NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Nowoczesne techniki endoskopowe w Łodzi

W Łodzi odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Zaawansowanych Technik Endoskopowych (ESD). Pokazowe operacje przeprowadzane przez światowej sławy specjalistów z Japonii transmitowane były na żywo ze szpitala w Brzezinach.

Prof. Yutaka Saito
fot. Szpital w Brzezinach

To pierwsze tego typu warsztaty w Polsce, które odbyły się z udziałem najwybitniejszych specjalistów z Japonii, czołowych światowych ekspertów i autorytetów w dziedzinie ESD: prof. Yutaka Saito, prof. Hirato Kita i dr Makoto Nishimury.

ESD to skrót nazwy zabiegów i operacji wykonywanych metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej, czyli za pomocą endoskopu, bez potrzeby rozcinania np. brzucha pacjenta. Podstawy nowoczesnych endoskopowych technik operacyjnych tworzono w Japonii i tam ta nowoczesna metoda usuwania nowotworów przewodu pokarmowego jest stosowana rutynowo. Operacja endoskopowa jest w większości przypadków skuteczna, krótsza od wykonanej klasycznie. Krótka jest też rekonwalescencja – chory po kilku dniach wychodzi ze szpitala.

W Polsce, Europie „rządzi” skalpel, w Japonii endoskop

Jednak w Europie wciąż większość chorych operowana jest metodami klasycznymi. Każdego roku tylko w Polsce operacjom z powodu raka jelita grubego jest poddawanych blisko 10 tysięcy osób. Wiele z nich mogłoby mieć usunięty nowotwór metodą ESD, ale operacji tą techniką wykonuje się tylko kilkaset – tylko kilka ośrodków w Polsce wykonuje zabiegi ESD rutynowo (Szczecin, Warszawa, Brzeziny).
Dlatego specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny – profesor Adam Dziki, znany nie tylko w Polsce specjalista w leczeniu chorób jelita grubego i doktor Michał Spychalski, jeden kilku polskich lekarzy biegłych w wykonywaniu zaawansowanych zabiegów endoskopowych – postanowili zorganizować międzynarodowe warsztaty ESD z udziałem światowych sław w tej dziedzinie medycyny.

„Chcemy, by jak najwięcej naszych lekarzy zdobywało nowe umiejętności, by wiedzę na  temat endoskopowych technik operacyjnych przekazywali im najlepsi specjaliści na świecie – mówi dr Michał Spychalski. – Warsztaty to także okazja do nawiązania kontaktów z japońskimi szpitalami i klinikami, co może pomóc w odbyciu zagranicznych szkoleń i staży przez naszych lekarzy. Tam najlepiej i najskuteczniej można nauczyć się tej metody operowania – jadąc do Japonii można w ciągu dwóch tygodni zobaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu takich zabiegów, co jest niemożliwe w żadnym kraju europejskim”.

Pokazowe operacje transmitowane na żywo

W Łodzi o małoinwazyjnych – w porównaniu z klasycznymi – operacjach endoskopowych przewodu pokarmowego mówili profesor Yutaka Saito, kierownik Kliniki Endoskopii National Cancer Center w Tokio (leczenie guzów jelita grubego), profesor Hirato Kita z Uniwersytetu Teykio w Tokio (terapii guzów górnego odcinka przewodu pokarmowego), dr Makoto Nishimura, kierownik Kliniki Endoskopii w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology, (endoskopowa diagnostyka przedoperacyjna). Goście z Japonii nie tylko wygłosili wykłady, ale wykonali także pokazowe zabiegi ESD w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny, które były transmitowane i oglądane przez uczestników warsztatów.
Organizatorzy warsztatów zaprosili również wybitnych polskich specjalistów, prekursorów endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej w Polsce – doktora Jana Pertkiewicza i docenta Andrzeja Białka oraz profesora Grzegorza Wallnera, konsultanta krajowego chirurgii ogólnej. W warsztatach uczestniczyło 350 lekarzy z Polski i zagranicy.

Link na stronę warsztatów: http://www.esd-brzeziny.pl/

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter