NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Nowy angiograf w szpitalu dziecięcym w Krakowie

Pracownia Hemodynamiczna Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu otrzymała nowoczesny angiograf, który umożliwi bezpieczniejsze i dokładniejsze diagnozowanie wad serca u małych pacjentów. Aparat kosztował 1,7 mln, a jego zakup był możliwy dzięki środkom otrzymanym z programu POLKARD Ministerstwa Zdrowia oraz wsparciu Fundacji „O Zdrowie Dziecka”.

fot. USD

„To sprzęt najwyższej klasy pozwalający utrzymać wysoki poziom leczenia dzieci z wadami serca – podkreślił dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpital Dziecięcego w Krakowie podczas oficjalnego otwarcia zmodernizowanej Pracowni Hemodynamicznej. – Sukcesy naszych kardiologów i kardiochirurgów sprawiają, że trafiają do nas najcięższe przypadki rejonu południowej Polski, często także z całego kraju. Cieszymy się, że teraz możemy małym pacjentom zapewnić jeszcze lepszą diagnostykę”.

Angiograf służy do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich. Za jego pomocą wykonuje się m.in. zabiegi cewnikowania serca. „W czasie badania aparat uwidacznia drogę cewnika, a po wstrzyknięciu środka kontrastowego rejestruje rozchodzenie się go w sercu i naczyniach – tłumaczy dr Wanda Król-Jawień, kierownik Pracowni Hemodynamicznej USD. – Dzięki wbudowanej stacji roboczej mamy możliwość wykonania szczegółowych pomiarów anatomicznych. Mierzymy przykładowo wielkość nieprawidłowych otworów w sercu i naczyniacha a także zwężenia i poszerzenia naczyń”.

Angiograf wykorzystuje się również podczas zabiegów interwencyjnych wykonywanych przeznaczyniowo. Mogą one zastępować leczenie operacyjne lub są uzupełnieniem wieloetapowej terapii.
Zaletą nowego sprzętu jest nie tylko możliwość dokładnego obrazowania (również w 3D), ale także emitowanie niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Jest to szczególnie ważne dla dzieci ze złożonymi wadami serca, którzy podczas leczenia są wielokrotnie poddawane zabiegowi cewnikowania.

Angiograf stoi w zmodernizowanej Pracowni Hemodynamicznej, w której miesięcznie wykonuje się około 30 zabiegów. Znaczną część kwoty potrzebnej na jego zakup (1,37 mln zł) szpital otrzymał od Ministerstwa Zdrowia w ramach „Narodowego programu wspierania dostępności do profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego” POLKARD na lata 2013-2016, a resztę dołożył ze środków własnych. Prace instalacyjno-modernizacyjne o wartości 158 tys. zł sfinansowała Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego „O Zdrowie Dziecka”. Swój wkład mieli także rodzice dzieci z wadami serca – dzięki ich zaangażowaniu w  ramach 3. edycji akcji „Wielki Rock dla Małych Serc” udało się zebrać 43 tys. zł, które zostały przeznaczone na instalację angiografu.

źródło:CMUJ

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter