NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Nowatorski zabieg usuwania kamicy nerkowej

Pierwszy w Polsce zabieg leczenia kamicy nerkowej u dorosłych z wykorzystaniem systemu robotycznego Avicenna w Klinice Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

Pacjent ze skomplikowaną kamicą nerkową został poddany zabiegowi ECIRS (dostęp przez nerkę i moczowód) z użyciem systemu robotycznego Avicenna. 

„To przełom w leczeniu kamicy nerkowej” – mówi prof. Piotr Radziszewski, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM.

Robotyka wkroczyła do urologii już na stałe. Od tego roku refundowane są operacje raka prostaty z użyciem robota Da Vinci. Teraz, pracownicy Kliniki Urologii WUM mają możliwość testowania kolejnego robota jakim jest Avicenna.

Pozwala on na znacznie większą precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę ureterorenoskopu  joystickami, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu usunięcia kamieni nerkowych z użyciem lasera.

Pionierski zabieg wykonał zespół w składzie:

Zespół urologiczny: Prof. Piotr Radziszewski, dr Tomasz Piecha, dr Michał Niemczyk.

Zespół pielęgniarski: Beata Lubiejewska-Szymaniak, Małgorzata Ryducha.

Zespół anestezjologiczny : dr Aleksandra Walczak , pielęgniarka Jolanta Forney.

Avicenna Roboflex jest pierwszym na świecie robotem stosowanym do leczenia kamicy nerkowej. Został zaprojektowany głównie z myślą o procedurze RIRS. To małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu endoskopu giętkiego oraz lasera holmowego. Użycie robota zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, umożliwia operatorowi większą precyzję i ułatwia mu pracę.  Zastosowanie robota Avicenna pozwala na kruszenie nawet dużych (do 4 cm) złogów.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Ważne odkrycie dla chorych na Parkinsona

W wielu chorobach neurodegeneracyjnych jest tak, że „nieprawidłowe” białka stopniowo agregują i rozprzestrzeniają się w mózgu. Ale co jest pierwsze: agregacja czy…
LEKARZInnowacje

Tau-PET: przyszłość pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera, jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych, prowadzi do postępującej utraty pamięci. Charakteryzuje się gromadzeniem neurotoksycznych białek w mózgu – blaszek amyloidowych…
LEKARZInnowacje

Starożytne patogeny zagrażają współczesnym ekosystemom

Ocieplanie się klimatu może przyspieszyć uwolnienie patogenów uśpionych przez tysiąclecia w wiecznej zmarzlinie i lodzie. Ich pojawienie się może stanowić zagrożenie dla…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *