśla Promotor, badania Wojciecha Nazara dotyczą ważnego tematu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza oraz problem świadomości społecznej tego tematu w Polsce. Być może lekceważenie tego zagadnienia spowodowało, że oddychamy najgorszym powietrzem w Europie.

Należy pamiętać, że problem oddychania zanieczyszczonym powietrzem dotyczy każdego z nas. Organizacja Narodów Zjednoczonych nazywa zanieczyszczenie powietrza niewidzialnym zabójcą, który przyczynia się do dużej części zgonów z powodu raka płuca, obturacyjnych chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych –  wyjaśnia prof. Marek Niedoszytko, kierownik Kliniki Alergologii GUMed. – Doktor Wojciech Nazar wykazał się dużą niezależnością i kreatywnością, łącząc wiedzę medyczną z nowoczesnymi metodami statystycznymi i informatycznymi. Jego badania wymagały dużej pracowitości i wytrwałości. Wyniki swoich badań opublikował w międzynarodowych czasopismach z najwyższego kwartyla, a praca doktorska została wyróżniona przez trzech recenzentów.

Młody badacz może pochwalić się znacznym dorobkiem naukowym. Jest współautorem czterech prac oryginalnych, czterech prac poglądowych oraz jednego doniesienia prezentowanego na zjeździe krajowym. Tematyka projektów badawczych obejmuje przede wszystkim analizę świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz eksplorację zmian zachowań Polaków podczas pandemii COVID-19. Sumaryczna wartość współczynnika cytowań Impact Factor wynosi 34.46, w tym 23.64 jako pierwszy autor. Łączna wartość punktacji Ministerstwa Nauki i Edukacji wynosi 965 punktów, w tym 665 punktów jako pierwszy autor. Pięciokrotnie recenzował artykuły naukowe w czasopismach zagranicznych o zasięgu międzynarodowym.

Wojciech Nazar jest stypendystą Ministra Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. W tym roku odbył staże naukowo-kliniczne w dziedzinie kardiologii w Magdeburgu i Lipsku, które zostały sfinansowane ze stypendiów programu ERASMUS+. Trzykrotnie otrzymywał Stypendium Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla najlepszych studentów. Otrzymał również indywidualną Nagrodę Rektora GUMed za całokształt działalności naukowej i społecznej.

Poza działalnością naukową jest niezwykle zaangażowany w prace o charakterze społecznym. Jako członek Studenckiego Koła Naukowego „Pasjonaci Pediatrii” współorganizował szereg warsztatów dla młodych pacjentów przebywających w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed. Projekt Przez Zabawę Do Zdrowia została uznany na najlepszy spośród licznych programów zgłoszonych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, zajmując I miejsce w konkursie SALTO AWARDS 2022 w kategorii Solidarność i Wolontariat (https://gumed.edu.pl/70651.html). Ponadto otrzymał nagrodę specjalną Władz Miasta Gdańska podczas uroczystej gali Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu (https://gumed.edu.pl/71042.html).

ŻYCIORYS

Wojciech Nazar urodził się 26 kwietnia 1999 r. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. W 2018 otrzymał świadectwo maturalne i został absolwentem Programu Matury Międzynarodowej International Baccalaureate Diploma Programme. W tym samym roku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie jest studentem V roku.

Aktywny członek Studenckiego Koła Naukowego „Pasjonaci Pediatrii” przy Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Studenckiego Koła Naukowego Alergologii przy Klinice Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Studenckiego Koła Naukowego Biochemii przy Katedrze i Zakładzie Biochemii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie realizował projekt pt. Analiza zmian stężenia neopteryny w wydzielinie z górnych dróg oddechowych w odpowiedzi na infekcję wirusową dróg oddechowych w ramach programu Young Scientist Program realizowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Celem inicjatywy jest wsparcie studentów zainteresowanych rozwojem kompetencji osobistych i prowadzeniem prac o charakterze badawczym

Współorganizator zajęć animacyjnych dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, finansowanych z grantu Europejskiego Korpusu Solidarności. Kierownik grantu Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego, w ramach którego zorganizował warsztaty pt. Wiem, co jem!, dotyczących zasad zdrowego odżywiania się. Brał czynny udział w organizacji przedsięwzięcia dla najmłodszych pacjentów pt. Jestem na sześć! Wiem, jak zdrowo jeść!, finansowanych z grantu Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego. Wymienione wyżej inicjatywy społeczne prowadzone były w ramach Studenckiego Koła Naukowego „Pasjonaci Pediatrii” przy Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które zostało laureatem Nagrody Czerwonej Róży dla najlepszego Koła Naukowego w województwie pomorskim w 2021 roku.

Pasjonat narciarstwa i jazdy na rowerze.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstanie Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Polska zdecydowanie odstaje od największych krajów Europy i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie dostępność w stacjonarnych domach opieki. To, co planuje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *