NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Nie Daj Się HPV: uczniowie biorą sprawy w swoje ręce

Troje licealistów z Warszawy, Jagoda, Natalia i Bartek, to uczniowie, którzy postanowili zorganizować projekt społeczny „Nie Daj Się HPV” w ramach praktycznej, ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

„Celem naszego projektu jest szerzenie informacji o wirusie HPV oraz zachęcenie jak największej liczby osób do szczepienia się przeciwko niemu. Rozwijamy się poprzez social media, rozmawiamy z lekarzami, organizujemy warsztaty dla chętnych na temat wirusa HPV, współpracujemy z fundacjami onkologicznymi” – napisali do naszej redakcji.

Gdy stworzyliśmy projekt, nie wiedzieliśmy, jaki chcemy temat. Wiedzieliśmy, że chcemy jakiś okołomedyczny albo medyczny, ponieważ wiążemy z tym naszą przyszłość. Padło, że chcemy jakąś profilaktykę przeciwko nowotworom i stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem będzie HPV – mówił Bartek w Dzień Dobry TVN. Dlaczego HPV? Ponieważ wśród młodzieży ten temat nie jest poruszany zbyt często.

Młodzi twórcy tego projektu chcą dotrzeć jednak nie tylko do tej grupy. – Każdy z nas może się zarazić wirusem HPV: młodzi, starsi, kobiety i mężczyźni, którzy są bardzo często pomijani w tej kwestii – podkreślała w DD TVN Jagoda. Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje raka szyjki macicy, może prowadzić także do raka prącia i odbytu.

W przygotowanych przez siebie materiałach edukacyjnych podkreślają, że problem może dotyczyć każdego: „Niezależnie od płci oraz wieku. Zarazić można się poprzez kontakt seksualny oraz jakikolwiek kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela. Wirus ma różne typy: wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Wysokoonkogenne typy wirusa (16 i 18) powodują nowotwory np. rak szyjki macicy lub prącia. Niskoonkogenne to kłykciny kończyste oraz brodawki, które w większości przypadków organizm sam zwalcza”.

Zachęcają też do szczepień: „Na wirusa brodawczaka ludzkiego jest szczepionka. Są 3 rodzaje. W bezpłatnym programie szczepień aktualnie dla dzieci w wieku 9-18 lat dostępna jest szczepionka 2-walentna, a dla dzieci w wieku 12-13 lat do wyboru jest również szczepionka 9- walentna”.

Wiedzę o wirusie czerpią od lekarzy, współpracują z fundacjami onkologicznymi, śledzą internet. Głównymi kanałami komunikacji do odbiorców są dla nich social media. Prowadzą facebooka oraz instagram pod nazwą ,,niedajsię_hpv”. W ramach współpracy z Fundacją Alivia zostali partnerami webinaru „Co warto wiedzieć o HPV?” i zachęcali do wzięcia udziału w spotkaniu z Agą Szuścik i prof. Krzysztofem Nowosielskim. Gościli też w radiu i telewizji, promując szczepienia i wiedzę o wirusie.

„Według nas taka akcja jest potrzebna, ponieważ społeczeństwo nie wie, jak niebezpieczny jest wirus HPV, a jak łatwo można się przed nim ochronić. Skuteczność szczepionek można zauważyć w Australii, która swoim programem szczepień spowoduje, że do 2028 roku problem wirusa HPV zniknie w kraju. Przykład ten świetnie pokazuje, że w łatwy sposób można ochronić ludzi przed niebezpiecznymi nowotworami” – napisali, promując swój projekt.

Młodych ludzi i ich zdrowe inicjatywy zawsze warto promować i wspierać. Odwiedźcie ich media społecznościowe.

Instagram: https://www.instagram.com/niedajsie_hpv?igsh=NnVjejR4Zmo4M3Vr&utm_source=qr

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555812933695

Projekt „Nie Daj Się HPV” ma na celu szczerzenie informacji o wirusie HPV oraz zachęcanie do szczepienia się przeciw niemu.

Grafiki: Nie Daj Się Hpv

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Amazonki zapraszają: badamy nie tylko mamy!

25 maja w ponad 90 miastach Polski Amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi…
PACJENTPoradnia

Pacjent w gabinecie psychologa: szum w uszach

Podobno najlepiej, żeby w tle nie było ciszy. Czy tłem mogą być śpiewające ptaki albo szum morza? Odpowiedzi na te i wiele…
PACJENTPoradnia

O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne?

Skóra to nie tylko bariera ochronna, ale także jeden z najważniejszych wskaźników ogólnego stanu zdrowia. Gdy organizm jest w dobrej kondycji, skóra…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *