NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Nowatorskie operacje laryngologiczne w Poznaniu

W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi laryngologiczne z użyciem robota da Vinci. Dwóm pacjentom usunięto guzy gardła środkowego.

Operacje przeprowadził prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w towarzystwie eksperta z zakresu chirurgii robotowej prof. George Lawsona z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain  w Belgii.

„ Te dwie nowatorskie operacje przeprowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, jakim jest robot da Vinci pozwalają na precyzyjne usunięcie chorych tkanek, dzięki czemu pacjenci szybciej powrócą do zdrowia” – czytamy w komunikacie WCO.

U pacjentów operowanych w Poznaniu nowotwór zlokalizowany był na migdałku podniebiennym. Dzięki precyzji jaką oferuje robot podczas zabiegu usunięto nie tylko migdałek, ale też tkanki sąsiadujące z komórkami nowotworowymi. Dzięki takiemu postępowaniu często nie ma już potrzeby stosowania chemioterapii i radioterapii.
Robot da Vinci sprawia, że zabieg jest małoinwazyjny i znacznie bezpieczniejszy.

„Pacjent po takiej operacji może normalnie oddychać, połykać i mówić, co znacznie poprawia jakość jego życia. Przy tradycyjnych zabiegach często to niemożliwe” – podkreśla prof. Wojciech Golusiński.

Jak zapowiada dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki w poznańskiej placówce rocznie zaplanowano przeprowadzanie ok. 200 operacji za pomocą wykorzystania robota da Vinci.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Księżycowy układ odpornościowy

Jest niezwykle silny. Szybko gromadzi zespoły komórek, aby eliminować zagrożenia wewnątrz organizmu. Czasami trafia niestety w niewłaściwy cel. Choroby autoimmunologiczne, takie jak…
LEKARZInnowacje

Szwajcarscy naukowcy o Long Covid wiedzą już więcej

Nie wszyscy w pełni wracają do zdrowia po COVID-19. U około 20 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę i u około…
LEKARZInnowacje

Ważne odkrycie dla chorych na Parkinsona

W wielu chorobach neurodegeneracyjnych jest tak, że „nieprawidłowe” białka stopniowo agregują i rozprzestrzeniają się w mózgu. Ale co jest pierwsze: agregacja czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter