NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Niebieska tabletka obniża ryzyko zawału u diabetyków?

Zdaniem prof. Adrew Trafford z Instytutu Kardiologicznego Uniwersytetu w Manchesterze inhibitory PDE5 (doustne inhibitory fosfodiesterazy typu 5) zawarte w leku stosowanym w leczeniu zaburzeń erekcji mogą działać kardioprotekcyjnie na pacjentów zmagających się z cukrzycą.

fot. PublicDomainPicture

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z lat 2007-2015 obejmujące pacjentów w wieku 40-89 lat, u których rozpoznano cukrzycę typu 2. Spośród 5956 pacjentów 1359 chorych przyjmowało sildenafil w celu leczenia zaburzeń erekcji.

Analiza danych przyniosła naukowcom niespodziewane rezultaty. Okazało się bowiem, że mężczyźni przyjmujący lek zawierający inhibitory PDE5 mieli blisko 31 proc. niższe ryzyko zgonu w trakcie 7- letniej obserwacji. Co więcej, u pacjentów po zawale zdecydowanie niższe ryzyko zgonu (o 40 proc.!) obserwowano w grupie przyjmującej lek na potencję. Wśród 432 pacjentów, którzy doznali zawału serca w trakcie badania follow-up ryzyko zgonu wynosiło 25 proc. w przypadku chorych przyjmujących inhibitory PDE5, podczas gdy w grupie nieleczonej ryzyko to oszacowano na 42,7 proc.

Zdaniem prof. Adrew Trafforda wyniki analiz są ważne dla wielu milionów pacjentów zmagających się z cukrzycą i jej powikłaniami, w tym również zaburzeniami erekcji oraz powikłaniami kardiologicznymi. Dane epidemiologiczne wskazują, że zawały serca są najbardziej powszechnym powikłaniem cukrzycy. Co więcej, u diabetyków blisko 30 proc. OZW przebiega nieswoiście i często bezbólowo. W efekcie incydenty kardiologiczne są diagnozowane po fakcie, a wiele z nich rozpoznawanych jest przy okazji diagnostyki innych schorzeń.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter