NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Nowatorskie badania naukowców z UMB

Badania białostockich naukowców nad rolą hormonu FSH w patogenezie endometriozy okazały się przełomowe i rzuciły nowe światło na sposób leczenia tej choroby. Ich wyniki zostały opublikowane w prestiżowych europejskich i amerykańskich czasopismach naukowych.

Prowadzenie innowacyjnych badań naukowych było możliwe dzięki stworzenia specjalistycznej bazy naukowej i przygotowaniu młodych naukowców do prowadzenia takich badań. fot. http://www.umb.edu.pl

Hormon folikulotropowy (FSH) jest wydzielany przez przysadkę mózgową. U kobiet pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe w pierwszej (folikularnej) fazie cyklu miesiączkowego i reguluje funkcję jajników. U mężczyzn pobudza wytwarzanie nasienia w jądrach. Hormon ten odpowiedzialny jest pracę układu rozrodczego i przez to jest niezwykle interesujący dla naukowców. Na dodatek doniesienia naukowe w ostatnich latach mówiły o tym, że receptory FSH znajdują się nie tylko w gonadach, ale także na komórkach wielu typów nowotworów (m.in. raku piersi, prostaty, jąder, jajników i in.) oraz na komórkach naczyń krwionośnych nowotworzonych wokół ognisk nowotworowych.

Wykazywano również, że receptor FSH obecny jest także w śródbłonku naczyń sznura pępowinowego i mięśniu macicy. Te odkrycia wywołały lawinę spekulacji na temat roli FSH i jego receptora. Wielu naukowców uznało, że pojawiły się nowe perspektywy diagnostyczne i terapeutyczne. Z jednej strony białko receptora FSH można obrazować w tkance. Pojawiła się też nadzieja, że uda się stworzyć leki wycelowane w komórki posiadające receptory FSH, co będzie nowym orężem w walce z nowotworami.

Hormon FSH i jego receptor zainteresował również naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzone przez nich od 3 lat badania dały zaskakujące wyniki.

„Jako pierwszym na świecie udało nam się wykazać, że w ogniskach głębokiej endometriozy obecny jest funkcjonalny receptor FSH. Rzuca to nowe światło na patogenezę endometriozy, rolę hormonu FSH w regulacji miejscowej syntezy estrogenów i nowe spojrzenie na sposób leczenia endometriozy” – mówi prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UMB.

Jednak dalsza część badań na modelu zwierzęcym nie potwierdziła tego, że wokół ognisk przeszczepionego nowotworu powstają naczynia krwionośne, w których w śródbłonku obecne są receptory FSH. W takiej sytuacji terapia celowana na receptor FSH jest nieskuteczna. Zespół postanowił też opracować szczegółową metodykę potwierdzenia obecności receptora FSH w śródbłonku naczyń sznura pępowinowego. Bardzo rygorystyczne badania z zastosowaniem najnowszych technik molekularnych nie potwierdziły jednak tego, że komórki  śródbłonka mają receptor FSH. Okazało się, że dotychczasowe doniesienia naukowe nie mają potwierdzenia w badaniach. Może się okazać, że atrakcyjna hipoteza o nowej roli receptora FSH w nowotworach i naczyniach krwionośnych okaże się nieprawdziwa.

Wyniki pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostały opublikowane w dwóch prestiżowych czasopismach (w lipcu w ClinEndocrinolMetab, a w listopadzie w Scientific Reports).

Źródło: http://www.umb.edu.pl/

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter