NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Nie Daj Się HPV: uczniowie biorą sprawy w swoje ręce

Troje licealistów z Warszawy, Jagoda, Natalia i Bartek, to uczniowie, którzy postanowili zorganizować projekt społeczny „Nie Daj Się HPV” w ramach praktycznej, ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

„Celem naszego projektu jest szerzenie informacji o wirusie HPV oraz zachęcenie jak największej liczby osób do szczepienia się przeciwko niemu. Rozwijamy się poprzez social media, rozmawiamy z lekarzami, organizujemy warsztaty dla chętnych na temat wirusa HPV, współpracujemy z fundacjami onkologicznymi” – napisali do naszej redakcji.

Gdy stworzyliśmy projekt, nie wiedzieliśmy, jaki chcemy temat. Wiedzieliśmy, że chcemy jakiś okołomedyczny albo medyczny, ponieważ wiążemy z tym naszą przyszłość. Padło, że chcemy jakąś profilaktykę przeciwko nowotworom i stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie HPV – mówił Bartek w Dzień Dobry TVN. Dlaczego HPV? Ponieważ wśród młodzieży ten temat nie jest poruszany zbyt często.

Młodzi twórcy tego projektu chcą dotrzeć jednak nie tylko do tej grupy. – Każdy z nas może się zarazić wirusem HPV: młodzi, starsi, kobiety i mężczyźni, którzy są bardzo często pomijani w tej kwestii – podkreślała w DD TVN Jagoda. Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje raka szyjki macicy, może prowadzić także do raka prącia i odbytu.

W przygotowanych przez siebie materiałach edukacyjnych podkreślają, że problem może dotyczyć każdego: „Niezależnie od płci oraz wieku. Zarazić można się poprzez kontakt seksualny oraz jakikolwiek kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela. Wirus ma różne typy: wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Wysokoonkogenne typy wirusa (16 i 18) powodują nowotwory np. rak szyjki macicy lub prącia. Niskoonkogenne to kłykciny kończyste oraz brodawki, które w większości przypadków organizm sam zwalcza”.

Zachęcają też do szczepień: „Na wirusa brodawczaka ludzkiego jest szczepionka. Są 3 rodzaje. W bezpłatnym programie szczepień aktualnie dla dzieci w wieku 9-18 lat dostępna jest szczepionka 2-walentna, a dla dzieci w wieku 12-13 lat do wyboru jest również szczepionka 9- walentna”.

Wiedzę o wirusie czerpią od lekarzy, współpracują z fundacjami onkologicznymi, śledzą internet. Głównymi kanałami komunikacji do odbiorców są dla nich social media. Prowadzą facebooka oraz instagram pod nazwą ,,niedajsię_hpv”. W ramach współpracy z Fundacją Alivia zostali partnerami webinaru „Co warto wiedzieć o HPV?” i zachęcali do wzięcia udziału w spotkaniu z Agą Szuścik i prof. Krzysztofem Nowosielskim. Gościli też w radiu i telewizji, promując szczepienia i wiedzę o wirusie.

„Według nas taka akcja jest potrzebna, ponieważ społeczeństwo nie wie, jak niebezpieczny jest wirus HPV, a jak łatwo można się przed nim ochronić. Skuteczność szczepionek można zauważyć w Australii, która swoim programem szczepień spowoduje, że do 2028 roku problem wirusa HPV zniknie w kraju. Przykład ten świetnie pokazuje, że w łatwy sposób można ochronić ludzi przed niebezpiecznymi nowotworami” – napisali, promując swój projekt.

Młodych ludzi i ich zdrowe inicjatywy zawsze warto promować i wspierać. Odwiedźcie ich media społecznościowe.

Instagram: https://www.instagram.com/niedajsie_hpv?igsh=NnVjejR4Zmo4M3Vr&utm_source=qr

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555812933695

Projekt „Nie Daj Się HPV” ma na celu szczerzenie informacji o wirusie HPV oraz zachęcanie do szczepienia się przeciw niemu.

Grafiki: Nie Daj Się Hpv

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *