NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Nowe narzędzie dla pacjentów z niedosłuchem

Ruszył program „Bezpieczny pacjent” organizowany przez PSPS w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków”.

Jego celem jest budowanie świadomości pacjentów w zakresie zalet przeprowadzania badań profilaktycznych, umożliwienia szybkiej i łatwej lokalizacji akredytowanych przez PSPS gabinetów protetycznych, optymalnego doboru aparatów słuchowych oraz zasad funkcjonowania systemu wsparcia osób niedosłyszących w Polsce.

Kluczowym elementem programu „Bezpieczny pacjent” jest nowoczesna wyszukiwarka akredytowanych przez PSPS gabinetów protetycznych, która pozwala na szybką lokalizację (wyszukanie) akredytowanego gabinetu protetycznego w danej okolicy. Wystarczy wprowadzić do niej kod pocztowy lub nazwę miejscowości, po czym natychmiast pojawi się prezentacja danych teleadresowych najbliższych, akredytowanych przez PSPS gabinetów protetycznych. Każdorazowe wyświetlenie listy najbliższych gabinetów odbywa się losowo. Wyszukiwarka znajduje się na stronie kampanii www.slyszymy.pl.

– Wierzymy, że dzięki programowi „Bezpieczny pacjent” sytuacja osób z niedosłuchem poszukujących profesjonalnego doboru aparatu słuchowego ulegnie znacznej poprawie – mówi Agnieszka Gruszczyńska-Łozowska, członek zarządu PSPS. – Z jednej strony powstała rzetelna baza akredytowanych, spełniających wszystkie wymogi PSPS gabinetów, a z drugiej jest to ukłon w stronę pacjentów, którzy łatwo, szybko i bezpiecznie będą mogli znaleźć odpowiednio wyposażony gabinet i protetyka, który profesjonalnie przeprowadzi badanie słuchu i dobierze optymalny aparat słuchowy. Obecnie mamy w bazie ponad 700 gabinetów. Kolejne 100 przechodzi już proces rejestracji. Szacujemy, że do końca roku ta liczba może nawet dojść do 1000.

Wszystkie gabinety zgłoszone w ramach programu „Bezpieczny pacjent” posiadają ważną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli spełniają wszystkie kryteria umożliwiające zawarcie takiej umowy. Muszą też spełniać drugi warunek, niezbędny przy kwalifikacji do programu „Bezpieczny pacjent”, czyli wdrożenie standardu zaopatrzenia w zakresie protezowania słuchu osób powyżej 4. roku życia, zatwierdzonego w 2012 r. przez PSPS oraz ówczesnego konsultanta krajowego w dziedzinie audiologii i foniatrii. Każdy gabinet, który pozytywnie przeszedł akredytację, otrzymał stosowny certyfikat oraz naklejkę na drzwi, ułatwiającą pacjentom identyfikację.

Informacja o inauguracji programu „Bezpieczny pacjent” to dla nas dobra wiadomość a jeszcze lepsza dla tych osób, które dopiero szukają pomocy. Jest to ciekawe i bardzo pomocne narzędzie dla osób korzystających z usług protetyka słuchu. To bardzo ważne abyśmy trafiali do profesjonalnego gabinetu protetycznego, gdzie zostanie nam dopasowany optymalny do indywidualnych potrzeb aparat. – mówi Aleksandra Włodarska vel Głowacka z Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO. – Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Mamy nadzieję, że program spełni nasze oczekiwania i sprawi, że dotarcie do odpowiednio wykwalifikowanych protetyków i wyposażonych w nowoczesny sprzęt gabinetów będzie dużo łatwiejsze, szczególnie dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie placówki oferujące tego typu usługi są bardzo rozproszone a pokusa skorzystania z najbliższej, niekoniecznie sprawdzonej, bardzo duża. Wyszukiwarkę sprawdziło wiele osób z Fundacji – rodziców, opiekunów naszych podopiecznych. Wśród mocnych stron wyszukiwarki wskazali m.in.:

  • dokładnie wyszukuje najbliższe gabinety protetyczne dla podanego adresu;
  • bazuje na mapach Google i precyzyjnie lokalizuje konkretny punkt na mapie;
  • klikając na znacznik możemy uzyskać szczegółowe dane kontaktowe;
  • dodatkowa lista gabinetów z adresem, zamieszczona poniżej mapy ułatwia użytkownikowi wybór najbliższego gabinetu.

Program „Bezpieczny pacjent” realizowany jest w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków”, która jest kontynuacją działań skierowanych na uświadomienie społeczeństwu nieodwracalnych skutków bagatelizowania problemu niedosłuchu. Kampania jest realizowana przez Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, działające m.in. na rzecz współpracy z pacjentami oraz edukowania ich w zakresie ochrony i leczenia wad słuchu.

Nasze wieloletnie doświadczenia udowodniły, że dostarczenie rzetelnej wiedzy oraz tworzenie akcji informacyjnych stanowi ogromne wsparcie dla pacjentów z tym schorzeniem oraz ich bliskich – mówi Agnieszka Gruszczyńska-Łozowska. – Dlatego planujemy nie tylko kontynuować nasze działania, ale także rozszerzać ich zasięg.

Aktywności prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu skupiają się między innymi na budowaniu świadomości opinii publicznej i decydentów w zakresie: zmian cywilizacyjnych i demograficznych oraz ich wpływu na rosnące ryzyko niedosłuchu; szans i zagrożeń związanych ze zmianą regulacji zaopatrzenia osób niedosłyszących w aparaty słuchowe; optymalizacji publicznych środków przeznaczonych na pomoc skierowaną do osób z niedosłuchem.

Wszystkie szczegóły dotyczące zarówno uruchomionego właśnie programu „Bezpieczny pacjent”, jak i pozostałych działań w ramach kampanii „Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków” znajdują się na stronie www.slyszymy.pl.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Aplikacja umożliwi diagnostykę chorób otępiennych i zaburzeń poznawczych

Przebadano już ponad 250 pacjentów. Wstępne wyniki sugerują, że dzięki AI można wykryć objawy otępienia, w tym chorobę Alzheimera, nawet na kilka…
LEKARZInnowacje

Słuchawki z AI pozwalają usłyszeć wybraną osobę w tłumie

Mamy już słuchawki z redukcją szumów, które są świetne i niezastąpione w wygłuszaniu niepotrzebnych dźwięków, jednak nadal wyzwaniem pozostaje stworzenie takich, które…
LEKARZInnowacje

#nanoleki przeciwbakteryjne – czy zastąpią antybiotyki?

– Stoimy dziś na progu ery postantybiotykowej, w której zwykłe infekcje znów będą zabijać ludzi. Od lat gramy z bakteriami w grę…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter