Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Uniwersytetu Arizony (USA) wynika, że dorośli w wieku 60 lat i starsi, u których siedzący tryb życia jest dominującym sposobem spędzania czasu, np. podczas oglądania telewizji lub prowadzenia samochodu, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju demencji.
– Wielu z nas zna powszechną radę, aby długie okresy siedzenia przerywać co około 30 minut i przez chwilę stać lub chodzić. Chcieliśmy sprawdzić, jak tego typu wzorce wiążą się z ryzykiem demencji – mówi autor badania David Raichlen, profesor nauk biologicznych i antropologii z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
W ramach badania ponad 100 tys. dorosłych zgodziło się nosić akcelerometry, czyli nadgarstkowe urządzenia do pomiaru ruchu, przez 24 godziny na dobę. Analizując wyniki, naukowcy skupili się na próbie około 50 tys. dorosłych w wieku powyżej 60 lat, u których na początku badania nie zdiagnozowano demencji. Następnie zastosowali algorytm sztucznej inteligencji do przeanalizowania dużego zbioru danych z odczytów akcelerometru i sklasyfikowania zachowań na podstawie różnej intensywności aktywności fizycznej. Algorytm był w stanie rozróżnić rodzaje aktywności, takie jak siedzący tryb życia czy spanie. Dane z akcelerometru w połączeniu z zaawansowanymi technikami obliczeniowymi dały naukowcom obiektywną miarę czasu poświęconego na wykonywanie różnych rodzajów siedzącego trybu życia.
Po średnio sześciu latach obserwacji naukowcy wykorzystali dokumentację szpitalną i dane z rejestru zgonów. Okazało się, że demencję stwierdzono u 414 badanych osób. Następnie zespół dostosował swoją analizę statystyczną do określonych danych demograficznych (np. wieku, płci, poziomu wykształcenia, rasy/pochodzenia etnicznego, chorób przewlekłych, genetyki) i cech stylu życia (aktywność fizyczna, dieta, palenie i spożywanie alkoholu, samodzielnie oceniane zdrowie psychiczne), które mogą mieć wpływ na zdrowie mózgu.
– Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że ryzyko demencji zaczyna gwałtownie rosnąć po 10 godzinach spędzonych w pozycji siedzącej każdego dnia, niezależnie od tego, jak ten czas został zgromadzony. To sugeruje, że to przede wszystkim całkowity czas spędzony w pozycji siedzącej wpływa na związek między siedzącym trybem życia a ryzykiem demencji, ale co ważne, ze zwiększonym ryzykiem nie jest powiązany krótszy czas spędzony w pozycji siedzącej, do około 10 godzin dziennie – informuje autor badania Gene Alexander, profesor psychologii i psychiatrii z Uniwersytetu Arizony oraz w Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera. – To Powinno uspokoić tych z nas, którzy wykonują pracę biurową wymagającą długich okresów siedzenia, pod warunkiem, że ograniczą całkowity dzienny czas spędzany w pozycji siedzącej – zaznacza Raichlen.
Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić związek przyczynowy i sprawdzić, czy aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.
Źródło: jamanetwork.com; eurekalert.org
Foto: pixabay
1 Comment