NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Nowoczesne technologie w łódzkim ICZMP

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi firma Philips zainaugurowała działalność Globalnego Centrum Kompetencyjnego oraz Centrum Referencyjnego. To efekt współpracy podmiotów z obszaru ochrony zdrowia oraz nowoczesnych technologii na rzecz pacjentów. oraz Otwarcie Centrum połączone z obchodami Światowego Dnia Chorego uświetniła wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką.

– To wyjątkowy dzień w historii Instytutu, jak i Łodzi. Wizyta Pary Prezydenckiej to ogromny zaszczyt, ale także potwierdzenie roli instytutu na mapie najbardziej referencyjnych ośrodków ginekologiczno-położniczych i pediatrycznych nie tylko w kraju, ale i w Europie. Otwarcie natomiast centrum referencyjnego z firmą Philips to unikalna szansa na wymianę doświadczeń i możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu do diagnostyki oraz leczenia przez naszych pacjentów. Wreszcie Globalne Centrum Kompetencyjne to ogromna szansa dla Łodzi – powiedział Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

– To także wyjątkowy dzień dla nas – zarówno globalnie jak i lokalnie. W Globalnym Centrum Kompetencyjnym w Łodzi, zespoły wysoko wykwalifikowanych specjalistów będą zajmować się m.in. procesem przygotowania i dostarczenia sprzętu medycznego, z którego będę korzystać pacjenci w całej Europie. Zaś współpraca z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi to kolejny ze strategicznych projektów realizowany przez Philips w partnerstwie z polskimi podmiotami sektora służby zdrowia. Cieszymy się, że w taki sposób możemy uczcić obchody Światowego Dnia Chorego – powiedział Reinier Schlatmann, Prezes Philips w Europie Środkowo-Wschodniej.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczelni, instytutów badawczych, przedstawiciele zarządu firmy Philips oraz pracownicy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Gośćmi honorowymi był Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką.

Nowo otwarte Globalne Centrum Kompetencyjne jest jednym z trzech tego typu oddziałów Philips na świecie. Dwie pozostałe placówki znajdują się w USA oraz Indiach, tworząc sieć centrów kompetencyjnych obejmujących swoją działalnością ponad 100 krajów. Zapewniają one istotne wsparcie procesów finansowych, zarządzania procesem zakupowym i zaopatrzeniowym sprzętu medycznego oraz rozwiązań usprawniających funkcjonowanie podmiotów sektora ochrony zdrowia. Znajdą tu zatrudnienie specjaliści z zakresu logistyki, księgowości, obsługi zamówień, procesów zakupowych, ale też kierownicy zespołów i project managerów.

W łódzkim centrum będą obsługiwane zamówienia sprzętu medycznego z krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce. Jednym z kluczowych zadań Globalnego Centrum Kompetencyjnego w Łodzi będzie całościowa koordynacja procesu od momentu zamówienia urządzenia, aż do jego instalacji w miejscu docelowym i upewnienia się, że sprzęt jest przygotowany, by dobrze służyć pacjentom.

– Nasza inwestycja wpływa na powiększenie portfolio rynku usług wspólnych w Polsce o specjalistyczne role nastawione na innowacyjność o zasięgu europejskim i globalnym. Otwiera to możliwości zawodowe dla specjalistów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Beneficjentem Globalnego Centrum Kompetencyjnego będzie kapitał intelektualny naszego kraju. Polska umocni swój wizerunek, jako kraju sprzyjającego tego typu inwestycjom, jak również kraju traktującego innowacje jako priorytet – powiedział Krzysztof Fąfara, Szef Globalnego Centrum Kompetencyjnego w Łodzi.

Współpraca w ramach nowo otwartego Centrum Referencyjnego z ICZMP polega zaś na wymianie doświadczeń w zakresie wiedzy i nowych technologii medycznych przyczyniających się do poprawy jakości diagnostyki i leczenia pacjentów. To także szansa na wspólne projekty naukowe w ramach zainicjowanych badań. Ponadto Centrum Referencyjne umożliwi edukowanie personelu medycznego w zakresie wykorzystywania najnowocześniejszych rozwiązań medycznych oraz kontakt z innymi ośrodkami tego typu w Polsce, jak również z zagranicy. Utworzenie Centrum jest efektem pracy w ramach pierwszego polskiego THINK-TANKU „Innowacje dla Zdrowia”. Jego pomysłodawcą jest  Prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP w Łodzi, a Philips jednym ze współzałożycieli.

– Współpraca z firmą Philips to dla naszego ośrodka, będącego jednym z największych szpitali w Polsce, ogromna szansa na dynamiczny rozwój i dostęp do innowacji. Na korzystaniu z najnowocześniejszych technologii medycznych skorzystają lekarze rozwijający swoje kompetencje oraz szpital, ponieważ wiele urządzeń dostępnych w Centrum Referencyjnym zapewnia znaczne usprawnienie procedur medycznych. Należy jednak podkreślić, że największymi beneficjentami współpracy będą pacjenci, których zdrowie jest dla nas najważniejsze – powiedział prof. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Obecnie ICMZP posiada ponad 300 sztuk sprzętu medycznego firmy Philips, w tym m.in. ultrasonografy, tomografy, echokardiografy, angiografy oraz inne nowoczesne urządzenia, z których korzystają m.in. Klinika Neonatologii, Klinika Nefrologii, Klinika Kardiochirurgii i Klinika Kardiologii. ICZMP jest dziewiątą jednostką referencyjną firmy Philips w Polsce.

 

Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

–  Innowacje mogą stanowić rozwiązanie wielu problemów szpitali, ale przede wszystkim zapewniają to, na co liczą nasi pacjenci, czyli nowoczesną diagnostykę, najszybszą, możliwie najbardziej czułą, taką, która pozwoli skutecznie zdiagnozować daną jednostkę chorobową i wdrożyć odpowiednie nowoczesne leczenie. Jest to szczególnie ważne w takim miejscu jak Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, ponieważ to tutaj diagnozujemy i leczymy najcięższe przypadki nowotworów u kobiet, prowadzimy ciąże z bardzo poważnymi powikłaniami czy diagnozujemy i leczymy dzieci z najbardziej skomplikowanymi wadami. Innowacyjność może być więc kluczem nie tylko do rozwoju szpitala, ale przede wszystkim, z mojego punktu widzenia jako dyrektora szpitala, do właściwego podejścia do pacjenta, leczenia i diagnostyki, po to, żeby naszym pacjentom po prostu było lepiej.

Największymi beneficjentami tworzonego dzisiaj z Philips Centrum Referencyjnego są pacjenci przyjeżdżający do naszego ośrodka nie tylko z regionu, ale i z całej Polski i świata. To tutaj, w ośrodku wielospecjalistycznym i wysoko referencyjnym jakim jest ICZMP, dzięki doświadczonej kadrze, ale też najnowocześniejszym osiągnięciom technologicznym, jesteśmy w stanie szybciej i trafniej diagnozować oraz leczyć w mniej inwazyjny sposób naszych pacjentów, a to wszystko możliwe jest dzięki partnerskiemu podejściu i współpracy oraz wymianie doświadczeń – dodał Prof. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Reinier Schlatmann, Prezes Philips w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska jest dla nas szczególnym krajem, w którym jesteśmy obecni blisko 100 lat. Kiedy w 1930 roku Prezydent Ignacy Mościcki otwierał w Warszawie pierwszą fabrykę Philips, zatrudnialiśmy 1 000 pracowników. Obecnie w spółkach Philips w Polsce pracuje blisko 5 000 osób. Sprzyjające warunki inwestycji, wykwalifikowana kadra, ale przede wszystkim otwartość i partnerskie podejście sprawiły, że zdecydowaliśmy się na stworzenie jednego z trzech globalnych centrów kompetencyjnych właśnie tu, w Łodzi.  To także powód, dla którego budujemy strategiczne partnerstwa ze szpitalami i instytutami badawczymi – jak w przypadku współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki. Jesteśmy dumni z wspólnie otwartego Centrum Referencyjnego. Wierzymy, że wynikiem tego typu współpracy będą nie tylko przełomowe innowacje, ale również znacząca poprawa jakości życia pacjentów.

Krzysztof Fąfara, Szef Globalnego Centrum Kompetencyjnego w Łodzi

Format łódzkiego Centrum Kompetencyjnego to zupełnie nowa jakość w branży usług wspólnych. Zamiast typowej odpowiedzialności wyłącznie za fragmenty procesów, zespoły odpowiadają za nie od początku do końca, ściśle współpracując ze sobą oraz z zagranicznymi oddziałami firmy. Oznacza to, że gdy dowolny szpital na terenie Europy zamówi np. rezonans magnetyczny, zamówienie trafia do Centrum Kompetencyjnego w Łodzi. Tu powstaje zespół roboczy do realizacji tego zamówienia, w skład którego wchodzą specjalista ds. zamówień, logistyk, architekt, księgowy oraz specjalista ds. współpracy z daną placówką medyczną. Ta interdyscyplinarna grupa wspólnie pracuje nad terminowym dostarczeniem sprzętu medycznego oraz nad tym, by jak najlepiej służył pacjentom.

 

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter