NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjePoradniaWszechstronny lekarz

Nowatorski zabieg z zastosowaniem komórek macierzystych w Olsztynie

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono nowatorski zabieg rekonstrukcji szczęki z zastosowaniem komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej od pacjenta. Innowacją jest także fakt, że dzięki najnowocześniejszej technologii komórki macierzyste pobrano, a następnie wszczepiono na sali operacyjnej podczas jednego zabiegu, bez konieczności ich transportowania do innego ośrodka i namnażania.

15-letni Kamil przyjechał po pomoc do olsztyńskiego szpitala aż z Wielkopolski. Jego problemy zdrowotne zaczęły się gdy miał 1,5 roku. Wówczas w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zdiagnozowano u niego nowotwór w lewym podudziu. Niestety, po jego wycięciu i rocznej chemioterapii pojawiła się wznowa. Chłopiec przeszedł kolejny zabieg i na szczęście od tamtej pory guz w tym miejscu nie wrócił. Niestety, 4 lata temu Kamila zaatakował inny nowotwór, który umiejscowił się w górnej szczęce po lewej stronie.

– Po wykonaniu biopsji okazało się, że to jeden z najgroźniejszych nowotworów kości – opowiada pani Agnieszka, mama Kamila. – Specjaliści z Warszawy usunęli guz i zastosowali chemioterapię. Po tym leczeniu całe lewe podniebienie syna było jedną wielką dziurą. Chirurg przeprowadzający operację powiedział mi, że jeżeli chodzi o jakąkolwiek rekonstrukcję szczęki, to w Polsce może ją wykonać tylko Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Jednak najpierw rana musiała się wygoić. Przez pierwszy rok po zabiegu Kamil miał sztuczną szczękę, dzięki której mógł jeść, ale korzystanie z niej na co dzień było kłopotliwe. Trzeba ją też było często zmieniać, bo Kamil rósł.

– Poza tym syn nie miał kości policzkowej, przez co zaczął mu się zapadać nos – dodaje pani Agnieszka. – Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiliśmy 2 lata temu. Jesteśmy bardzo zadowoleni że uzyskaliśmy tu kompleksową pomoc.

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym przeprowadzono u Kamila drugi zabieg, podczas którego wykonano mikronaczyniowy przeszczep kości z biodra, by odtworzyć brakującą połowę szczęki. Przeszczep się przyjął. Kamil ma nowe podniebienie. Onkologicznie też jest wszystko w porządku. Jednak w efekcie wycięcia guza chłopiec nie ma połowy zębów, a jakość kości jest niewystarczająca, żeby wykonać u niego implanty zębów. Implanty są niezbędne nie tylko z powodów estetycznych, ale także by chłopiec mógł normalnie jeść i wyraźnie mówić. Olsztyńscy lekarze znaleźli sposób, by zdecydowanie poprawić jakość życia Kamila.

– Postanowiliśmy zrobić pacjentowi dodatkowy przeszczep kości, wspomagany komórkami macierzystymi, pobranymi z tkanki tłuszczowej pacjenta – mówi dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Zestaw do pobierania tych komórek, wart 5 tys. zł, został zakupiony przez Stowarzyszenie Pomoc i Wsparcie Dzieciom w Chirurgicznym, Szczękowo-Twarzowym i Rekonstrukcyjnym Leczeniu Wad Twarzoczaszki.

Operację przeprowadzili specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: dr n. med. Krzysztof Dowgierd, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej i doktor Łukasz Banasiak, specjalista chirurgii plastycznej. Zabieg trwał ok. 5 godzin i przebiegł pomyślnie. Kolejnym etapem leczenia, który odbędzie się za ok. pół roku, będzie wstawienie implantów.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Prof. Andrzeja Bochenek: im więcej ruchu, tym lepiej

Choroby układu krążenia wciąż pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów. Z okazji swoich 76. urodzin prof. Andrzej Bochenek, wybitny kardiochirurg, dzieli się…
PoradniaPACJENT

Sporty dobre i bezpieczne dla serca

Jak zachowuje się serce podczas wysiłku i czego unikać, by było bezpieczne – radzi dr hab. Adam Janas, kardiolog. Choroby układu krążenia…
PACJENTPoradnia

Bezpłatna platforma dla chorób rzadkich. Czy skróci drogę do diagnozy?

Saventic Care to nowoczesna platforma, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych medycznych. W jej ramach pacjenci mogą bezpłatnie przesłać swoją…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter