NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Niska skuteczność tegorocznej szczepionki na grypę

Skuteczność tegorocznej szczepionki przeciw grypie na półkuli południowej, gdzie jest już po szczycie zachorowań na tę chorobę wynosi tylko w 10 % – informuje New England Journal of Medicine. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększonej zapadalności na grypę również w naszym kraju. Pierwsze doniesienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zdają się potwierdzać to zjawisko.

Każdego roku inne szczepy wirusów grypy wywołują epidemie, dlatego skład szczepionek jest co roku opracowywany przez naukowców na nowo. Wnioski z obserwacji i analizy mutacji wirusów są podstawą do publikacji przez Światową Organizację Zdrowia zaleceń dla producentów, na ich podstawie tworzone są mieszaniny antygenów szczepionkowych. Jak jednak pokazują pierwsze wyniki z półkuli południowej, tegoroczna szczepionka osiągnęła stosunkowo niską skuteczność szacowaną na poziomie 10%. Możemy zatem domniemywać, że u nas sytuacja epidemiologiczna będzie porównywalna z tą na półkuli południowej, tym bardziej, że jesteśmy już po szczycie zachorowań w Australii.

Niska skuteczność tegorocznej szczepionki tłumaczy również wysoki wskaźnik zachorowań na grypę w tym roku w Polsce – jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, liczba zachorowań w okresie od września 2017  jest najwyższa w porównaniu do analogicznego okresu z ostatnich 4 lat tj. od 2013 roku.

Aby uniknąć zachorowania, trzeba w tym roku szczególnie zadbać o higienę. Jest to obok szczepień jeden z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki przeciwgrypowej. W przypadku kiedy szczepienia nie przynoszą pożądanego efektu jedyny sposób na przerwanie drogi przenoszenia choroby. Wśród najważniejszych zaleceń lekarzy znajdują się m.in. częste mycie rąk, zwłaszcza po kichaniu i wycieraniu chusteczką nosa, unikanie bezpośredniego kontaktu z chorymi, unikanie dotykania ust i nosa, zwłaszcza w miejscach publicznych, dezynfekcja tzw. wspólnych powierzchni (klamek, włączników światła), używanie chusteczek higienicznych do zasłaniania ust przy kaszlu i kichaniu, wyrzucanie zużytej chusteczki niezwłocznie do kosza, unikanie jedzenia w dużych skupiskach ludzkich, np. komunikacji, galerii oraz dezynfekcja rąk wtedy, gdy nie mamy możliwości ich umycia.

Źródło: kierunekfarmacja.pl

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter