NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Nowatorskie operacje laryngologiczne w Poznaniu

W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi laryngologiczne z użyciem robota da Vinci. Dwóm pacjentom usunięto guzy gardła środkowego.

Operacje przeprowadził prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w towarzystwie eksperta z zakresu chirurgii robotowej prof. George Lawsona z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain  w Belgii.

„ Te dwie nowatorskie operacje przeprowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, jakim jest robot da Vinci pozwalają na precyzyjne usunięcie chorych tkanek, dzięki czemu pacjenci szybciej powrócą do zdrowia” – czytamy w komunikacie WCO.

U pacjentów operowanych w Poznaniu nowotwór zlokalizowany był na migdałku podniebiennym. Dzięki precyzji jaką oferuje robot podczas zabiegu usunięto nie tylko migdałek, ale też tkanki sąsiadujące z komórkami nowotworowymi. Dzięki takiemu postępowaniu często nie ma już potrzeby stosowania chemioterapii i radioterapii.
Robot da Vinci sprawia, że zabieg jest małoinwazyjny i znacznie bezpieczniejszy.

„Pacjent po takiej operacji może normalnie oddychać, połykać i mówić, co znacznie poprawia jakość jego życia. Przy tradycyjnych zabiegach często to niemożliwe” – podkreśla prof. Wojciech Golusiński.

Jak zapowiada dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki w poznańskiej placówce rocznie zaplanowano przeprowadzanie ok. 200 operacji za pomocą wykorzystania robota da Vinci.

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter